fbpx

Festivalul Internațional de Teatru Oradea (FITO) 2018. Program complet

program complet, evenimente oradeaMult așteptatul și deja cu tradiție eveniment se apropie. 

 

31 August 2018

19:30

Teatrul Regina Maria anunță deschiderea porților Festivalului Internațional de Teatru Oradea (FITO). Începând cu ziua de 03 Septembrie 2018 biletele se vor și pune în vânzare, așadar rămâne să vă hotărâți repede ce reprezentații doriți să vedeți deoarece s-ar putea să nu găsiți bilete, mai ales în locurile preferate.

Programul ediției cu numărul VI este următorul:

Duminică, 23 Septembrie 2018

  • 17:00 – Sala Studio Szigligeti – BEZNĂ DE MINĂ, de Székely Csaba, regia Hunyadi István – Teatrul Szigligeti Oradea – CONCURS
  • 19:00 – Sala Mare – CONCERTO POUR DEUX CLOWNS/CONCERT PENTRU DOI CLOVNI, by Igor Sellem and Julia Moa Caprez – Les Rois Vagabonds, Franța – SPECTACOLE INVITATE
  • 21:00 – Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Bihor – CREDITUL de Jordi Galcerán, regia Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion, Oradea – SPECTACOLE INVITATE

Luni, 24 Septembrie 2018  

  • 17:00 – Sala Arcadia – NOI NU!, de Andreea Radu, regia Laura Moldovan – Teatrul „Aureliu Manea” Turda – CU TINERI, PENTRU TINERI – România după 100 de ani
  • 19:00 – Sala Mare – O LECȚIE DE BUNE MANIERE, de Jean–Claude Grumberg, regia Alexandru Berceanu – Teatrul Evreiesc de Stat București – CONCURS
  • 21:30 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – PULVERIZARE, de Alexandra Badea, regia Andrei Măjeri – APOLLO 111 – CONCURS

Marți, 25 Septembrie 2018

  • 17:00 – Sala Arcadia – ZEUL MĂCELULUI, de Yasmina Reza, regia Erwin Șimșensohn – Teatrul Mihai Eminescu, Botoșani – CONCURS
  • 19:00 – Sala Mare (cu publicul pe scenă) – REGINA FRUMUSEȚII DIN LEENANE, de Martin McDonagh, regia Vlad Cristache – Teatrul Jean Bart, Tulcea – CONCURS
  • 21:00 – Scena Mobilă Piața Unirii – MIORIȚA – Auăleu Teatru
  • 21:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – GARDENIA, de Elzbieta Chowaniec, regia Zoltan Balazs – Teatrul Odeon București – CONCURS

Miercuri, 26 Septembrie 2018

  • 20:00 – Sala Arcadia – VARIAȚIUNI ENIGMATICE, de Éric–Emmanuel Schmitt, regia Elvira Rîmbu – Teatrul Regina Maria, Oradea – SPECTACOLE INVITATE
  • 18:00 – Sala Mare – ULUITOARELE NUMERE DE SINGURĂTATE ALE LUI EDWARD GANT, de Anthony Nielsen, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – Teatrul Fani Tardini, Galați – CONCURS
  • 19:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – OCCIDENTAL EXPRESS, de Matei Vișniec, regia Szabo K. Istvan – Trap Door Theatre, USA – SPECTACOLE INVITATE
  • 21:00 – Studio Act – POVESTE DIN TRANSILVANIA/ERDÉLYI MESE, de George Ștefan, regia Andi Gherghe – Studio Act Oradea – CU TINERI, PENTRU TINERI – România după 100 de ani

Joi, 27 Septembrie 2018  

  • 17:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – TREPTELE UNIRII, un recital de Emil Boroghină, regia Alexandru Mâzgăreanu – Coproducţie a Teatrului Nottara şi a Teatrului Naţional „Marin Sorescu” din Craiova – spectacol dedicat Centenarului Marii Uniri – SPECTACOLE INVITATE
  • 18:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – Discuții pe tema Centenarului Marii Uniri
  • 18:00 – Sala Mare – TARTUFFE, de Jean–Baptiste Poquelin zis Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Maria Filotti, Brăila – CONCURS
  • 19:00 – Sala Arcadia – GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, un spectacol în regie colectivă – Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Iași – SPECTACOLE INVITATE
  • 21:30 – Piața Regele Ferdinand I (Scena Mobilă) – ÎN INIMA NOPŢII – EPISODUL MACBETH, scenariu după William Shakespeare de Gavriil Pinte, cu inserții din George Banu și Monique Borie – Teatrul Regina Maria, Oradea – CONCURS

Vineri, 28 Septembrie 2018  

  • 17:00 – Sala Arcadia – VÂRSTELE LUNII, de Sam Shepard, regia Toma Dănilă – Unteatru, București – CONCURS
  • 19:00 – Sala Mare – CĂLDURĂ ÎN NOIEMBRIE, de Yana Dobreva, regia Petru Vutcărău – Teatrul Eugene Ionesco, Chișinău – CONCURS
  • 21:00 – Casa de Cultura a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – TATĂL, de Florian Zeller, regia Radu Iacoban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad – CONCURS

Sâmbătă, 29 Septembrie 2018

  • 15:00 – Sala Arcadia – Spectacol lectură „SUB-SOUL”, de Crista Bilciu
  • 17:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – CAPU’ DE BIZON, de David Mamet, regia Theodor–Cristian Popescu – Teatrul Național Târgu Mureș, Compania Liviu Rebreanu – CONCURS
  • 19:00 – Sala Mare – DRAGĂ DOAMNĂ PROFESOARĂ, de Ludmila Razumovskaya, regia Andrei Măjeri – Teatrul Municipal Baia Mare – CONCURS
  • 21:30 – Scena Mobilă amplasată în Piața Ferdinand – EUTOPIA, de Yannis Margaritis după Aristofan, regia Yannis Margaritis – Teatrul de Stat Constanța – SPECTACOLE INVITATE

Duminică, 30 Septembrie 2018  

  • 17:00 – Sala Arcadia – Spectacol lectură „HALLO SWITZERLAND”, de Laurențiu Budău
  • 18:00 – Sala Mare – TEROARE, de Ferdinand von Schirach, regia Bobi Pricop – Teatrul Național Târgu Mureș, Compania Liviu Rebreanu – SPECTACOLE INVITATE
  • 21:00 – Scena Mobilă în Piața Regele Ferdinand I – CONCERT ÎN 2 – Ada Milea

Agenţia Teatrului vă așteaptă de Marți – Vineri între orele 12:00 – 18:00, iar în weekend între orele 10:00-13:00. Puteţi achiziţiona bilete şi cu o oră înainte spectacol sau online pe biletmaster.ro. Pentru informaţii suplimentare şi rezervări de bilete, puteți apela numărul de telefon: 0372. 368. 475.

 

Ioana Mădălina Ștefănică