fbpx

Târgul de Crăciun 2015. Program complet spectacole

share facebook 3Feeria târgului i-a cuprins pe orădeni. 

 

05 Decembrie 2015

18:31

După cum remarca unul dintre cititorii noștri, lucruri și evenimente tot mai frumoase au loc în Oradea.

Spre bucuria tuturor, și a celor mici și a celor mari, în Cetatea Oradea, până în 31 Decembrie 2015 se desfășoară prima ediție a Târgului de Crăciun:

  • Luni – Vineri: între 12:00 – 21:00
  • Vineri – Sâmbătă: între 10:00 – 21:00

Deschiderea a avut loc chiar ieri, 04 Decembrie a.c., cu o paradă de Moși, detalii AICI, și cu aprinderea luminițelor care îmbracă inclusiv podul care ne duce în Cetate.

Acolo, chiar în mijloc, ne așteaptă un falnic brad artificial de 12 metri înălțime, dar și o scenă unde zilnic au loc spectacole oferite de interpreții și ansamblurile din municipiu și județ.

Desfășurătorul programului artistic este următorul:

Sâmbătă, 05 Decembrie 2015

  • 17:00 – Grup Vocal Florile Bihorului
  • 17:50 – Colindă Flavia Sferle, Alexandra Paina, Vlad Ştef, Andrada Oros, Andrei Dem

Duminică, 06 Decembrie 2015

  • 17:00 – Obiceiuri de Crăciun cu Ansamblul folcloric „Codrenii Bihorului” din Roșia
  • 17:30 – Colinde tradiţionale cu Rock Filarmonica Oradea
  • 18:30 – Colinde aduse de Surorile Tomele, Roxana Buzle

Luni, 07 Decembrie 2015             

  • 17:00 – Colindă Corul Biserica Reformată Orașul Nou
  • 17:20 – Colinde aduse de Simona Şuşman, Andreea Suciu, Simona Cap

Marţi, 08 Decembrie 2015

  •  17:00 – Colinde internaţionale aduse de Corul Liceului German „Frederick Schiller”
  • 17:20 – Colinde aduse de Maria Alexandra Secan
  • 17:30 – Colinde şi dans popular „Grupul Mugurelul Bihorului”; Colinde interpretate de Andreea Chișe

Miercuri, 09 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colindă Corul Liceului „Don Orione”
  • 17:30 – Colinde aduse de Romina Suciu, Violeta Gherman, Ioana Urs
  • 17:50 – Colindă Andreea Pușcaș și Adriana Știube

Joi, 10 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colinde oferite de Corul Bisericii „Olosig”
  • 17:20 – Colindă Corul Colegiului Naţional „Eamanuil Gojdu”
  • 17:40 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”
  • 18:00 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Vineri, 11 Decembrie 2015

  •  17:00 – Dans popular „Csillagocska”
  • 17:20 – Colindă Adina Ciucur, Andreea Puşcaş
  • 17:40 – Obiceiuri de Crăciun aduse de Ansamblul Folcloric „Cununa de pe Criș” din Tilecuș
  • 18:00 – Obiceiuri de Crăciun aduse de Ansamblul Folcloric „Floarea Barcăului” din Marghita

Sâmbătă, 12 Decembrie 2015

  • 17:00 – Cântece de iarnă cu „Art Band„ – Şcoala de Arte „Francisc Hubic”
  • 18:00 – Colindă Grupul „Corinteii”  al Liceului de Arte

Duminică, 13 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colindă Grupul Vocal „Luscynia” 
  • 18:10 – Colindă Ansamblul Folcloric „Nuntaşii Bihorului”

Luni, 14 Decembrie 2015            

  • 17:00 – Colide, datini şi obiceiuri de Crăciun aduse de Ansamblul Folcloric „Florile Bihorului” și Cercul de Estradă din cadrul Palatului Copiilor
  • 17:40 – Colinde interpretate de Gabriela Sabău, Andrada Crăciun
  • 18:00 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”
  • 18:30 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Marţi, 15 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colinde, datini şi obiceiuri de Crăciun aduse de Ansamblul „Dacia”
  • 17:40 – Colindă Corul Asociaţiei Pensionarilor Maghiari din Partium
  • 18:00 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”
  • 18:15 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Miercuri, 16 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colindă Corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Teologic Ortodox „Roman Ciorogariu”
  • 17:40 – Colindă Daniela Lele, Andrei Corb, Carţiş Alexandru
  • 18:00 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Joi, 17 Decembrie 2015 

  • 17:00 – Colindă Corul femeilor de la Biserica Reformată
  • 17:30 – Colindă Monica Blaga, Mădălina Ilea
  • 18:00 – Colindă Grădinița nr.16
  • 18:15 – Colindă Grupul de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Vineri, 18 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colindă Corul „Traian Moşoiu”
  • 17:40 – Colindă Violeta Gherman, Romina Nemeș și Grupul Vocal „Poenițele” din Oradea

Sâmbătă, 19 Decenbrie 2015 

  • 17:00 – Colindă Corul „Voces”
  • 17:40 – Colindă Ioana Urs
  • 17:50 – Obiceiuri de Crăciun aduse de Ansamblul Folcloric „Doruleț” din Luncșoara
  • 18:10 – Colindă Simona Cap, Tania Bodea, Vlad Ștef

Duminică, 20 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colindă Grupul „Meda Music”
  • 18:30 – Cântece de Crăciun oferite de Corul „Csillafeny”

Luni, 21 Decembrie 2015        

  • 17:00 – Dans popular oferit de Dansatorii din Botean
  • 17:30 – Colindă Corul de bărbaţi de la Biserica Reformată
  • 17:50 – Colindă Corul şi orchestra Bisericii Tabor

Marţi, 22 Decembrie 2015

  • 17:00 – Colindă Ansamblul Folcloric „Auşana”

Miercuri, 23 Decembrie 2015  

  • 17:00 – Colindă Ansamblul Folcloric „Lioara”, al Şcolii de Arte Francisc Hubic, Ioana Urs, Marius Ciprian Pop

Joi, 24 Decembrie 2015   

  • 13:00 – Colindă Grupul „Vivere”

De asemenea, în tot acest interval sunt organizate și ateliere pentru copii, programul și detalii complete găsiți dând click AICI. Galeria completă de fotografii de la deschiderea târgului o găsiți AICI

Ioana Mădălina Ștefănică