Victorie pentru CS Osorhei in meciul cu FC Hunedoara

cs osorhei

Formația bihoreană de fotbal CS Oșorhei a reușit un joc bun vineri pe teren propriu, la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola” din Oradea, și s-a impus cu scorul de 1-0 în fața liderului clasamentului Seriei a V-a din Liga a III-a, formația FC Hunedoara.

20 Aprilie 2013

12:36

Meciul, desfășurat pe un timp frumos, ideal pentru fotbal și un teren care s-a prezentat în condiții bune, s-a constituit derby-ul etapei, fiindcă s-au întâlnit echipele de pe locurile III și I.

După rezultatele mai puțin satisfăcătoare din ultimele etape, elevii antrenorului Cosmin Bodea s-au mobilizat de această dată exemplar și au reușit să-și adjudece toate cele trei puncte puse în joc, producând hunedorenilor a doua înfrângere din campionat.

În fața a câteva sute de spectatori, gazdele au controlat în mare parte jocul, prima repriză fiind dominată de către ei, hunedorenii replicând doar pe contraatac.

La scorul de 1-0, în partea a doua, CS Oșorhei nu a mai presat, dar nici oaspeții nu au mai avut puterea să revină, meciul încheindu-se cu un rezultat meritat, o victorie a bihorenilor care-i menține pe podium și care hunedorenilor le ă ceva bătăi de cap.

Încă de la început, elevii antrenorului Cosmin Bodea au intrat bine în joc, luând cu asalt poarta lui Dragotă, salvat de centrările din fața porți de fundașii centrali.

În minutul 15, Todea a expediat un vole de la 16 metri, un fundaș hunedorean a scos însă de pe linia porții. Două minute mai târziu, la o lovitură de colț executată de pe colțul lung, Magda a reluat din trei metri în plasa laterală.

În minutul 19 s-a consemnat o ocazie imensă pentru FC Hunedoara însă. La o minge deviată, Făgărășanu a trimis un șut centrare din șapte metri pe lângă bară și prea tare pentru a fi ajunsă de Pepenar, aflat la un metru în fața porții goale.

În minutul 23, Morar a executat, cu puțin peste poartă, o lovitură liberă de la 20 de metri. În replică, peste doar trei minute, Suciu a reluat din vole, din unghi, mult peste poarta lui Ghilea însă.

Hunedorenii s-au menținut apoi în atac și în minutul 27, Pepenar a trimis peste poartă cu o reluare de cap, la o minge centrată și căzută în careul mic al gazdelor.

În minutul 34 s-a înscris unicul gol al jocului. Todea a urmărit o minge respinsă de defensiva hunedoreană și a înscris cu un șut de la 17 metri, ușor deviat.

Deși au marcat, gazdele s-au menținut în atac până la pauză și în minutul 38, Andor a șutat din 14 metri, puțin pe lângă poartă, deși se afla în poziție foarte bună. Apoi, minutul imediat următor, Ember și-a încercat șutul de la 25 de metri, puțin pe lângă bara din stânga a porții oaspeților.

Ultima fază a primei reprize s-a consemnat în minutul 45, când Lupașcu putea marca și ridica scorul, numai că deși a scăpat în care, la 14 metri de poartă și a șutat puternic, mingea a fost deviată puțin, suficient cât se treacă cu puțin peste bara transversală.

În repriza a doua, jocul nu a mai beneficiat de atâtea ocazii, doar în minutul 68, gazdele punând în pericol poarta adversă, când Lupașu, cu o lovitură de cap din 11 metri nu a reușit să-l învingă pe portarul Dragotă.

Bihorenii au reușit să țină sub control ostilitățile, în timp ce oaspeții nu au putut pune în real pericol poarta adversă.

La începutul jocului a avut loc și un moment de premiere, Vasile Popa, fostul președinte din anii 70 a clubului FC Bihor a primit din partea clubului CS Oșorhei o minge cu autografele jucătorilor echipei pregătite de Cosmin Bodea.

Sunt bucuros că am reușit să câștigăm contra echipei care e pe primul loc. Zic eu că am făcut un meci bun și în prima repriză ne-am creat câteva situații bune de a marca. Cu toate că am înscris, cred că în prima repriză am mai avut două ocazii pe care puteam să le fructificăm. Îmi pare bine că n-am mai luat gol, cum am pățit la celelalte meciuri, anterioare. Felicit jucătorii, și-au dorit victoria și au obținut-o

a declarat la final tehnicianul Cosmin Bodea.

Pentru CS Oșorhei au evoluat în acest meci: S. Ghilea – Fitero (min. 66 Arsene), Pintea, Lupuț, Morar – Magda, Ș. Pop – Andor (min. 89 Nistor), Todea (min. 78 Dobrescu), Ember (min. 82 Blănaru) – Lupașcu.

Echipa FC Hunedoara, antrenată de Marius Opric, a evoluat însă în formula: Dragotă – Vîrtan, Bier (min. 83 Ambruș), Cuciula, Roiu – Găceanu (min. 69 Vișan), R. Cristian (min. 69 Nicula), Vaida, Făgărășanu – Suciu și Pepenar (min. 76 Drăgoescu).