CSM CSU Oradea a bifat prima victorie în grupele Basketball Champions League

csm csu oradeaAvtodor Saratov a cedat pe terenul Campionilor României.

02 Noiembrie 2016

14:01

În prima zi a lunii, în 01 Noiembrie 2016, a avut loc meciul dintre CSM CSU Oradea și Avtodor Saratov (Rusia) din cadrul Basketball Champions League – etapa 3, grupa B.

Orădenii veneau după un succes din Liga Națională de Baschet Masculin, bifat în compania celor de la SCM U Craiova.

De cealaltă parte, rușii au ajuns în Arena „Antonio Alexe” după o partidă cu răsunet jucată pe teren propriu împotriva deținătoarei Euroligii, nimeni alta decât CSKA Moscova. Avtodor a pierdut confruntarea în mod dramatic, scor 103 – 104.

CSM CSU Oradea început cu dreptul, încă de la debut, și până la finalul jocului s-a aflat la conducere. 22 – 17 a fost scorul înregistrat pe tabela de marcaj la finalul primului sfert, reușind să transmită seriozitate în abordarea jocului.

Sfertul 2 a fost unul oarecum asemănător primului, prin neschimbarea echipei de la cârma confruntării, cât și din punctul de vedere al numărului de puncte marcate din fiecare tabără. Dacă după primul act băieții antrenați de Cristian Achim conduceau la 5 puncte diferență, de această dată, la pauza mare, au reușit să-și majoreze avantajul cu 7 puncte, scor 43 – 36.

Oaspeții au venit de la vestiare mult mai atenți decât au făcut-o la începutul partidei, profitând de niște mingi pierdute ale orădenilor și reușind să recupereze deficitul acumulat, dând dovadă de o mai mare precizie și determinare decât în prima jumătate. Izbutind să înscrie 26 de puncte în acest sfert, față de cele 17 puncte înscrise de gazde, Avtodor Saratov a preluat conducerea cu 10 minute râmase din timpul de joc, scorul la finalul sfertului 3 fiind 60 – 62 pentru echipa vizitatoare.

Formația rusă a început sfertul 4 precum l-a terminat pe cel precedent, ca lider, la un moment dat reușid să conducă la 6 puncte.

Cu 5 minute înainte de final, confuntarea a prins conotații tensionate, Sean Barnette fiind sancționat cu un fault antisportiv, Klimenko reușind să înscrie ambele aruncări libere acordate. După cele 2 reușite a urmat un gest din partea acestuia pe care arbitrii l-au calificat ca fiind unul ieșit din sfera fair-play-ului, împotriva acestuia fiind dictat un fault tehnic, urmat de o aruncare liberă transformată de Pasalic și posesia acordată orădenilor.

Putem spune că, în acest moment, s-a schimbat soarta încleștării dintre cele 2 combatante, cursul întâmplărilor fiind ulterior unul benefic echipei gazdă.

Nu mai puțin de 6 reușite de 3 puncte au marcat împreună Pasalic, Mirkovic și Barnette, rușii ținând totuși pasul reușind să înscrie și ei din spatele semicercului și de la semi-distanță. A urmat un final în care Avtodor Saratov nu a mai reușit să țină pasul și să se recunoască înfrânți, scor final 96 – 85.

Un lucru de remarcat al acestei confruntări râmâne o perioadă bună de joc consemnată în sfertul 2, atunci când pentru CSM CSU Oradea au evoluat în același timp exclusiv jucători români, mai exact Țîbîrnă, Manache, Nicoară, Petrișor și Nicolescu.

Cel mai bun marcator al CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, americanul înscriind 27 de puncte și reușind 8 recuperări. Al doilea jucător esențial al acestei victorii a fost Mirkovic, acesta contribuind cu 21 de puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive. Ambii componenți au încheiat partida cu același indice al eficienței, 28.

În momentul de față, CSM CSU Oradea are un bilanț de 2 înfrângeri și o victorie, următoarea dispută urmând să aibă loc în Franța, pe terenul celor de la Le Mans Sarthe. Partida se va desfășura Marți, 08 Noiembrie 2016.