CSM CSU Oradea a făcut un prim pas către titlul de Campioană

Orădenii au trecut de Steaua București în meciul unu al Finalei.

05 Iunie 2018

16:45

Luni, 04 Iunie 2018, a avut loc primul joc al Finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2017/2018 dintre CSM CSU Oradea și CSM Steaua Eximbank București. Arena ,,Antonio Alexe” a fost umplută de către suporterii orădeni, toate biletele puse în vânzare fiind epuizate în câteva ore cu zile în urmă.

CSM CSU Oradea a început în forță primul sfert, având un joc ofensiv superior oaspeților. Cu 4 minute înainte de finalui primei părți, elevii lui Cristian Achim conduceau cu scorul de 23 la 7. Ulterior, Militarii au reușit să mai recupereze din deficit, la finalul primelor 10 minute scorul fiind 26 la 15 în favoarea gazdelor.

Al doilea sfert a fost unul mai echilibrat decât primul, scorul parțial fiind de 22 – 20 în favoarea orădenilor. Ultima fază a acestui act a fost un coș de 3 puncte marcat de către Martin Zeno, aceasta fiind prima reușită a acestuia din această partidă până în acel moment. Scorul la pauza mare a fost 48 – 35.

Sfertul 3 a fost singurul câștigat de către formația din București. Parțial, scorul a fost 14 – 19 în favoarea oaspeților, urmând să urmeze un act final înaintea căruia Orădenii conduceau cu scorul de 62 – 54. Sfertul decisiv a fost unul prielnic pentru echipa de pe malul Crișului Repede, reușind să-și creeze treptat un avantaj mai mare, încheind partida cu scorul final de 86 la 73.

Martin Zeno a fost cel mai bun jucător al meciului, chiar dacă acesta și-a înscris primele puncte în ultima fază a sfertului 2. Acesta a avut în dreptul său 20 de puncte, 6 assisturi și 5 recuperări. Kariniauskas l-a urmat cu 19 puncte și 5 recuperări, Valeika înregistrând 11 puncte și 4 recuperări, iar Andrei Mandache reușind 10 puncte și 4 recuperări.

Din partea Orădenilor au fost astfel 4 jucători ce și-au trecut în cont peste 10 puncte înscrise în acest meci. În replică, Zekovic a înscris 16 puncte pentru Steaua.

Așadar, scorul general este 1 – 0 pentru CSM CSU Oradea, sistemul finalei fiind cel mai bun din 5 meciuri, iar atât primele 2 jocuri cât și cel decisiv (dacă e nevoie) se joacă pe terenul echipei mai bine clasate.

Confruntarea cu numărul 2 se va desfășuira Miercuri, 06 Iunie a.c. în Arena ,,Antonio Alexe” de la ora 20:00. Pentru cine nu va ajunge în tribune pentru acest joc, vizionarea live a acestuia se va putea face pe Digi Sport.