CSM CSU Oradea a obținut o victorie importantă pe teren propriu

csm csu oradeaGazdele au triumfat în derby-ul etapei împotriva echipei SCM U Craiova.

30 Ianuarie 2016

10:50

În Arena „Antonio Alexe” a avut loc Vineri, 29 Ianuarie 2016, meciul dintre echipa locală de baschet masculin CSM CSU Oradea şi SCM U Craiova. Partida a contat pentru etapa a 18-a din campionatul regulat al Ligii Naţionale de Baschet Masculin.

În faţa unui public numeros care a oferit o susţinere de apreciat pe tot parcursul desfăşurării jocului, elevii lui Cristian Achim au triumfat la final la 5 puncte diferenţă cu scorul de 75 – 70.

Meciul se anunţa ca fiind unul de urmărit pentru iubitorii de baschet, din pricina situaţiei favorabile în care se află orădenii în momentul de faţă (primul loc în clasament), cât şi din pricina echipei oaspete, SCM U Craiova care are un lot puternic şi bine antrenat. Primul sfert s-a încheiat în favoare gazdelor, cu scorul de 21 – 17.

Al doilea sfert s-a dovedit unul extrem de competitiv pentru ambele tabere. Mergând cot la cot până la pauza mare, s-au remarcat pentru orădeni în special Barnette şi Markovic, Rade începându-şi seria de puncte care s-a dovedit ca fiind una vitală în economia desfăşurării partidei. Sfârşitul actului 2 al partidei are loc într-un mod cu totul special, Cătălin Burlacu reuşind să înscrie de la mijlocul terenului în ultima secundă, scorul fiind 42 – 38.

A treia parte a confruntării debutează prin două coşuri marcate de către Nuhanovic şi Andrei Mandache, în replică Darius Hargrove izbutind două coşuri consecutive de 2 puncte. Ulterior, orădenii au mai marcat prin Zupan, Franklin şi Salih, echipa din Craiova reuşind următoarele acţiuni în special prin Johnson şi Pantic, fostul pivot al CSM CSU Oradea din sezonul precedent. Sfertul 3 se încheie cu scorul de 56 – 50, bihorenii menţinându-se la cârma partidei.

Primele 3 puncte ale sfertului 4 sunt marcate de către Burlacu, acesta fiind urmat de către  Popescu. În replică, Mandache şi Paşca reuşesc fiecare câte un coş de 3 puncte. În urma celor 2 puncte marcate de către Hargrove şi celor 4 aruncări libere ratate de către Bogdan Popescu, scorul devine 62 – 59.

Orădenii revin în joc printr-o aruncare a lui Markovic de 3 puncte, urmată de cele 3 aruncări libere fructificate de către acelaşi Markovic.

Jumătatea ultimului minut din ultimul sfert îl are în prim-plan pe Franklin care reuşeşte o aruncare liberă din cele 2 acordate, de cealaltă parte Bureau câștigând 2 puncte importante pentru doljeni. Cu 17 secunde rămase din timpul de joc, cel mai bun jucător din Liga Naţională de Baschet Masculin la capitolul aruncărilor libere, Rade Markovic, fructifică 2 serii de câte 2 aruncări libere şi meciul se termină cu victoria CSM CSU Oradea cu scorul de 75 – 70.

Fără doar şi poate, cel mai bun jucător al orădenilor a fost Radovan Markovic, acesta trecându-şi numele pe tabela de marcaj cu 18 puncte, 4 pase decisive şi 8 recuperări în cele 23 de minute petrecute pe teren, având 18 ca indice al eficienţei. Acesta a fost urmat de către Miha Zupan, slovenul izbutind 14 puncte, 4 pase decisive şi 2 recuperări.

Din tabăra adversă, cel mai bun jucător a fost Hargrove cu cele 22 de puncte, 5 recuperări, 10 pase decisive, 21 la eficienţă, Cătălin Burlacu urmându-l cu 16 puncte şi 2 recuperări.

CSM CSU Oradea îşi menţine astfel poziţia de fruntaşă a clasamentului, urmând să dispute următorul meci pe terenul celor de la Phoenix Galaţi. Jocul este programat Marţi, 02 Februarie 2016, de la ora 19:00.