CSM CSU Oradea joacă meciul de baschet #5 contra U – BT Cluj – Napoca

Campionii României au învins U-BT Cluj-Napoca cu o diferență de 9 puncte.

11 Mai 2017

16:19

În cea de-a treia zi a acestei săptămâni, în 10 Mai 2017, a avut loc a 4-a confruntare a semifinalei Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2016 – 2017 dintre CSM CSU Oradea și U – BT Cluj – Napoca. Partida s-a desfășurat pe parchetul Arenei „Antonio Alexe”, cu casa închisă.

Precum în meciul #3, CSM CSU Oradea a început în forță, surprinzând adversarul încă din debutul partidei. În primele 4 minute de joc, gazdele au realizat un parțial de 11 – 2. Clujenii și-au revenit mai apoi pe tabela de marcaj, primul sfert încheindu-se cu scorul de 22 – 15.

Sfertul 2 a început cu un run de 10 – 0 pentru echipa noastră, înregistrându-se ulterior și cea mai mare diferență de scor din acest meci, respectiv 17 puncte avantaj. După scurgerea primelor 20 de minute de joc, CSM CSU Oradea conducea cu scorul de 41 – 28.

Pauza mare a fost prielnică pentru oaspeți, începând să recupereze din deficit, în sfertul 3 aceștia reușind să înscrie 4 coșuri de 3 puncte prin Adamovic și Karinkiauskas. 7 puncte despărțeau cele 2 formații înainte de ultimul sfert, scor 59 – 52.

Ultimul sfert a avut toate elementele necesare unui final de meci cu bătăi de cap pentru ambele echipe. Pasalic a deschis sfertul cu o reușită din spatele semicercului, Rasic marcând rapid 2 puncte în replică. Martin Zeno a înscris și el ulterior 5 puncte consecutive, determinându-l pe Mihai Silvășan să ceară un timeout. Clujenii au început să marcheze din diferite poziții prin Rasic și Adamovic, fiind tot mai greu pentru gazde să se mențină la conducere. Rasic a părăsit apoi terenul din cauza unei accidentări, Oradea reușind mai apoi să gestioneze finalul, profitând de aruncările de la linia de libere și de recuperări.

Scorul final a fost 85 – 76, și seria se mută la Cluj-Napoca pentru meciul decisiv. Cel mai bun jucător a fost Martin Zeno, contribuind cu 20 de puncte și 9 recuperări. Andrei Mandache a contribuit cu 17 puncte, fiind urmat de Barnette cu 14 puncte.

Din tabăra U-BT, cel mai bun marcator a fost Aleksandar Rasic, trecându-și în dreptul numelui 19 puncte. Adamovic s-a făcut și el remarcat prin 17 puncte, 12 dintre acestea fiind marcate din spatele semicercului.

CSM CSU Oradea revine astfel într-un mod inedit în lupta pentru Titlu, egalând situația la 2 – 2. Prima echipă calificată deja în finală este Steaua CSM EximBank București. Numele celeilalte finaliste se va afla Sâmbătă, 13 Mai a.c., în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj – Napoca.