CSM CSU Oradea s-a impus, pentru a doua oară, în Basketball Champions League!

Victorie împotriva echipei BC Khimik Yuzhne.

17 Noiembrie 2016

12:13

Baschetbaliștii orădeni, victorioși pe bandă rulantă! Miercuri, 16 Noiembrie 2016, CSM CSU Oradea a desfășurat un nou joc pe teren propriu în Arena „Antonio Alexe”, meci jucat cu casa închisă.

După ce în confruntarea precedentă, desfășurată în deplasare pe terenul celor de la Le Mans Sarthe (Franța), orădenii au fost la o surpriză de proporții, urma ca aceștia să găzduiască o nouă partidă jucată în cadrul competiției Basketball Champions League.

Oaspeții veniți din Ucraina au câștigat primul sfert cu scorul de 17 – 16, după o primă parte strânsă a jocului. În al doilea sfert, CSM CSU Oradea a reușit să marcheze mai multe puncte, scorul la pauza mare fiind 34 – 28.

Dacă avantajul creat în urma primelor 2 sferturi a fost unul favorabil gazdelor, echipa antrenată de Cristian Achim a făcut un sfert 3 de excepție, cu 10 minute rămase de joc având un avantaj de 9 puncte, scor 57 – 48.

Ultimul act al a fost cel mai disputat, Khimik încercând să întoarcă rezultatul. S-au apropiat cel mai tare cu un minut înainte de final, când scorul era 67 – 66 pentru formația gazdă. CSM CSU Oradea a mai reușit să înscrie încă 2 puncte, scorul afișat la finalul meciului pe tabela de marcaj fiind 69 – 66.

Cel mai bun marcator al CSM CSU Oradea a fost Pasalic, componentul echipei de pe malul Crișului Repede reușind să înscrie 13 puncte, urmat pe tabelă de colegii săi Denison și Mirkovic cu 12, respectiv 11 puncte.

CSM CSU Oradea se situează, actualmente, pe locul 5 în Grupa B, liderul fiind Le Mans Sarthe. Momentan, bilanțul partidelor disputate de până acum este unul de 3 înfrângeri și 2 victorii.

Următoarea încleștare din cadrul Basketball Champions League va avea loc Marți, 22 Noiembrie 2016, în deplasare pe terenul echipei Kataja Basket (Finlanda).

Cât despre parcursul din Liga Națională de Baschet Masculin, CSM CSU Oradea va desfășura următorul joc Sâmbătă, 19 Noiembrie a.c., pe teren propriu în compania formației Dinamo București.