CSM CSU Oradea, singura echipă românească în Basketball Champions League!

csm csu oradea arena antonio alexe Victoriși și mândri sunt baschetbaliștii noștri.

09 Octombrie 2016

16:45

Campionii României sunt singurii reprezentanți ai țării noastre în Basketball Champions League 2016.

Joi, 06 Octombrie 2016, s-a scris istorie în Arena „Antonio Alexe”, unde a avut loc meciul 2 din al doilea tur preliminar dintre CSM CSU Oradea și Lukoil Academic Sofia.

În prima confruntare desfășurată în capitala Bulgariei, Sofia s-a impus la 3 puncte diferență, deficit pe care formația lui Cristian Achim trebuia să îl depășească în partida retur de la Oradea, pentru a se califica în premieră în grupele Basketball Champions League.

Campioana Bulgariei s-a văzut condusă încă de la debutul jocului, gazdele aflându-se la cârmă după primele 10 minute cu scorul de 27 – 12.

În sfertul 2 s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor, tabela indicând la un moment dat 31 – 12 pentru orădeni, mulțumită unui 3 point play din partea lui Martin Zeno. În pofida faptului că oaspeții au câștigat acest sfert, scorul înregistrat la pauza mare a fost 41 – 33 pentru campioana en-titre a României.

A doua jumătate a disputei s-a manifestat prin revenirea Bulgarilor pe tabela de marcaj, dar și prin pierderea unui jucător cheie. Martin Zeno a părăsit parchetul după o accidentare suferită și nu a mai activat în acest joc. Această parte a meciului a fost câștigată de către Campioana Bulgariei, însă CSM CSU Oradea a rămas la conducere, scor 57 – 43.

Actul decisiv al confruntării a avut parte de încercări de a recupera puncte importante din partea oaspeților, dar finalul i-a dat învingători pe amfitrioni, scorul final fiind 70 – 58 pentru CSM CSU Oradea.

Cel mai bun marcator al disputei a fost Sean Barnette, americanul totalizând 28 de puncte pentru echipa sa, el fiind si componentul care a petrecut cel mai mult timp pe teren. Al doilea marcator a fost Martin Zeno, conaționalul celui amintit mai sus părăsind parchetul cu 12 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive.

CSM CSU Oradea va activa în Grupa B din cadrul Basketball Champions League, alături de Umana Reyer Venezia (Italia), Avtodor Saratov (Rusia), Kataja Basket (Finlanda), Maccabi Rand Media (Israel), BC Khimik (Ucraina),  Pinar Karsiyaka (Turcia) și Le Mans Sarthe (Franța). Astfel, formația orădeană va disputa cel puțin 14 jocuri în cadrul Basketball Champions League.

Prima confruntare, din cadrul competiției Europene, se va desfășura în data de 19 Octombrie 2016, pe teren propriu, în compania celor de la Pinar Karsiyaka. Până atunci, primul meci din campionatul intern va avea loc Luni, 10 Octombrie a.c., în deplasare pe terenul celor de la CSU Sibiu.