CSM Oradea a spulberat Craiova si s-a calificat in semifinale

we love csm oradeaSCM Craiova ÔÇô CSM Oradea. Or─âdenii spulber─â forma┼úia oltean─â si se califica in semifinale!

02 Mai 2014

08:00

Echipa de baschet masculin CSM Oradea a c├ó┼čtigat Joi, 01 Mai 2014, meciul #3 din playoff disputat la Craiova, ├«n compania SCM-ului din localitate. Dup─â primele dou─â partide de la Oradea, ├«n care au cochetat ├«n multe momente cu perfec┼úiunea, elevii lui Achim au oferit o nou─â demonstra┼úie de for┼ú─â, conduc├ónd partida de la un cap─ât la altul, reu┼čind s─â-┼či umileasc─â, din punct de vedere sportiv, rivala.

A fost prima victorie ob┼úinut─â de bihoreni ├«n noua Sala Polivalent─â din B─ânie, dup─â ce ├«n urm─â cu 2 ani, au pierdut prima pozi┼úie a sezonului regulat, ├«n urma unei ├«nfr├óngeri la Craiova, ├«n timp ce ├«n meciul tur din acest sezon au fost ├«nvin┼či datorit─â unui sfert #4 ├«n care echipa nu s-a reg─âsit. De aceast─â dat─â lucrurile au stat diferit ┼či experien┼úa superioar─â la nivelul playoff-ului s-a v─âzut din plin, la fel ┼či diferen┼úa de valoare ┼či rota┼úia dintre cei doi competitori.

Forma┼úia ro┼č-albastr─â a intrat ├«n meci deosebit de montat─â, dup─â ce ├«n primele 3 minute oltenii au avut ini┼úiativa ┼či un avantaj maxim de 4 puncte, din acel moment totul a evoluat ├«n direc╚Ťia oaspe┼úilor, care au avut un par┼úial de 12 – 0. Dup─â primele 10 minute, scorul era 27 – 13 ├«n favoarea echipei noastre, care a reu┼čit p├ón─â la pauza mare o presta┼úie defensiv─â chiar mai bun─â din sfertul inaugural, ├«ncas├ónd doar 10 puncte, ├«ns─â aceste eforturi s-au r─âsfr├óns pu┼úin ├«n concentrarea pe faza ofensiv─â, secven┼úa secund─â fiind ┼či cea mai pu┼úin prolific─â pentru ai nostri, doar 17 puncte marcate.

Dup─â pauz─â au urmat 10 minute ├«n care oltenii au avut cea mai bun─â perioad─â de joc, 19 puncte, ├«ns─â nici m─âcar aceast─â secven┼ú─â nu au reu┼čit s─â ┼či-o adjudece, elevii lui Achim c├ó┼čtig├ónd la 1 punct. ├Änaintea ultimului sfert era o diferen┼ú─â de 21 de puncte ├«n dreptul oaspe┼úilor, diferen┼ú─â ce p─ârea ┼či s-a dovedit a fi insurmontabil─â, 21 – 10 fiind scorul acestui sfert #4 ┼či trebuie men┼úionat c─â Achim a folosit pe finalul meciului a doua ┼či chiar a treia garnitur─â, nume precum Pa╚Öca, Hora sau┬áPop lu├ónd parte la ac┼úiune ┼či contribuind activ cu puncte.

Discut├ónd individual, din nou a ie┼čit la ramp─â Daniel Dillon, autorul a 20 de puncte, 9 recuper─âri ┼či 1 pas─â decisiv─â, urmat ├«ndeaproape de Titus Nicoar─â, care a contribuit cu 16 puncte, 7 recuper─âri ┼či 1 pas─â decisiv─â. De men┼úionat c─â cei 12 juc─âtori or─âdeni trecu┼úi pe foaie au evoluat cel pu┼úin 3 minute ┼či c─â 11 dintre ei au reu┼čit s─â marcheze cel pu┼úin 2 puncte, singurul care nu a reu┼čit s─â marecheze fiind Horia Hora, care nici nu a ini┼úiat vreo aruncare. De la echipa gazd─â s-a remarcat conduc─âtorul de joc Petar Babic, autor a 13 puncte, 4 recuper─âri ┼či 1 pas─â decisiv─â, fiind urmat de Travis Bureau, cu 10 puncte ┼či 6 recuper─âri.

├Än mod paradoxal, ├«n ciuda unui meci excelent pe parchet, dominat ├«ntr-o manier─â mai mult dec├ót autoritar─â, procentajele echipei nu au fost unele extraordinare, 55% (23/42) de la 2P, 33% (5/15) de la 3P, ├«n timp ce de la libere au convertit 73% (24/33). Oltenii au r─âspuns cu 41% (16/39) de la 2P, 28% (5/18) de la 3P, ├«n timp ce de la libere au fost dezastruo┼či, 33% (6/18).

Un echilibru proverbial s-a ├«nregistrat la capitolul recuper─ârilor, 40 – 37 ├«n favoarea or─âdenilor, ├«ns─â jocul de echip─â a avut o abordare diferit─â, 16 pase decisive pentru CSM, fa┼ú─â de cele doar 7 ale craiovenilor. Un alt reper ├«n care s-a f─âcut diferen┼úa e cel al posesiilor pierdute, doar 11 turnovers pentru ro┼č-alba┼čtrii, ├«n timp ce craiovenii au avut ingrata cifr─â de 19 la acest parametru.

CSM Oradea se impune ├«n fa┼úa┬áCraiovei ┼či ├«n acest meci #3 cu scorul de 85 – 53, umilind echipa gazd─â ┼či d├ónd o lec┼úie conducerii acestora, care insinua cvasi-voalat c─â meciurile de la Oradea au fost pierdute (┼či) datorit─â faptului c─â oltenii au fost dezavantaja┼úi de arbitrii. Dup─â aceste 3 partide, CSM a ├«nvins-o la general pe Craiova cu 259 – 177, o diferen┼ú─â de 82 de punce, ceea ce per meci ar veni un handicap marginal de 27 de puncte, permi┼ú├óndu-le acestora s─â marcheze doar 59 de puncte ├«n medie, o performan┼ú─â defensiv─â absolut l─âudabil─â.

Pentru al doilea an consecutiv, Oradea ├«┼či garanteaz─â o prezen┼ú─â ├«n primele 4 forma┼úii de baschet din Rom├ónia, un lucru aproape sinonim cu prezen┼úa ├«ntr-o nou─â cup─â european─â de la anul viitor, cel mai probabil EuroChallenge.

├Än semifinale forma┼úia noastr─â va avea ├«n continuare avantajul terenului propriu ├«n primele dou─â partide, urm├ónd s─â evolueze ├«mpotriva c├ó┼čtig─âtoarei seriei dintre BC Mure┼č ┼či BCM Pite┼čti. Dup─â primele dou─â meciuri, echipa mure┼čean─â conduce cu 2 – 0 ┼či e favorit─â la calificarea ├«n faza urm─âtoare a competi┼úiei. Vineri ┼či eventual S├ómb─ât─â se vor disput─â la Pite┼čti meciurile #3 ┼či #4 ale acestei serii.