CSM Oradea a spulberat Craiova si s-a calificat in semifinale

we love csm oradeaSCM Craiova – CSM Oradea. Orădenii spulberă formaţia olteană si se califica in semifinale!

02 Mai 2014

08:00

Echipa de baschet masculin CSM Oradea a câştigat Joi, 01 Mai 2014, meciul #3 din playoff disputat la Craiova, în compania SCM-ului din localitate. După primele două partide de la Oradea, în care au cochetat în multe momente cu perfecţiunea, elevii lui Achim au oferit o nouă demonstraţie de forţă, conducând partida de la un capăt la altul, reuşind să-şi umilească, din punct de vedere sportiv, rivala.

A fost prima victorie obţinută de bihoreni în noua Sala Polivalentă din Bănie, după ce în urmă cu 2 ani, au pierdut prima poziţie a sezonului regulat, în urma unei înfrângeri la Craiova, în timp ce în meciul tur din acest sezon au fost învinşi datorită unui sfert #4 în care echipa nu s-a regăsit. De această dată lucrurile au stat diferit şi experienţa superioară la nivelul playoff-ului s-a văzut din plin, la fel şi diferenţa de valoare şi rotaţia dintre cei doi competitori.

Formaţia roş-albastră a intrat în meci deosebit de montată, după ce în primele 3 minute oltenii au avut iniţiativa şi un avantaj maxim de 4 puncte, din acel moment totul a evoluat în direcția oaspeţilor, care au avut un parţial de 12 – 0. După primele 10 minute, scorul era 27 – 13 în favoarea echipei noastre, care a reuşit până la pauza mare o prestaţie defensivă chiar mai bună din sfertul inaugural, încasând doar 10 puncte, însă aceste eforturi s-au răsfrâns puţin în concentrarea pe faza ofensivă, secvenţa secundă fiind şi cea mai puţin prolifică pentru ai nostri, doar 17 puncte marcate.

După pauză au urmat 10 minute în care oltenii au avut cea mai bună perioadă de joc, 19 puncte, însă nici măcar această secvenţă nu au reuşit să şi-o adjudece, elevii lui Achim câştigând la 1 punct. Înaintea ultimului sfert era o diferenţă de 21 de puncte în dreptul oaspeţilor, diferenţă ce părea şi s-a dovedit a fi insurmontabilă, 21 – 10 fiind scorul acestui sfert #4 şi trebuie menţionat că Achim a folosit pe finalul meciului a doua şi chiar a treia garnitură, nume precum Pașca, Hora sau Pop luând parte la acţiune şi contribuind activ cu puncte.

Discutând individual, din nou a ieşit la rampă Daniel Dillon, autorul a 20 de puncte, 9 recuperări şi 1 pasă decisivă, urmat îndeaproape de Titus Nicoară, care a contribuit cu 16 puncte, 7 recuperări şi 1 pasă decisivă. De menţionat că cei 12 jucători orădeni trecuţi pe foaie au evoluat cel puţin 3 minute şi că 11 dintre ei au reuşit să marcheze cel puţin 2 puncte, singurul care nu a reuşit să marecheze fiind Horia Hora, care nici nu a iniţiat vreo aruncare. De la echipa gazdă s-a remarcat conducătorul de joc Petar Babic, autor a 13 puncte, 4 recuperări şi 1 pasă decisivă, fiind urmat de Travis Bureau, cu 10 puncte şi 6 recuperări.

În mod paradoxal, în ciuda unui meci excelent pe parchet, dominat într-o manieră mai mult decât autoritară, procentajele echipei nu au fost unele extraordinare, 55% (23/42) de la 2P, 33% (5/15) de la 3P, în timp ce de la libere au convertit 73% (24/33). Oltenii au răspuns cu 41% (16/39) de la 2P, 28% (5/18) de la 3P, în timp ce de la libere au fost dezastruoşi, 33% (6/18).

Un echilibru proverbial s-a înregistrat la capitolul recuperărilor, 40 – 37 în favoarea orădenilor, însă jocul de echipă a avut o abordare diferită, 16 pase decisive pentru CSM, faţă de cele doar 7 ale craiovenilor. Un alt reper în care s-a făcut diferenţa e cel al posesiilor pierdute, doar 11 turnovers pentru roş-albaştrii, în timp ce craiovenii au avut ingrata cifră de 19 la acest parametru.

CSM Oradea se impune în faţa Craiovei şi în acest meci #3 cu scorul de 85 – 53, umilind echipa gazdă şi dând o lecţie conducerii acestora, care insinua cvasi-voalat că meciurile de la Oradea au fost pierdute (şi) datorită faptului că oltenii au fost dezavantajaţi de arbitrii. După aceste 3 partide, CSM a învins-o la general pe Craiova cu 259 – 177, o diferenţă de 82 de punce, ceea ce per meci ar veni un handicap marginal de 27 de puncte, permiţându-le acestora să marcheze doar 59 de puncte în medie, o performanţă defensivă absolut lăudabilă.

Pentru al doilea an consecutiv, Oradea îşi garantează o prezenţă în primele 4 formaţii de baschet din România, un lucru aproape sinonim cu prezenţa într-o nouă cupă europeană de la anul viitor, cel mai probabil EuroChallenge.

În semifinale formaţia noastră va avea în continuare avantajul terenului propriu în primele două partide, urmând să evolueze împotriva câştigătoarei seriei dintre BC Mureş şi BCM Piteşti. După primele două meciuri, echipa mureşeană conduce cu 2 – 0 şi e favorită la calificarea în faza următoare a competiţiei. Vineri şi eventual Sâmbătă se vor dispută la Piteşti meciurile #3 şi #4 ale acestei serii.