CSM Oradea in prima finala de baschet din Cupa, din istorie!

csm oradea fanCSM Oradea a oferit fanilor săi un meci de infarct în prima semifinală a Cupei României, disputată la Ploieşti.

12 Aprilie 2014

09:54

Elevii lui Achim au câștigat în faţa celor de la BCM Piteşti cu 86 – 84, după o repriză de prelungiri.

Primul sfert a început sub semnul echilibrului, cele două echipe alternând perioadele în care au fost la conducerea jocului, scorul înregistrat după 10 minute de joc fiind 18 – 19. Nici în următoarea perioadă orădenii nu au reuşit să se impună, piteştenii au câștigat secvenţa numărul #2 cu 20 – 16, în primul rând datorită jocului impecabil la recuperare.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru elevii lui Achim, CSM câștigând sfertul #3 graţie unui joc defensiv de excepţie, scor 18 – 9. A fost o secvenţă de joc în care bihorenii au obţinut 12 recuperări, faţă de cele doar 17 reuşite în total în primele 20 minute de joc. Datorită acestei performanţe, orădenii aveau un avans de 4 puncte înaintea inceperii secvenţei decisive, avantaj pe care şi l-au extins chiar şi la 10 lungimi diferenţă, cu 5 minute înainte de joc.

Un meci ce părea să decurgă într-o singură direcţie a oferit un final de poveste fanilor celor două formaţii, piteştenii reuşind un forcing remarcabil pe final şi, graţie câtorva aruncări de 3P reuşite, coroborate cu ratări interminabile ale băieţilor noştri de la linia de libere, meciul a intrat în prelungiri.

Alte 5 minute de joc urmau să găsească formaţia lui Achim la conducere de la un capăt la altul, ajungând din nou la o diferenţă aparent liniştitoare de 6 puncte diferenţă cu 2 minute înainte de final. Scenariul avea să fie aproape identic cu cel din sfertul #4, iar formaţia considerată oaspete a folosit aceeaşi tactică, cu 3 secunde înainte de final, aruncarea liberă secundă ratată intenţionat, plus presiunea pe recuperarea ofensivă, lucru pe care l-a reuşit Ulmer, extrema americană, care nu a reuşit să pună mingea în coş, ratând un lay-up contestat de pivotii noştrii.

Discutând despre statistică, CSM a avut 47% (22/47) de la aruncările de 2P, respectiv 32% (6/19) din afara semicercului. Probleme imense am avut din nou la libere, nu mai puţin de 15 aruncări ratate de elevii lui Achim, care au avut doar 62% (24/39). Piteştenii au avut procentaje mai bune de la aruncările de 2P, transformând 58% (22/38), de la 3P fiind însă mult mai slabi ca jucătorii lui Achim, doar 19% (5/27). Aruncările libere au fost un procedeu la care elevii lui Şapera au fost de asemenea mai buni din punct de vedere statistic, 74% fiind cifrele lor (25/32). Un echilibru perfect s-a înregistrat în dreptul recuperărilor, 44 pentru ambele combatante, într-o distribuție identică, 18 ofensive – 26 defensive.

Din punct de vedere individual, putem să-l considerăm MVP-ul partidei pe Titus Nicoară, extrema de forţă a lui CSM reuşind o partidă uriaşă, cochetând cu un double-double: 18 puncte şi 9 recuperări. Dillon a oferit de asemenea o prestaţie solidă, reuşind 19 puncte în 35 minute de joc, alături de 6 recuperări şi 1 pasă decisivă. De la alb – violeţi s-au remarcat în mod special Prancje Barac, autor a 17 puncte, 4 pase decisive şi 3 recuperări, Ousmane Barro având si el o contribuție importanță, pivotul senegalez având 14 puncte, 7 recuperări şi 1 pasă decisivă.

CSM Oradea va juca astăzi, 12 Aprilie 2014, prima să finală de Cupa din istorie, urmând să întâlnească echipa Energiei Rovinari.