CSM Oradea – SCM Craiova. Elevii lui Achim s-au impus din nou

we love csm oradea baschet masculin evenimente oradeaÎncă un rezultat pozitiv pentru echipa de baschet masculin a Oradiei.

27 Aprilie 2014

08:05

Formaţia CSM Oradea a câştigat Sâmbătă, 27 Aprilie 2014, partida #2 contra SCM Craiova. Meciul a contat pentru playofful Ligii Naţionale de Baschet Masculin (LNBM) şi s-a desfăşurat în tribunele Arenei Antonio Aelxe.

A fost un sfârşit de săptămână deosebit de generos pentru fanii echipei roş-albastre, două victorii în două zile diferite le-au fost oferite suporterilor care au umplut până la refuz, după o pauză de mai bine de o lună de zile de la ultimul meci disputat în arena orădeană.

Partida de Sâmbătă a început într-o notă dominantă a elevilor lui Cristian Achim, amfitrionii reuşind să se impună în primul sfert cu scorul de 21-16, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţa înregistrată într-una din cele 4 secvenţe jucate, la egalitate cu cea din sfertul #4. În urmtoarele 10 minute CSM şi-a consolidat avantajul, iar la pauză formaţia bihreana avea un avantaj destul de confortabil de 9 puncte.

La fel cum s-a întâmplat şi Vineri (detalii AICI), oltenii au ieşit mai montaţi de la vestiare, dornici să reducă diferenţa de pe tabela de marcaj, lucru care l-au şi reuşit până la un anumit punct, ei câștigând sfertul #3 cu 21-19. Au urmat ultimele 10 minute de joc ale meciului, o perioadă caracterizată de o defensivă ermetică a ambelor formaţii, ambele reuşind cele mai slabe prestaţii ofensive în acest ultim act terminat 18-13.

În ceea ce priveşte statisticile, chiar dacă nu s-a mai înregistrat performanţa magistrală din meciul #1, Oradea a fost mai bună şi acum aproape la toate aspectele cheie: 50% (16/32) de la 2P, faţă de cele 45% (13/29) ale craiovenilor, 41% (7/17) de la distanţă, faţă de 41% (11/27), în timp ce la libere procentajele au fost egale, 78%, însă CSM a avut 25/43 transformate, faţă de cele doar 7/9 ale formaţiei oaspete.

Gazdele au reuşit să prindă 30 de mingi sub panouri, faţă de cele doar 26 ale SCM-ului. Un surplus de doar 4 recuperări în plus, faţă de diferenţa neverosimilă de ieri, când i-au surclasat pe oaspeţi cu exact 20 de mingi prinse sub panou. În privinţa paselor decisive s-a remarcat un relativ echilibru, 14 pentru noi, 12 pentru ei, în timp ce la posesii pierdute din nou am fost mai eficienţi, doar 14, faţă de cele 19 ale oltenilor.

Dacă vineri a fost ziua lui Comagic şi Nicoară, ieri au ieşit la rampă Vujadin Subotic şi Radovan Markovic, cele două nume importante transferate de CSM la începutul sezonului făcându-şi datoria într-un moment de-o importanță colosală. Vuja a reuşit 18 puncte, 3 recuperări şi 1 pasă decisivă, fără posesie pierdută, pentru 21 la eficiență, în timp ce Rade a adus 15 puncte pe tabel, alături de 4 recuperări, 2 pase decisive şi 1 posesie pierdută, pentru 17 la eficiență şi 16 la capitolul +/-.

Şi astăzi, de la Craiova, cel mai bun marcator a fost extrema Travis Bureau, spectaculosul jucător american reuşind 19 puncte, 6 recuperări şi 3 pase decisive, pentru un indice de 21 la capitolul eficiență. El a împărţit acest titlu, de golgheter al partidei, cu Mirko Kovac, baschetbalistul sârb reuşind şi el 19 puncte, 5 recuperări şi 1 pasă decisivă.

CSM Oradea a câştigat partida cu 78 – 66, fiind în ambele zile formaţia care a câştigat la cea mai mare diferenţa de puncte, dintre toate partidele disputate.

Pentru echipa lui Cristi Achim va urma, Vineri, 02 Mai 2014, meciul #3 al acestei serii de playoff, partida ce se va dispută în Polivalentă de la Craiova, arenă pe care CSM a fost învinsă de două ori în ultimele dispute. Sâmbătă, 03 Mai 2014, ar urma să aibă loc un eventual meci #4, în timp ce manşă decisivă ar fi programată în Miercurea de pe 07 Mai 2014.

Pentru a se califica mai departe în semifinale, CSM mai trebuie să câştige un singur meci, situaţie identică cu cea din seria BC Mureş – BCM Piteşti (2-0), mureșenii fiind mari favoriţi în calificarea semifinalelor, unde ar urma să dea piept cu echipa orădeană.