CSM-U Oradea închide sezonul cu o înfrângere în fața Stelei

csm oradea steaua bucurestiAm pierdut, dar mergem înainte alături de echipă!

19 Aprilie 2015

09:12

Formaţia de baschet masculin CSM-U Oradea a pierdut meciul trei al sfertului de finală contra formaţiei Steaua Bucureşti, părăsind astfel competiţia.

Exceptând-o pe BC Timişoara, care a reuşit să câştige un meci la Ploieşti, în celelalte trei serii din sferturi s-au înregistrat rezultate de 3-0. Singura formaţie dintre locurile 5-8 care s-a calificat în semifinale e BC Mureş, care s-a impus neverosimil în trei meciuri, contra “U” BT Cluj.

Revenind la meciul CSM-ului, partida a început foarte bine pentru noi, astfel după primele 10 minute de joc, ai noştri aveau 5 puncte avans. Următoarele 10 minute au continuat pe acelaşi trend, gazdele majorându-şi avansul la 11 puncte, o diferenţă care a fost îmblânzită de Goran Ikonic, care a reuşit un buzzer-beater „imposibil” în ultima secundă a sfertului secund.

Pauză a marcat o cădere inexplicabilă a elevilor lui Cristi Achim, care în finalul sfertului al treilea aveau să se afle la egalitate cu Steaua, echipă ce a anulat handicapul de 11 puncte, într-o singură secvenţă. Ultimele 10 minute au fost caracterizate de un joc haotic, bazat mult prea mult pe aruncări de la distanţă şi acţiuni individuale. Din păcate, procentajul aruncărilor de la mare distanţă şi „mâna” excelentă din prima repriză i-au trădat pe ai noştri. Scor final 86-91.

Din punct de vedere statistic, CSM a dominat procentual partida în toate aspecele ce vizează aruncări, 62% vs 53% de la 2P, 29% vs 27% de la 3P, respectiv 82% vs 65% de la libere. Chiar şi la recuperări, echipa bihoreană a stat mai bine, prinzând 45 de mingi sub panou, faţă de cele doar 38 ale oaspeţilor. Pasele decisive au fost un alt aspect tranşat de CSM, 18-14. Practic, oaspeţii au avut de partea lor doar doi indici statistici, intercepţiile, 11-4, respectiv posesiile pierdute, 13-21.

Individual s-au remarcat de la CSM Alexandar Vlahovic şi Daniel Dillon, ambii cu câte 17 puncte, australianul reuşind 9 recuperări şi 1 pasă decisivă. Oaspeţii au răspuns prin Titus Nicoară, autor a 26 de puncte, 7 recuperări şi 2 pase decisive, orădeanul fiind şi cel mai eficient jucător de pe parchet, cu 21 puncte. Pankracije Bărac a fost al doilea cel mai bun marcator de la bucureşteni, fundaşul punând pe tabelă 19 puncte în dreptul sau, el fiind şi cel mai folosit jucător din lotul lui Bavcevic.

La finalul meciului, antrenorul Cristi Achim a conchis destul de elocvent următoarele:

În primul rând, felicitări pentru Steaua, a fost echipa mai bună în cele trei jocuri chiar dacă am încercat să luptăm cu ei de la egal la egal, şi eu zic că am reuşit în cele mai multe momente acest lucru. Ceea ce ni s-a întâmplat şi cum am terminat sezonul din punct de vedere al ghinionului este ceva care pe mine mă lasă fără nici un fel de explicaţie. Să pregătim toate meciurile de la Bucureşti cu Nuhanovic şi el să se accidenteze în ultimul antrenament, după ce toată tactica şi trei săptămâni lucrasem într-un anume fel… să fim nevoiţi să ajustăm totul într-o singură zi, mi se pare dureros. Pentru noi este dificil de tras concluzii, eu personal nu m-aş hazarda pentru că nu avem cum să tragem aceste concluzii din moment ce noi ne aflăm cu altă echipă decât ceea pe care am gândit-o. A fost un sezon horror şi vreau să-l dau uitării cât mai repede posibil din acest punct de vedere. “

Toţi fanii CSM-ului care doresc să participe la întâlnirea de final de sezon cu jucătorii, sunt invitaţi să participe astăzi, 19 Aprilie 2015, de la ora 17:00, în clubul Black &  White, de pe stradă Morii.