Echipa de baschet masculin CSM CSU Oradea a bifat nouă victorie pe teren propriu

plusuri pe terenOrădenii au câştigat partida cu BC Târgu Mureş cu scorul de 78 – 77.

20 Decembrie 2015

14:03

Aseară, 19 Decembrie 2015, a avut loc ultima partidă pe teren propriu din acest an calendaristic pentru echipa de baschet masculin CSM CSU Oradea.

Arena „Antonio Alexe” a fost neîncăpătoare pentru suporterii veniţi la meci să-i vadă la treabă pe elevii lui Cristian Achim.

Spectatorii prezenţi la această confruntare au luat parte la acţiunea „Dăruieşte un pluş” aruncând la fluierul de început jucării de pluş pe parchetul sălii, cât şi prin donarea unor bunuri în punctele de colectare aflate pe coridorul de la intrarea în arenă. Campania a avut un scop caritabil cu scopul de a ajuta copiii nevoiaşi din localitatea Văşad în praznicul Sfântului Crăciun.

După 2 înfrângeri consecutive suferite în compania echipelor Steaua CSM Eximbank Bucureşti şi ultima clasată BC Timişoara, echipa de pe malul Crişului Repede a izbutit un succes pe teren propriu în urma unui joc dificil în compania mureşenilor. Pe parcursul primelor 3 sferturi amfitrionii au alergat după oaspeți, BC Mureş debutând în acest joc cu scorul de 12 – 0 în primele 3 minute ale partidei.

La finalul primelor 2 acte ale meciului, orădenii erau conduşi la un punct, având o sarcină dificilă să întoarcă situaţia.

Ultimele 2 sferturi au fost marcate de răsturnări de scor din ambele tabere, echipele combatante ducând o luptă acerbă până în ultima secundă. Cu 20 de secunde rămase din timpul de desfăşurare a confruntării, Oradea conducea cu scorul de 78 – 77, iar BC Mureş beneficia de ultimul atac. În urma unui capac semnat de Barnette asupra lui Alhaji Mohammed şi prin ratarea unei ultime aruncări din tabăra mureşenilor, scorul a rămas neschimbat, CSM CSU Oradea impunându-se astfel cu scorul de 78 – 77.

Căpitanul echipei, William Franklin a fost cel mai eficient jucător din tabăra bihorenilor, încheind partida cu 15 puncte, 6 recuperări şi 3 pase decisive, urmat de Rade Markovic şi Bogdan Ţîbîrnă care au înscris tot 15 puncte. Din tabăra mureşenilor cel mai bun jucător a fost Alhaji Mohammed, prestaţia americanului rezumându-se la 20 de puncte, 2 recuperări şi 2 pase decisive.

Următorul meci pentru CSM CSU Oradea va avea loc Miercuri, 23 Decembrie 2015, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, ultima echipă pe care aceştia o vor întâlni în 2015 fiind U-BT Cluj-Napoca.