Egal la fotbal intre Bihor si Resita

FC Bihor Metalul ResitaFC Bihor a remizat în meciul cu Metalul Reșița.

15 Martie 2014

15:59

Deși în repriza a doua, în special pe final, a luat cu asalt poarta adversă, formația orădeană de fotbal FC Bihor nu a reușit să se impună astăzi, 15 Martie 2014, pe teren propriu, la Stadionul „Iuliu Bodola”, în fața grupării Metalul Reșița. Partida dintre cele două formații, înscrisă în cadrul etapei a XVII-a a campionatului Ligii a II-a, Seria a II-a, s-a încheiat așa cum a început, cu scor alb, 0-0.

Prima repriză a fost echilibrată, cu cele mai clare ocazii aparținând oaspeților, prin Octavian Vasile, în minutul 38, când acesta a șutat de la 14 la colțul scurt, dar portarul Smaranda a respins de lângă bară, și prin Vădrariu, care în minutul 45 a executat o lovitură liberă din preajma careului mare al orădenilor, dar același goalkeeper bihorean a scos de sub transversală.

Dacă în prima repriză FC Bihor nu și-a prea creat ocazii periculoase, în partea a doua însă elevii antrenorului Alexandru Pelici au urcat mai mult în atac și pe timp ce s-a scurs timpul au pus tot mai mult presiune pe adversar, dar fără efect pe tabela de marcaj, fiindcă ocaziile avute, care s-au înțesit pe final au fost respinse de defensiva reșițeană.

În minutul 55 Mădălin Popa a prins un șut bun de la 25 de metri, pe lângă stâlpul din stânga porții lui Zimmerman, zece minute mai târziu, Ciprian Străuț a șutat de la 20 de metri, puțin peste transversală. Același Stăuț a trimis un șut, în minutul 69, de la marginea careului, pe jos, reținut de Zimmerman.

În minutul 78, Florin Pop a scăpat în careul oaspeților, dar a căzut în contact cu un adversar și arbitrul i-a arătat cartonașul galben pentru simulare, iar în minutul 80, „roș-albaștrii” au ratat cea mai mare ocazie a lor, în urma unei lovituri de la colț de pe partea dreaptă, executată de Lupu. Adrian Hadăr a reluat cu capul din șase metri, dar portarul Zimmerman a respins cu piciorul de pe linia porții.

Cu cinci minute înainte de final, fundașul central Florin Lazăr a fost angajat în lateral stânga periculos în careu, dar în ultimul moment mingea a fost respinsă din fața acestuia de un adversar în corner, pentru ca după ce în minutul 87 FC Bihor să mai șuteze o dată la poartă, fără efect, în minutul 88 să se consemneze și singura acțiune periculoasă a oaspeților în partea a II-a, printr-un șut bun a lui Oct. Vasile de la 22 de metri, pe lângă stâlpul din stânga porții lui Smaranda.

Astfel, s-a încheiat un joc, al cărui rezultat, de 0-0, a mulțumit în special echipa oaspete, după cum declara și tehnicianul Metalului, Marian Pană, la conferința de presă de după joc.

Noi ne-am atins scopul, deci, acesta a fost scopul nostru, de a nu pierde. Sincer nu-mi prea place să gândesc așa fotbalul, dar eram avertizat de puterea echipei din Oradea pe contraatac și am spus că trebuie să stăm puțin mai așezați. Mie îmi place foarte mult să atac, să duc echipa în față, iar Metalul Reșița este o echipă căreia îi place să atace, astăzi am preferat însă măsuri de siguranță și să stau mai cumpătat, ca să putem să scoatem cel puțin un punct. Până la urmă am reușit. Sigur, nu este jocul care ne avantajează pe noi, dar până la urmă este bine că am luat și acest punct. Mi-a plăcut echipa din Oradea, o echipă insistentă, o echipă bună din punctul meu de vedere, în primul rând foarte disciplinată și foarte dispusă la efort.

a precizat tehnicianul reșițenilor.

De partea cealaltă, antrenorul principal al orădenilor, Alexandru Pelici s-a arătat mulțumit de jocul din repriza a doua a elevilor săi, dar nu și de faptul că nu au reușit să înscrie.

Au fost două repriza diametral opuse, o primă repriză slabă făcută de noi, în care rareori am ajuns să periclităm poarta adversă. Am intrat cu teamă față de acest joc, după pauză, în schimb, lucrurile s-au schimbat complet și am reușit să ajungem deseori la finalizare, dar nu am avut luciditatea necesară să și înscriem. E păcat că nu am reușit să câștigăm acest joc, am luat în schimb un punct în compania unei echipe care se bate la play-off. Cum am spus și înaintea meciului, știam că va fi un joc dificil. Îi felicit pe jucători pentru evoluția din a doua repriză, mai puțin pentru cel din prima repriză în care am fost fricoși, de parcă atunci ne-am fi apucat de fotbal. Poate s-a datorat aceasta și faptului că Sebi Ianc, care are un aport ofensiv destul de mare, nu s-a simțit în largul său, acesta fiind și motivul pentru care a fost înlocuit la pauză. El nu era sigur că va putea juca titular, dar și-a luat răspunderea și a intrat în teren, din păcate a resimțit dureri și a fost înlocuit.

a declarat Alexandru Pelici.

FC Bihor – Metalul Reșița 0-0

FC Bihor:  Smaranda – Mihuț, Fl. Lazăr, Pascariu, R. Lupu – Străuț, Haș – S. Ianc (min. 46 Fl. Pop), Ov. Bic (min. 46 M. Popa), Sorian (min. 85 Cr. Cigan) – A. Hadăr. Antrenor: Alexandru Pelici

Metalul: Zimmerman – Crețu, Apostol, I. Popescu, Murgoci – Enescu, A. Neagoe (min. 60 A. Vaștag), Vădrariu, Oct. Vasile – Oprița (min. 90 Tătaru), A. Stoica (min. 72 S. Mureșan). Antrenor: Marian Pană

Arbitri: Flavius Alin Roşu (Timişoara) – Alexandru Vodă (Alba Iulia) şi Călin Cimponeriu (Lugoj). Fotografii de la meci AICI.