Esec in ultimul meci din sezonul regulat pentru CSM Oradea

we love csm oradeaCSM Oradea a fost învinsă în ultima partidă din sezonul regulat, cedând pe terenul Energiei Rovinari, la finalul unui meci fără istoric, care nu avea cum să influenţeze cu nimic soarta celor două formaţii ce aveau „cimentate” poziţiile înaintea acestei ultime etape.

05 Aprilie 2014

22:17

În ciuda acestui fapt, se pare că Oltenia e un „teren minat” pentru orădeni, deoarece pentru al doilea an la rând ai noştri cedează în ultima etapă a sezonului regulat, cu un an în urmă CSM pierzând la Craiova, însă eşecul respectiv a fost infinit mai dureros, fiind sinonim cu cedarea primului loc al sezonulu iregulat. Energia Rovinari – CSM Oradea, 70 – 69.

Se cunoaşte oficial şi componenţa play-off-ului şi împerecherile ce vor avea loc în prima rundă: CSU Ploieşti (1) vs Energia Rovinari (8), CSM Oradea (2) vs SCM Craiova (7), BC Mureş (3) vs BCM Piteşti (6) şi CSU Sibiu (4) vs “U” Mobitelco (5).

În faza următoare a semifinalelor, câştigătoarea rundei dintre Oradea şi Craiova va juca cu echipa care va tranşă seria dintre BC Muresi şi Piteşti, în timp ce pe cealaltă parte a tabloului, câştigătoarea seriei dintre CSU Ploieşti şi Energia Rovinari va juca cu una dintre CSU Sibiu şi “U” Mobitelco.

De menţionat că toate aceste partide, inclusiv marea finală, se vor dispută pe sistemul 3/5, iar în funcţie de poziţia ocupată în sezonul regulat, echipele mai bine clasate vor avea primele două meciuri acasă, având și avantajul terenului propriu în cazul unui meci decisiv. Datele partidelor primei faze din play-off sunt: 25 – 26 Aprilie, 2 – 3 Mai şi meciul decisiv, dacă va fi cazul, programat pe 7 Mai.

Revenind la meciul de la Rovinari, a fost un joc destul de anost, un joc în care s-a văzut un oarecare dezinteres din partea ambelor formaţii, obiectivul primordial al celor doi tehnicieni fiind terminarea partidei cu toţi jucătorii sănătoşi.

Rovinariul a reuşit să câştige primul sfert în „bunul spirit” al starturilor de meci ezitante ale acestui retur pentru orădeni, scor 20 – 16. Următoarele 10 minute au consemnat un reviriment instant pentru formaţia noastră, îndeosebi în defensivă, doar 10 puncte fiind încasate de CSM, iar graţie celor 18 marcate, jucătorii lui Achim intrau la pauză cu 4 puncte avans.

Runda a 3-a s-a terminat cu victoria gazdelor la 1 punct, 20 – 19, în timp cei în sfertul decisiv s-a jucat până la ultima minge, din păcate pentru noi, William Franklin nereuşind să aducă victoria în ultima sa aruncare, el fiind omul nostru de bază la acest capitol, câştigând alte două partide din sezonul regulat cu aruncări reuşite în ultima secundă.

Discutând procentual, CSM Oradea a avut procentaje echilibrate de la aruncările, 58% (19/32) de la 2P, 33% (7/21) de la 3P, respectiv doar 53% (10/19) de la aruncările libere. Rovinariul a răspuns cu 51% (19/37) de la 2P, 40% (8/20) din afară semicercului, în timp ce la libere au existat probleme, doar 57% (8/14) fiind converite. Formaţia bihoreană a fost dominată la recuperări, scor 29 (7D-22O) la 35 (9O-26D).

Individual s-au remarcat pentru echipa noastră Daniel Dillon, autor a 15 puncte, 6 recuperări şi 5 pase decisive (20 la eficiență), respectiv William Franklin, jucător care a marcat 7 puncte, a recuperat 4 mingi şi a furnizat 5 pase decisive (15 la eficientă). Gazdele au avut în extremă de forţă pe Milosevic cel mai bun om de pe parchet, el terminând partida în double-double, 17 puncte  – 10 recuperări, aceeaşi performanţă fiind reuşită şi de Giordan Watson, autor a 12 puncte, 10 pase decisive şi 5 recuperări.

Privind campionatul intern, CSM va avea o pauză de 3 săptămâni, însă nu trebuie omis faptul că în week-endul  11 – 12 Aprilie, formaţia noastră va evolua în turneul Final-Four al Cupei României. Meciurile vor avea loc la Ploieşti, în Sala Olimpia, elevii lui Achim urmând să dispute semifinala cu BC Piteşti. Echipa care va câştiga acest meci va juca ziua următoarea marea finală cu gazdele de la CSU Ploieşti sau Energia Rovinari.