FC Bihor a esuat in meciul cu Fortuna Poiana Campina

fc bihor hidiselDebut nu tocmai fericit pentru clubul FC Bihor.

06 Septembrie 2014

17:34

Deși a întâlnit o echipă nou-promovată, pe Fortuna Poiana Câmpina, orădenii au întâlnit astăzi, 06 Septembrie 2014, pe Stadionul „Iuliu Bodola” o echipă bine închegată, care a închis bine culoarele și a fost periculoasă în faza ofensivă atunci când a avut prilejul. În acest context, bihorenii care au ratat mult, dar au avut și greșeli în defensivă, au fost nevoiți să se recunoască învinși cu scorul de 1 – 3, în cadrul etapei a II-a, a Seriei a II-a, din Liga a II-a.

Foarte motivați, oaspeții, care au declarat  că vin la Oradea după toate cele trei puncte puse în joc, iar în minutul 14, pe un contraatac, Munteanu a pătruns bine şi i-a pasat în dreapta lui Honciu, care din 12 metri a şutat imparabil, învingându-l pe portarul Fildan.

După primirea golului, orădenii au ieșit la joc și în minutul 25, R. Lukacs a şutat plasat din 12 metri la colţul lung, însă portarul Popescu a respins cu dificultate. Apoi, în minutul 34, după o centrare a lui Mihuţ, R. Lukacs a reluat cu capul peste poartă din 7 metri, deşi era nemarcat. În relică, în minutul imediat următor, s-a consemnat un atac periculos pentru Fortuna, iar Antohi de la 6 metri a trimis în bara dreapta din întoarcere.

Finalul primei reprize a mai consemnat și în tribună o agitație, fiindcă un spectator a făcut o criză de epilepsie, însă au intervenit medicii de la ambulanță, iar acesta și-a revenit și a rămas să urmărească meciul până la final.

În repriza a doua, când se credea că orădenii vor reuși să înscrie pentru a restabili egalitatea, în minutul 51, oaspeții au „lovit” din nou, după un contraatac perfect purtat de Fortuna. Mingea a ajuns la Minciună, care a finalizat cu un şut de la 16 metri în colțul lung.

Nu a trecut însă decât un minut și cel mai periculos jucător al bihorenilor s-a bătut la o minge în careu, portarul I. Popescu l-a faultat. Acesta a primit cartonașul galben, lovitura de la 11 metri a executat-o tot R. Lukacs, numai că a ratat, a trimis pe mijlocul porți, iar I. Popescu a reușit să respingă cu piciorul.

Fiind pe val, FC Bihor a obținut un alt penalty, în minutul 68, prin același R. Lukacs, care a fost faultat acum de Șandru. A executat tot el penalty-ul, dar de această dată a înscris.

În fine, când FC Bihor a alergat după egalare, oaspeții i-au taxat din nou, în minutul 76, la o greșeală în defensiva orădeană, când jucătorii Fortunei au combinat ușor în careu și după ce Munteanu s-a distrat cu apărarea, a şutat de la 14 metri, portarul Fildan a respins până la Zsiga, care a înscris apoi fără probleme.

La scorul de 1-3, gazdele nu au mai avut puterea să revină, deși până la final se mai putea acorda un penalty, tot pentru un fault asupra lui R. Lukacs, făcut de portarul I. Popescu, care l-a tras de tricou în careu pe atacant, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, cu toate că la final, chiar antrenorul celor din Câmpina, Florin Stăncioiu a recunoscut că „acesta a fost penalty mai clar decât primele două”. A fost o fază importantă a jocului, pentru că dacă s-ar fi acordat lovitură de pedeapsă pentru orădeni, portarul oaspeților trebuia și avertizat și cum mai avea un cartonaș galben, automat urma a fi eliminat.

În cele din urmă, victoria a fost meritată a echipei prahovene, care, conform antrenorului Stăncioiu, are ca obiectiv în acest sezon clasarea între primele trei locuri.

Din păcate nu am început așa cum ne-am dorit. Am început cu stângul acest campionat. Ne-am propus cu totul altceva în desfășurarea jocului, dar din păcate am primit acel gol repede, din faza noastră de atac. Am avut noi mingea, am pierdut și a urmat un contraatac tăios a lor. Știam că e o echipă foarte bună, pe faza de atac, în momentul în care recuperează și pe spații mari. A doua repriză am jucat așa cum le convenea lor, adică am fost obligați să ieșim peste adversar și să lăsăm spații mari în spatele nostru, de care au profitat aproape la fiecare a lor de contraatac în momentul în care n-am reușit să stopăm. Prima recuperare s-a transformat în gol. Cred că a mai fost o singură acțiune pe care a scos-o Fildan, când a respins în lateral, în rest, toate care le-au avut, le-au înscris, spre deosebire de ceea ce au avut în etapa trecută la jocul cu Metalul, când au avut situații monumentale pe care le-au ratat. Probabil există o lege a compensației, din păcate s-a întâmplat de data aceasta să suferim noi.

a declarat, după partidă, Alexandru Pelici, antrenorul gazdelor, care a recunoscut că jucătorii săi „au ratat și ocazii monumentale”.

Suntem extraordinar de fericiți că am câștigat cele trei puncte puse în joc. Știam că ne așteaptă un joc greu, pentru că era primul al orădenilor, însă la fel de bine știam că putem să câștigăm, pentru că eu de mai multe ori am spus că avem o echipă bună, care o să vedeți, se va bate la primele locuri ale clasamentului. După înfrângerea de sâmbăta trecută de acasă, nemeritată, cu Reșița, am pregătit extraordinar de bine acest joc și spre bucuria noastră iată că am putut câștiga. Felicit și echipa gazdă pentru că a fost fair-play în multe momente ale jocului și le doresc baftă multă.

a punctat antrenorul echipei din Câmpina, Florin Stăncioiu.

FC Bihor – AFC Fortuna  1 – 3 (0 – 1)

Au marcat: R. Lukacs (min. 69 din penalty) / Honciu (min. 14), Minciună (min. 51) și Zsiga (min. 75)

FC Bihor: Fildan – Pascariu, Bactăr, Ţoca (min. 35 Speroni) – Mihuţ – cpt. (min. 74 Lorincz), C. Străuţ, Sorian, Letan – Nichita (min. 74 Dobrescu), R. Lukacs și Cr. Cigan. Antrenor: Alexandru Pelici

Fortuna: I. Popescu – Dobrosavlevici, M. Marin (cpt.), Şandru, Damian – Cioinac, Minciună – V. Munteanu (min. 79 Aldea),  Honciu, Antohi (min. 57 Zsiga)  – Chipirliu (min. 66 Velici). Antrenor: Florin Stăncioiu
Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Petru Marian Gaspar (Timişoara) şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj Napoca).

În etapa viitoare, FC Bihor va evolua sâmbătă, 13 Septembrie 2014, la Pâncota, cu echipa locală, Șoimii, care în runda a II-a a pierdut cu 0-2 la Reșița. Până atunci însă orădenii vor disputa marți, de la ora 16:30, în deplasare cu Arieșul Turda,  jocul din turul V al Cupei României.