FC Bihor a remizat cu ACS Poli Timisoara

Fc_Bihor_-_UTA_Arad_16În ultima etapă a campionatului Ligii a II-a, Seria a II-a, la fotbal, formația orădeană FC Bihor a terminatla egalitate, scor 1-1, meciul susținut la Timișoara, cu ACS Poli.

06 Iunie 2013

07:42

La pauză scorul era favorabil orădenilor, care au condus cu 1-0, prin reușita lui Cristian Bud, din minutul 19, pentru ca în repriza a doua gazdele să egaleze, în minutul 81, prin Șeroni.

FC Bihor a jucat mai bine în prima repriză și, în minutul 19, Cristian Bud a reușit să marcheze, după ce a preluat nestingherit o minge la 16 metri şi a tras destul de anemic, însă Coca a scăpat incredibil balonul printre picioare.

În minutul 30, FC Bihor a fost foarte aproape să-și majoreze scorul, după o ocazie mare a lui Mărkuş. Acesta a tras excelent din 14 metri, dar portarul Coca a respins cu un reflex de mare portar peste bară. Pe finalul reprizei Poli a revenit în atac și în minutul 41 Dobricean a scăpat singur de la jumătatea terenului, dar ş-ai arătat limitele în faţa portarului Popescu.

În repriza a doua gazdele au devenit mai periculoase și, în minutul 51, același Dobricean a executat bine o lovitură liberă de la 16 metri, dar Popescu a scos formidabil. FC Bihor a replicat apoi, în minutul 64, când Coca a intervenit providenţial la lovitura liberă executată din lateral de Târnăcop.

Apoi, a fost rândul timișorenilor să atace periculos și în minutul 70 Trandu s-a aflat la finalizare, dar şutul său plasat a fost respins în lateral de excelentul portar Popescu.

În minutul 81 a survenit însă și egalarea, după ce Şeroni, cel mai bun jucător al echipei gazdă a înscris cu o lovitură de cap plasată, după o centrare a lui Trandu din corner.
Finalul meciului a fost pe contre. Spre exemplu, Târnăcop a executat bine o liberă de la 20 de metri, dar Coca a scos în corner de la rădăcina bării.

S-a încheiat, astfel, partida cu scorul de 1-1, un rezultat echitabil, care coboară totuși în clasament pe FC Bihor de pe locul V pe VII, cu 33 de puncte.

Pe finalul jocului, antrenorul Marian Pană l-a introdus pe tern și pe tânărul jucător Chețan, care l-a înlocuit pe Vasilache.

Am făcut un meci destul de bun, în special în prima repriză. Într-un fel îi felicit pe băieți pentru că au învățat să joace până la capăt și să-și apere imaginea. În final, rămânem cu regretul că au promovat două echipe care nu au fost cu nimic mai presus decât noi. Consider că anul viitor, cu câteva îmbunătățiri putem promova fără probleme

a declarat, la final, antrenorul echipei FC Bihor, Marian Pană.

ACS Poli – FC Bihor 1-1 (0-1)

Au marcat: Șeroni (min. 81) / Cr. Bud (min. 19)

ACS Poli: Coca – Nohai, Bocşan, Şeroni, Marovic – Dobricean (min. 58 Trandu), O. Petre (cpt.), Poparadu, Bălace (min. 46 Nanu) – Enciu (min. 58 Boștină), S. Szekely. Antrenor: Valentin Velcea
FC Bihor: A. Popescu – Coroian (min. 80 Selagea), Tânc (cpt.), Fl. Lazăr, Fl. Pop – Florean, Vasilache (min. 90+3 Chețan), Târnăcop, Bic – Bud, Mărkuş (min. 83 M. Popa). Antrenor: Marian Pană

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) – Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Ionuţ Marius Bobe (Videle).