FC Bihor a remizat cu Minerul Motru

Fc_Bihor_-_UTA_Arad_09Pe un teren greu, FC Bihor a remizat la Motru.

26 Aprilie 2014

14:29

FC Bihor a terminat la egalitate jocul pe care l-a susținut astăzi, 26 Aprilie 2014, în deplasare, la Motru, în compania echipei locale, Minerul, în etapa a II-a din faza play-out a Seriei a II-a din Liga a II-a.

Meciul, desfășurat pe un teren greu, mocirlos, pe care combinațiile lăsau de dorit, s-a încheiat cu scorul de 1-1, după ce FC Bihor a deschis scorul în prima repriză, prin R. Lukacs, în minutul 25, iar după pauză, în minutul 49, Trifu a restabilit egalitatea.

Deși gazdele și-au jucat ultima șansă de a se mai agăța de vreo speranță privind evitarea retrogradării, jocul a s-a desfășurat mai mult la mijlocul terenului, cu câteva ocazii de poartă, dar nu foarte clare, starea terenului împiedicând jucătorii celor două echipe să-și desfășoare jocul cum și-ar fi dorit.

În minutul 25 s-a înscris primul gol, după ce R. Lukacs l-a învins pe portarul D. Popescu din a doua încercare, după ce în primă  fază a șutat în portar. Mingea i-a revenit apoi atacantului orădean care a înscris pentru 1-0.

După pauză, la doar patru minute de la reluare, gazdele au reușit să restabilească egalitatea, după ce Trifu a reluat cu capul în plasa porții bihorene, în urma unei lovituri  de colţ executată de Nicoloff.

Meritul pentru acest punct obținut astăzi este al colegilor din staff-ul tehnic și al jucătorilor, mai puțin al meu, fiindcă eu în această săptămână am fost plecat. Ei au muncit toată săptămâna și am obținut un punct, ne-am îndeplinit obiectivul pentru această partidă, să nu plecăm învinși. Astfel, ne-am distanțat la șapte puncte de UTA și am păstrat diferența de zece puncte de Motru, în condițiile în care s-a mai dus o etapă din play-out. A fost un meci de luptă, cu noi atacând mai mult în prima repriză, iar în partea a doua s-a jucat pe contre, cu mingi trimise la bătaie, aceasta și din cauza terenului. Rezultatul de egalitate nu a mulțumit nicio echipă, dar noi nici nu am riscat, în condițiile în care în clasament am rămas la aceeași diferență de Minerul și ne-am dus la șapte puncte de UTA. Îmi felicit jucătorii pentru punctul obținut, este meritul lor, iar acest punct îl dedicăm suporterilor noști care au făcut acest drum până aici să ne susțină. Păcat că nu am reușit să obținem toate cele trei puncte, dar și acesta îl dedicăm lor, care au fost alături de noi.

a declarat, la finalul jocului, tehnicianul echipei bihorene, Alexandru Pelici.

La Motru, echipa orădeană a fost însoțită de o mini galerie, formată din cinci suporteri.

Minerul Motru – FC Bihor 1-1 (0-1)

Au marcat: Trifu (min. 49) / R. Lukacs (min. 25)

Minerul: D. Popescu – Traşcă, Iclănzan, Nueleanu (cpt.), Schinteie – Hanu, Şoo, Nicoloff, Stoenac – Fărcăşanu, Trifu. Antrenor: Gabriel Zahiu.

FC Bihor: Smaranda – Letan, Fl. Lazăr (cpt.), Pascariu, R. Lupu (57. Cr. Cigan) – Străuţ, Haş – Fl. Pop (min. 77 Sorian), Ov. Bic (min. 82 Zs. Lukacs), A. Achim – R. Lukacs. Antrenor: Alexandru Pelici
Au arbitrat: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) – Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).

În cealaltă partidă a etapei a II-a din play-aut, la Satu Mare, Olimpia a învins CS Mioveni cu scorul de 2-1, iar UTA a stat.

Astfel, în clasament, Olimpia Satu Mare are acum 24 de puncte, CS Mioveni, 23, FC Bihor, 19, UTA, 12, Minerul Motru, 9, și FC Univ. Craiova, 6 puncte, ultima echipă fiind însă retrasă din campionat.

În etapa următoare, sâmbătă, 03 Mai a.c., FC Bihor va evolua pe teren propriu cu Olimpia Satu Mare, în timp ce în celălalt meci al rundei, UTA se va confrunta cu Minerul Motru.

În două partide din play-off, ASA Tg. Mureș a obținut o victorie importantă la Rm. Vâlcea, cu scorul de 2-1, în timp ce la Slatina, Metalul Reșița a câștigat disputa cu FC Olt cu scorul de 1-0.