FC Bihor, victorios in meciul cu Sanmartinul

FC Bihor FC HidiselFC Bihor s-a impus la Sânmartin, în ultimul amical.

22 Februarie 2014

08:20

FC Bihor a disputat Vineri dup─â mas─â cel de-al optulea ╚Öi ultimul joc amical din perioada preg─âtirilor din aceast─â iarn─â. Fotbali╚Ötii or─âdeni au ├«nt├ólnit, la S├ónmartin, pe Stadionul Luceaf─ârul Felix, echipa local─â CSC S├ónmartin, ocupanta pozi╚Ťiei a II-a a Ligii a IV-a, seria jude╚Ťului Bihor.

La final, elevii antrenorului Alexandru Pelici s-au impus cu scorul de 3 – 1, dup─â ce la pauz─â conduceau cu 2 – 0, prin golurile marcate de M. Popa, de dou─â ori, ╚Öi S. Ianc. Golul gazdelor a fost ├«nscris chiar ├«n final de Lavrancsik.

Prima ocazie a jocului s-a petrecut ├«n minutul 4, c├ónd Ov. Bic a trimis mingea ├«n transversal─â. Scorul a fost deschis ├«ns─â ├«n minutul 29, c├ónd mijloca╚Öul M─âd─âlin Popa, de la FC Bihor, a ╚Öutat de 28 de metri la vinclul por╚Ťi echipei din S├ónmartin. Peste numai un minut, M. Stancu ╚Öi-a trecut ├«n cont un ╚Öut, la fel de bun, de la distan╚Ť─â, dar la semi├«n─âl╚Ťime, scos de portarul Verde╚Ö de l├óng─â bar─â.

├Änainte de pauz─â, ├«n minutul 43, FC Bihor a urcat scorul la 2-0, c├ónd, dup─â o combina╚Ťie pe dreapta, mingea a ajuns la acela╚Öi M─âd─âlin Popa, la marginea careului, care a ╚Öutat, din nou, frumos, ├«n st├ónga portarului.

Dup─â pauz─â au ap─ârut ╚Öi schimb─ârile ├«n cele dou─â echipe, iar ├«n minutul 77, FC Bihor a urcat scorul la 3-0, dup─â o centrare a lui Nichita, reluat─â cu capul din 6 metri de R Lukacs. Portarul gazdelor a respins, ├«n fa╚Ťa pori, unde s-a aflat S. Ianc, care a ├«nscris.

├Än minutul imediat urm─âtor ╚Öi-a f─âcut apari╚Ťia pe teren ╚Öi Cristian Cigan, juc─âtor transferat ├«n aceast─â iarn─â de FC Bihor, dar care nu a jucat p├ón─â acum, el fiind ├«ntr-un program de refacere, dup─â o accidentare.

Golul de onoare al gazdelor l-a reu╚Öit ├«n minutul 90, Lavrancsik, care, ├«n urma unei centr─âri venite de pe dreapta, a ╚Öutat din interiorul careului la semi├«n─âl╚Ťime l├óng─â bar─â, ├«n st├ónga portarului S─âl─âjan, introdus ╚Öi el ├«ntre timp pe teren, ├«n locul lui Fildan.

Am trimis ├«n teren juc─âtori care au jucat minute mai pu╚Ťine ├«n meciurile cu Poli ╚Öi CSM Rm. V├ólcea, chiar ╚Öi cu O╚Öorhei. Am considerat c─â e bine s─â le d─âm ╚Öi lor minute s─â se apropie de un ritm de joc, de 60-70 de minute, s─â se preg─âteasc─â de campionat. M─â bucur─â faptul c─â au r─âspuns pozitiv. A fost un test util, pe un teren bun, contra unei echipe bune. Le doresc mult succes celor de la S├ónmartin ╚Öi le mul╚Ťumim pentru jocul amical.

a declarat, la final, antrenorul principal al echipei FC Bihor, Alexandru Pelici.

CSC S├ónmartin ÔÇô FC Bihor 1-3 (0-2)

Au marcat: Lavrancsik (min. 90) / M. Popa (min. 29 și 43) și S. Ianc (min. 77)

CSC S├ónmartin: Verde╚Ö (min. 76 Deac) ÔÇô G. Bogdan (min. 87 Chira), Chira (min. 80 Ungur), Lavrancsik (min. 80 M─âlai), Cr. Morar ÔÇô Copil (min. 61 Pantea), Cura (min. 80 R. Bogdan), Trip (min. 76 Cr. Jurc─â), Arsene (min. 61 Dumiter) ÔÇô Gh. Popescu ╚Öi Ov. Ghilea (min. 61 Grosu). Antrenor: Florin F─ârca╚Ö.

FC Bihor: Fildan (min. 60 S─âl─âjan) ÔÇô Letan (min. 83 V. Petric─âu), Bact─âr (min. 77 Pascariu), Minta╚Ö, R. Lupu (min. 64 Mihu╚Ť) ÔÇô M. Popa (min. 71 I. Cuc), M. Stancu (min. 61 Str─âu╚Ť) ÔÇô Fl. Pop (min. R. Lukacs), Ov. Bic (min. 68 Sorian), Zs. Lukacs (min. 46 Nichita, min. 78 Cr. Cigan) ÔÇô Had─âr (min. S. Ianc). Antrenor: Alexandru Pelici.

Au arbitrat: Florin Marcu ÔÇô Ciprian Dan╚Öa ╚Öi Ciprian Fiter (to╚Ťi din Oradea).

├Än aceste opt partide amicale, FC Bihor a ob╚Ťinut cinci victorii, a ├«nregistrat un rezultat de egalitate ╚Öi a suferit dou─â ├«nfr├óngeri.

Sunt mul╚Ťumit de modul cum s-au preg─âtit b─âie╚Ťii ├«n aceast─â perioad─â. ├Äncepem cu ├«ncredere aceast─â stagiune de prim─âvar─â ╚Öi abord─âm ├«ncrez─âtori cele opt meciuri din retur. ┬áE nevoie de timp ca s─â construie╚Öti ceva, tot timpul e nevoie de timp ├«n fotbal, dar trebuie s─â ne adapt─âm. M─â bucur c─â b─âie╚Ťii au f─âcut progrese. ├Äntotdeauna e nevoie de juc─âtori buni, dar eu cred c─â ╚Öi juc─âtorii no╚Ötri pot fi buni, dac─â vom reu╚Öi s─â-i ridic─âm ca ╚Öi valoare, dac─â ei vor ├«n╚Ťelege c─â toat─â lumea e cu ochii pe ei ╚Öi c─â ╚Öi conducerea plec─â la drum cu g├óndul de a vedea pe cine se va putea baza de la var─â ├«ncolo pentru un alt obiectiv dec├ót salvarea retrograd─ârii, care cred c─â nu e un obiectiv demn de FC Bihor, atunci cred c─â juc─âtorii sunt buni ╚Öi sunt convins c─â ei pot. Dac─â au putut ├«ntr-un meci, pot ╚Öi ├«n opt care mai sunt.

a mai declarat, la finalul celor opt partide amicale din perioada preg─âtirilor din aceast─â iarn─â, antrenorul forma╚Ťiei FC Bihor, Alexandru Pelici.