FC Bihor, victorios in meciul cu Sanmartinul

FC Bihor FC HidiselFC Bihor s-a impus la Sânmartin, în ultimul amical.

22 Februarie 2014

08:20

FC Bihor a disputat Vineri după masă cel de-al optulea și ultimul joc amical din perioada pregătirilor din această iarnă. Fotbaliștii orădeni au întâlnit, la Sânmartin, pe Stadionul Luceafărul Felix, echipa locală CSC Sânmartin, ocupanta poziției a II-a a Ligii a IV-a, seria județului Bihor.

La final, elevii antrenorului Alexandru Pelici s-au impus cu scorul de 3 – 1, după ce la pauză conduceau cu 2 – 0, prin golurile marcate de M. Popa, de două ori, și S. Ianc. Golul gazdelor a fost înscris chiar în final de Lavrancsik.

Prima ocazie a jocului s-a petrecut în minutul 4, când Ov. Bic a trimis mingea în transversală. Scorul a fost deschis însă în minutul 29, când mijlocașul Mădălin Popa, de la FC Bihor, a șutat de 28 de metri la vinclul porți echipei din Sânmartin. Peste numai un minut, M. Stancu și-a trecut în cont un șut, la fel de bun, de la distanță, dar la semiînălțime, scos de portarul Verdeș de lângă bară.

Înainte de pauză, în minutul 43, FC Bihor a urcat scorul la 2-0, când, după o combinație pe dreapta, mingea a ajuns la același Mădălin Popa, la marginea careului, care a șutat, din nou, frumos, în stânga portarului.

După pauză au apărut și schimbările în cele două echipe, iar în minutul 77, FC Bihor a urcat scorul la 3-0, după o centrare a lui Nichita, reluată cu capul din 6 metri de R Lukacs. Portarul gazdelor a respins, în fața pori, unde s-a aflat S. Ianc, care a înscris.

În minutul imediat următor și-a făcut apariția pe teren și Cristian Cigan, jucător transferat în această iarnă de FC Bihor, dar care nu a jucat până acum, el fiind într-un program de refacere, după o accidentare.

Golul de onoare al gazdelor l-a reușit în minutul 90, Lavrancsik, care, în urma unei centrări venite de pe dreapta, a șutat din interiorul careului la semiînălțime lângă bară, în stânga portarului Sălăjan, introdus și el între timp pe teren, în locul lui Fildan.

Am trimis în teren jucători care au jucat minute mai puține în meciurile cu Poli și CSM Rm. Vâlcea, chiar și cu Oșorhei. Am considerat că e bine să le dăm și lor minute să se apropie de un ritm de joc, de 60-70 de minute, să se pregătească de campionat. Mă bucură faptul că au răspuns pozitiv. A fost un test util, pe un teren bun, contra unei echipe bune. Le doresc mult succes celor de la Sânmartin și le mulțumim pentru jocul amical.

a declarat, la final, antrenorul principal al echipei FC Bihor, Alexandru Pelici.

CSC Sânmartin – FC Bihor 1-3 (0-2)

Au marcat: Lavrancsik (min. 90) / M. Popa (min. 29 și 43) și S. Ianc (min. 77)

CSC Sânmartin: Verdeș (min. 76 Deac) – G. Bogdan (min. 87 Chira), Chira (min. 80 Ungur), Lavrancsik (min. 80 Mălai), Cr. Morar – Copil (min. 61 Pantea), Cura (min. 80 R. Bogdan), Trip (min. 76 Cr. Jurcă), Arsene (min. 61 Dumiter) – Gh. Popescu și Ov. Ghilea (min. 61 Grosu). Antrenor: Florin Fărcaș.

FC Bihor: Fildan (min. 60 Sălăjan) – Letan (min. 83 V. Petricău), Bactăr (min. 77 Pascariu), Mintaș, R. Lupu (min. 64 Mihuț) – M. Popa (min. 71 I. Cuc), M. Stancu (min. 61 Străuț) – Fl. Pop (min. R. Lukacs), Ov. Bic (min. 68 Sorian), Zs. Lukacs (min. 46 Nichita, min. 78 Cr. Cigan) – Hadăr (min. S. Ianc). Antrenor: Alexandru Pelici.

Au arbitrat: Florin Marcu – Ciprian Danșa și Ciprian Fiter (toți din Oradea).

În aceste opt partide amicale, FC Bihor a obținut cinci victorii, a înregistrat un rezultat de egalitate și a suferit două înfrângeri.

Sunt mulțumit de modul cum s-au pregătit băieții în această perioadă. Începem cu încredere această stagiune de primăvară și abordăm încrezători cele opt meciuri din retur.  E nevoie de timp ca să construiești ceva, tot timpul e nevoie de timp în fotbal, dar trebuie să ne adaptăm. Mă bucur că băieții au făcut progrese. Întotdeauna e nevoie de jucători buni, dar eu cred că și jucătorii noștri pot fi buni, dacă vom reuși să-i ridicăm ca și valoare, dacă ei vor înțelege că toată lumea e cu ochii pe ei și că și conducerea plecă la drum cu gândul de a vedea pe cine se va putea baza de la vară încolo pentru un alt obiectiv decât salvarea retrogradării, care cred că nu e un obiectiv demn de FC Bihor, atunci cred că jucătorii sunt buni și sunt convins că ei pot. Dacă au putut într-un meci, pot și în opt care mai sunt.

a mai declarat, la finalul celor opt partide amicale din perioada pregătirilor din această iarnă, antrenorul formației FC Bihor, Alexandru Pelici.