fbpx

Festivalul Internațional de Teatru Oradea ajunge la ediția a VII-a – program complet

program complet, evenimente oradeaCapitala teatrului se mută în Oradea!

 

18 Mai 2019

12:00

Timp de câteva zile, Oradea va găzdui unul din cele mai importante festivaluri de teatru din România, FITO, ediția 2019! Pentru acest an, organizatorii ne-au pregătit spectacole de excepție, apreciate și îndelung aplaudate. Vor avea loc 19 spectacole, susținute de trupe de teatru din România, Republica Moldova, Ucraina, Georgia și Franța

Iată programul complet al festivalului:

Duminică, 02 Iunie:

Ora 17:00 – Sala Arcadia –SUICIDAL după texte de Luigi Pirandello, regia Norbert Boda – Teatrul Municipal Baia Mare

Ora 18:30 – Sala Mare – Festivitatea de deschidere FITO

Ora 19:00 – Sala Mare – SUNETUL MUZICII muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

Ora 21:30 – Scena Mobilă amplasată în Cetatea Oradea –L’ÉCUME DES JOURS/ SPUMA ZILELOR de Boris Vian, reverie vizuală și sonoră – Compagnie UNDERGROUND Sugar, Franța

Luni, 03 Iunie: 

Ora 17:00 – Sala Arcadia – FAMILIA TÓT de Örkény István, regia Sânziana Stoican – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Ora 19:00 – Sala Mare – NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

Marți, 04 Iunie: 

Ora 18:00 – Sala Arcadia – BEFORE BREAKFAST de Eugene O`Neil, versiunea scenică și regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul „Maria Filotti”, Brăila

Ora 20:00 – Sala Mare – OSCAR ȘI TANTI ROZ de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Petru Vutcărău – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

Miercuri, 05 Iunie:

Ora 18:00 – Sala Arcadia – ULTIMA NOAPTE LA MADRID de Brian McAvera, regia Vitalie Drucec – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

Ora 20:00 – Sala Mare – BRUTUS sau UCIDEREA LUI IULIUS CEZAR de Tüncer Cucenoğlu, regia Irakli Gogia – Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia

Joi, 06 Iunie:

Ora 17:00 – Sala Arcadia – MONSTRUL NISIPURILOR de Csaba Szekely, regia Andi Gherghe – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați

Ora 19:00 – Sala Mare – …ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga – Teatrul Regina Maria, Oradea

Vineri, 07 Iunie:

Ora 17:00 – Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – ZLOATĂ sau VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEI, pamflet socio-politic de Radu Popescu, cu Șerban Borda și Eugen Țugulea – Teatrul Regina Maria Oradea

Ora 18:30 – Sala Arcadia – O RELAȚIE DESCHISĂ de Dario Fo și Franca Rame, regia Ana-Ioana Macaria – Teatrul de Artă București

Ora 20:30 – Sala Mare – MEDEA`S BOYS – dramaturgia Ionuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri – Apollo111, București

Sâmbătă, 08 Iunie:

Ora 17:00 – Sala Arcadia – TRIX SHOW regia Mihai Gruia Sandu – Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Ora 17:00 – Sala Mare – AVALANȘA de Tüncer Cucenoğlu, regia Petru Vutcărău – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00 – Sala Mare – JANKA de Oscar K. Speace, regia Toma Enache – Teatrul Evreiesc de Stat București

Duminică, 09 Iunie:

Ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti (Moszkva) – NECUNOSCUTUL patimă de teatru-dans, regizor-coregraf Györfi Csaba – Teatrul Szigligeti, Oradea

Ora 17:00 – Sala Arcadia – MENAJERIA DE STICLĂ, de Tennessee Williams, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat Constanța

Ora 19:00 – Sala Mare – CARMEN.TV – spectacol de balet în două părți, muzica de Georges Bizet, libret, coregrafia și direcția de scenă: Radu Poklitaru – Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ucraina

Biletele se vor putea achiziționa de la Agenţia Teatrului, de Marți până Vineri în intervalul orar 12:00 – 18:00 și Duminica între orele 10:00 – 13:00 sau online pe www.biletmaster.ro.

Adrian Pop