fbpx

Festivalul Medieval Oradea 2019, cel mai bogat de până acum! – program complet

Cetatea va fi cucerită! De istorie!

 

28 Iunie 2019

10:00

Eveniment cu tradiție, Festivalul Medieval de la Oradea ajunge la o nouă ediție, cea mai bogată de până acum! De altfel, festivalul a devenit cel mai mare de acest gen din România și unul din cele mai importante din Europa de Est. Astfel, în weekendul 04 – 07 Iulie, Cetatea Oradea va fi animată de peste 600 sute de cavaleri, luptători și personaje medievale, turniruri spectaculoase, concerte LIVE, meșteșuguri și tradiții, jonglerii cu foc.

Les Ecuyers de l’histoire (FR) pregătesc un turnir full contact spectaulos (în premieră în România), iar Bayard Medieval Fighting Club – una dintre cele mai puternice echipe buhurt din lume (RU), va veni în fața publicului cu demonstraţii de luptă şi un seminar dedicat luptătorilor BOTN. Marea bătălie de anul acesta este intitulată „Războaiele Husite din perioada lui Szigiszmund de Luxemburg” și se va desfășura în 2 părți, prima fiind programată pe Vineri la ora 18:00, iar a doua pe Sâmbătă de la aceeași oră.

Întreg programul de turniruri, bătălii și lupte medievale, se va desfășura în Parcul Cetății, publicul având posibilitatea de a le viziona din 3 tribune instalate special pentru Festival.

De asemenea, 43 de trupe medievale din 11 țări (România, Ungaria, Slovacia, Cehia, Rusia, Franța, Republica Moldova, Croația, Ucraina și Serbia) vor anima Cetatea în toate cele trei zile de festival. Meșteri medievali precum un atelier de fierari din Toledo, cioplitori în lemn, turnători de bronz sau maeștri ai pielăriei, vor fi și ei prezenți, în Taberele Medievale. Nu au fost uitați nici copiii! Cei mici vor putea participa la ateliere meșteșugărești, farse medievale, sesiuni de pictură pe ceramică sau lemn. În curtea interioară a Palatului Princiar va fi instalat un food court.

Programul complet al Festivalului Medieval este:

PROGRAMUL CONCERTELOR LA SCENĂ

Vineri, 05 Iulie 2019

    • 21:00 – Rock the Symphony cu Dan Andrei Aldea, Dan Bittman, Cristi Minculescu, Calin Goia, Dan Teodorescu, Flavius Buzila, Orchestra simfonică Bigg Dimm a’Band a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, dirijor Răzvan Metea

 

Sâmbătă, 06 Iulie 2019

  • 21:00 – 100 Folk Celsius
  • 21:00 – Nicu Alifantis & ZAN 

Duminică, 07 Iulie 2019

  • 21:00 – Subcarpați 

Vineri, 05 Iulie

Scena principală:
12:00 – 12:25 Hunyadi Mátyás Fekete Serege (demonstrații cu arme medievale)
15:00 – 15:25 Court of Lord de Peren (demonstrații medievale)
19:00 – 19:25 Anacronism (demonstrații medievale)

Curtea Palatului Princiar:
13:00 – 13:25 Kard és Kereszt Johannita Testvériség (demonstrații medievale)
16:00 – 16:25 Rosichi (demonstrații medievale)
20:00 – 20:25 Compania Draco Nigrus (demonstrații medievale)

Zona pentru copii:

14:00 – 14:25 Zolnok Lovagrend (demonstrații medievale)
17:00 – 17:25 Nokors – tir cu arcul

Zona Taberelor Medievale.
10:00 – Concurs de tir cu arcul și Concert Peregrinii
11:00 – Jocuri vânătorești – Agentura Hector
12:00 – Jocuri nomade – Anda Lovaszharc, Vulturii din Călata, Nyugati Gyepu
13:00 – TURNIR – Les Equyers De L’Histoire
14:00 – Concert Hollóének și Remdih
16:00 – Jocuri vânătorești – Les Equyers De L’Histoire
17:00 – Marea Deschidere
18:00 – Reconstituire: „Războaiele Husite din perioada lui Sigismund de Luxemburg” partea 1
19:00 – Jocuri nomade
20:00 – TURNIR Agentura Hector
21:00 – Buhurt – Women Ring Fight 1 vs 1
22:00 – Jonglerii cu Foc – Hypnosis

Sâmbătă, 06 Iulie

Scena principală:
11:00 – 11:25 Peregrinii – muzică medievală
12:00 – 12:25 Templiere de Crucis Sanctae (demonstrații medievale)
15:00 – 15:25 Cavalerii Cetăților Bârsei (demonstrații medievale)
19:00 – 19:25 Beli Orlovi (demonstrații medievale)
21:30 – 21:45 Oțetaru Fireshow – Jonglerii cu Foc

Curtea Palatului Princiar:
13:00 – 13:25 SHS Fratres Armati – (demonstrații medievale)
14:00 – 14:30 Hollóének – muzică medievală
16:00 – 16:25 Red Cuvara (demonstrații medievale)
20:00 – 20:25 Hrafnarbroether (demonstrații medievale)
22:00 – 22:15 Oțetaru Fireshow – Jonglerii cu foc

Zona pentru copii:
12:00 – 12:30 Truverii – farse medievale
13:00 – 13:30 Remdih – muzică medievală
14:00 – 14:25 Antares Corporasion – demonstrații călare
16:00 – 16:30 Truverii – farse medievale
17:00 – 17:25 Soimanart – dresură de șoimi
19:00 – 19:30 Truverii – farse medievale
22:30 – 22:45 Oțetaru Fireshow – jonglerii cu foc

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății):
10:00 – 10:30 Truverii – farse medievale
16:00 – 16:30 Peregrinii – muzică medievală
19:00 – 19:30 Hollóének – muzică medievală
21:00 – 21:30 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale:
10:00 – Tap Fight 1 vs 1 și Concert Holloenek
11:00 – Jocuri vânătorești – Les Equyers De L’Histoire
12:00 – Jocuri nomade – Tir cu arcul călare
13:00 – TURNIR – Agentura Hector
14:30 – Peregrinii – muzică medievală
15:30 – Hollóének – muzică medievală
16:00 – Bridge Fight Competition
17:00 – Demonstratii de lupte călare cu Teutonii Transilvaniei și Vulturii din
18:00 – „Războaiele Husite din perioada lui Szigiszmund de Luxemburg” – Agentura Hector și Les Equyers De L’Histoire
19:00 – Nomad Triatlon Competition
20:00 – TURNIR FULL CONTACT
21:00 – Pro Fight Octogon 1 vs 1 (MMA Medieval)
22:00 – Jonglerii cu Foc – Hypnosis Vampiria

Duminică – 07 Iulie

Scena principală:
11:00 – 11:25 Truverii – farse medievale
12:00 – 12:25 Cavalerii Cetăților Bârsei (demonstrații medievale)
13:00 – 13:30 Hollóének – muzică medievală
14:00 – 14:30 Peregrinii – muzică medievală
15:00 – 15:25 Ursul Brun – (demonstrații medievale)

Curtea Palatului Princiar:
13:00 – 13:25 Hunyadi Mátyás Fekete Serege – (demonstrații medievale)
15:00 – 15:30 Truverii – farse medievale
17:00 – 17:30 Peregrinii – muzică medievală
18:00 – 18:30 Remdih – muzică medievală

Zona pentru copii:
14:00 – 14:25 Vulturii din Călata (demonstrații medievale)

16:30 – 17:00 Truverii – farse medievale
18:00 – 18:40 Hollóének – muzică medievală
19:00 – 19:30 Peregrinii – muzică medievală

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății):
10:00 – 11:00 Peregrinii – muzică medievală
12:20 – 13:00 Truverii – farse medievale
15:00 – 15:40 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale:
11:00 – Competiție călare în stil nomad
13:00 – Competiție Buhurt pe echipe 3 vs 3
14:30 – Jocuri vânătorești
14:00 – Peregrinii – muzică medievală
15:30 – Hollóének – muzică medievală
16:00 – Free fight
17:30 – Închiderea oficială și înmânarea cupelor; Concerte Hollóének și Remdih