fbpx

Festivalul Medieval Oradea – programul de azi

Fortăreața este asediată de istorie și spectacol!

 

06 Iulie 2019

09:00

Eveniment cu tradiție, Festivalul Medieval de la Oradea ajunge la o nouă ediție, cea mai bogată de până acum! De altfel, festivalul a devenit cel mai mare de acest gen din România și unul din cele mai importante din Europa de Est. Astfel, în weekendul 04 – 07 Iulie, Cetatea Oradea va fi animată de peste 600 sute de cavaleri, luptători și personaje medievale, turniruri spectaculoase, concerte LIVE, meșteșuguri și tradiții, jonglerii cu foc.

Iată programul de astăzi, Sâmbătă, 06 Iulie:

Scena principală:
11:00 – 11:25 Peregrinii – muzică medievală
12:00 – 12:25 Templiere de Crucis Sanctae (demonstrații medievale)
15:00 – 15:25 Cavalerii Cetăților Bârsei (demonstrații medievale)
19:00 – 19:25 Beli Orlovi (demonstrații medievale)
21:30 – 21:45 Oțetaru Fireshow – Jonglerii cu Foc

Concerte:

21:00 – 100 Folk Celsius

21:00 – Nicu Alifantis & ZAN

Curtea Palatului Princiar:
13:00 – 13:25 SHS Fratres Armati – (demonstrații medievale)
14:00 – 14:30 Hollóének – muzică medievală
16:00 – 16:25 Red Cuvara (demonstrații medievale)
20:00 – 20:25 Hrafnarbroether (demonstrații medievale)
22:00 – 22:15 Oțetaru Fireshow – Jonglerii cu foc

Zona pentru copii:
12:00 – 12:30 Truverii – farse medievale
13:00 – 13:30 Remdih – muzică medievală
14:00 – 14:25 Antares Corporasion – demonstrații călare
16:00 – 16:30 Truverii – farse medievale
17:00 – 17:25 Soimanart – dresură de șoimi
19:00 – 19:30 Truverii – farse medievale
22:30 – 22:45 Oțetaru Fireshow – jonglerii cu foc

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății):
10:00 – 10:30 Truverii – farse medievale
16:00 – 16:30 Peregrinii – muzică medievală
19:00 – 19:30 Hollóének – muzică medievală
21:00 – 21:30 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale:
10:00 – Tap Fight 1 vs 1 și Concert Holloenek
11:00 – Jocuri vânătorești – Les Equyers De L’Histoire
12:00 – Jocuri nomade – Tir cu arcul călare
13:00 – TURNIR – Agentura Hector
14:30 – Peregrinii – muzică medievală
15:30 – Hollóének – muzică medievală
16:00 – Bridge Fight Competition
17:00 – Demonstratii de lupte călare cu Teutonii Transilvaniei și Vulturii din
18:00 – „Războaiele Husite din perioada lui Szigiszmund de Luxemburg” – Agentura Hector și Les Equyers De L’Histoire
19:00 – Nomad Triatlon Competition
20:00 – TURNIR FULL CONTACT
21:00 – Pro Fight Octogon 1 vs 1 (MMA Medieval)
22:00 – Jonglerii cu Foc – Hypnosis Vampiria

Programul complet al festivalului se poate consulta AICI.