fbpx

Germania, Regina Fotbalului Mondial

mario gotze sursa foto theepochtimes punct comReprezentativa Germaniei a câștigat ediția din acest an a Campionatului Mondial de Fotbal (CMF), desfășurat în Brazilia.

14 Iulie 2014

19:39

Învingătorii s-au impus în finala competiției cu scorul de 1 – 0, după prelungiri, în fața selecționatei Argentinei, ieri seară, 13 Iulie 2014.

Unicul gol al confruntării, cel care le-a adus nemților titlul de campioni mondiali pentru a patra oară, a fost dat de Mario Götze, în minutul 113. Reușita este bifată după o perioadă de 24 de ani.

Cele două echipe s-au întâlnit pentru a treia oară într-o finală a unui CMF, după ce, în 1986, în competiția din Mexic, Argentina se impunea cu scorul de 3 – 2. Patru ani mai târziu, în 1990, în Italia, Germania câștiga tot cu 1 – 0, victorie obținută în minutul 85, după o marcare din penalty, în timpul regulamentar de joc, a lui Andreas Brehme.

Primele două titluri de campioană mondială obținute de echipa Germaniei au fost cucerite în edițiile CMF din 1954 și 1974.

Important de știut este faptul că, acum, este prima oară când o echipă din Europa câștigă titlul de campioană mondială, la fotbal, pe teren Sud-American. Totuși, este pentru a treia oară consecutiv când o echipă a bătrânului continent câștigă titlul mondial. În 2006, la competiția desfășurată în Germania, trofeul a fost adjudecat de Italia, iar în 2010, în Africa de Sud, câștiga Spania.

În finala mică a actualei ediții, selecționata țării gazdă, Brazilia, a fost umilită de Olanda, după ce i-a administrat un sec 3 – 0. Meciul s-a desfășurat Sâmbătă, 12 Iulie 2014, pe stadionul „Mané Garincea”, din capitala Brasilia.

Titlul de golgheter al ediției cu numărul XX a CMF, a fost atribuit columbianului James Rodríguez, cel care și-a trecut în cont 6 goluri. Balonul de Aur, aferent celui mai bun jucător al competiției, i-a fost înmânat argentinianului Lionel Messi. Mănușa de Aur, pentru cel mai bun portar al turneului, i-a revenit germanului Manuel Neuer.