Inca o VICTORIE pentru CSM Oradea!

csm oradea bc mures 14 maiCSM Oradea – BC Mureş. Gazdele obţin victoria şi în meciul #2 din semifinala Ligii Naționale de Baschet.

15 Mai 2014

09:18

La exact 24 de ore de la precedenta partidă dintre Oradea şi Mureş, CSM a reuşit o nouă victorie, obţinută în faţa unei săli arhipline. Succesul e unul deosebit de important, practic vorbim de o premieră istorică, niciodată CSM Oradea nu a reuşit să mai câştige 2 meciuri într-o serie din semifinalele campionatului, singura astfel de prezenţă terminându-se cu înfrângerea de 1 – 3 în faţa campioanei CSU Ploieşti, sezonul trecut.

Echipa din Oradea a început partida temător, oaspeţii reuşind să conducă în primul sfert la o diferenţă maximă de 12 puncte, însă treptat elevii lui Achim au reuşit să revină. Astfel secvenţa inaugurală s-a terminat 16 – 22. Sfertul secund a fost cel mai bun pentru CSM, echipa reuşind să se impună cu 31 – 19, în cea mai spectaculoasă perioadă de joc a meciului.

La pauză, gazdele aveau 5 puncte pe tabela de marcaj, avans care avea să se majoreze la 20 de puncte cu 10 minute înainte de final, CSM adjudecându-şi secvenţa #3 cu 27 – 12, în cel mai bun sfert defensiv al meciului pentru echipa noastră. În ultimele 10 minute de joc oaspeţii au încercat să revină, însă insuficient pentru a conta, tot ceea ce au putut să facă au fost să reducă handicapul care la un moment dat a avut valoarea maximă de 23 de puncte. 90 – 74 a fost scorul final, într-o partidă în care am avut parte din nou de o revenire de senzaţie a elevilor lui Cristi Achim, esenţială în contextul accederii în finala mult visată pe care o dorim la Oradea.

Discutând din punct de vedere statistic, din nou am avut parte de o performanţă remarcabilă a echipei gazdă, faţă de meciul #1, mult mai bune procentajele de la 2P, 68% (28/41), faţă de 58% (18/31) cât a avut formaţia lui Sekulovic. De la 3P din nou Orade a fost mai precisă, 39% (7/18), faţă de cele doar 28% (8/29) ale oaspeţilor, din nou aceştia insistând destul de mult pe acest procedeu care nu a avut randamentul scontat, în ambele seri fiind de sub 30%. Aruncările libere au furnizat cifre aproximativ egale 62% (13/21) vs 58% (14/24). În ceea ce privește recuperările, formaţia noastră şi-a dominat iarăşi adversara, 35 (11O-24D) fiind bilanţul nostru, faţă de cele doar 27 (10O-17D) ale Mureşului. La capitolul paselor decisive de asemenea avem un plus, 17 – 13.

Analizând individual, pentru formaţia noastră s-a remarcat pivotul canadian Sean Denison, acesta fiind şi omul meciului, autor a 23 de puncte şi 6 recuperări. El a fost urmat de Franklin, cu 16 puncte – 9 recuperări – 6 pase decisive şi de Subotic, cu 15 puncte – 6 recuperări, însă nu putem neglija aportul lui Rade Markovic, care pentru a doua zi consecutiv e lider la capitolul +/-, având +19. De la oaspeţi a fost seara lui Ivan Ivanovic, experimentata extremă ex-iugoslavă reuşind 22 de puncte – 8 recuperări – 2 pase decisive, pentru un index de +27 la eficientă. Denham Brown a fost al doilea marcator, cu 15 puncte, însă sub panouri a fost steril, având zero recuperări.

CSM se deplasează săptămâna viitoare la Târgu-Mureş unde va disputa meciul #3 al semifinalei, Marţi, 20 Mai 2014, iar în cazul în care va fi necesar, partida #4 se va disputa ziua următoare, Miercuri, 21 Mai 2014. Deşi mai au nevoie de doar o victorie pentru a ajunge în finală, un meci #5 şi o revenire la Oradea nu e exclusă pentru Achim & compania.

Mulţumim jucătorilor, stafului echipei, sponsorilor şi minunaţilor suporteri ai echipei CSM Oradea pentru fenomenul creat în orasul de pe Criș şi pentru faptul că ne dau ocazia să credem cu tărie, în ceea ce până nu demult părea să fie doar un vis interzis: FINALA ȘI CHIAR TITLUL DE CAMPIOANĂ ADUS LA ORADEA!