Infrangere la limita pentru CSM Oradea

we love csm oradeaUn vechi proverb spune că ulciorul nu merge de foarte ori la apă.

10 Martie 2014

08:16

Acest lucru s-a reconfirmat încă o dată ieri seară, 09 Martie 2014, la Oradea, unde după două partide consecutive câştigate în mod dramatic pe finalul partidelor din Arena Antonio Alexe, graţie unor reveniri cu Piteşti şi Timişoara, de la -18, respectiv  -14 puncte, orădenii au fost foarte aproape de a produce din nou „minunea”, reuşind să revină după ce au fost conduşi pe parcursul meciului şi la 17 puncte, însă de această dată a mai lipsit un singur punct, scorul final fiind 75 – 76 în favoarea oaspeţilor noştri.

Dacă ar fi un aspect pozitiv de remarcat la finalul acestui joc, e acela că revenirea noastră, chiar dacă nu a mai putut aduce o victorie, ar putea însemna mai mult decât s-ar crede la prima vedere, asta deoarece în cazul unei egalităţi de puncte la finalul sezonului, echipa noastră ar urmă să fie clasată în faţa celor de la Mureş, datorită unui bilanţ mai bun în întâlnirile directe, ai noştri reuşind să câştige la 4 puncte în „junglă” la finele lunii Februarie.

Revenind la meci, din păcate pentru noi, din nou prima repriză ne-a fost fatidică, defensiva în primele două sferturi fiind cauza principală a înfrângerii, după 20 de minute de joc formaţia orădeană încasând un total de 49 de puncte, reuşind să răspundă pe tabelă cu doar 38 de puncte, astfel „tradiţia” recentă urma să fie reconfirmată, ai noştri începând repriză secundă cu un handicap de -11 puncte.

Spre deosebire de partidele cu Piteşti şi Timişoara, când în sfertul #3 s-a produs revirimentul, în această seară orădenii au reuşit să oprească eficacitatea oaspeţilor, însă nu au reuşit să răspundă pe faza ofensivă, jocul fiind greoi, fără soluţii, lucru care a rezultat un sfert #3 indecis, 14-14. Acelaşi ecart de -11 puncte rămânea de recuperat în ultimele 10 minute de joc, lucru care a fost aproape de a se produce în ultimele 3 minute, când roş-albaştrii s-au apropiat la o singur punct de mureşeni în urmă unui joc de presing excelent, însă din păcate pentru noi nu a fost suficient pentru a ne aduce victoria şi de această dată.

Discutând despre parametrii statistici ai celor două formaţii, Oradea a avut 50% (24/48) de la aruncările de 2P, respectiv 20% (4/20) de la 3P, la ambii parametrii oaspeţii fiindu-ne superiori, cu 59% (27/45) de la 2P, respectiv 4/16 (25%) de la 3P. Cele două formaţii au scârţâit serios de la linia liberelor, însă şi aici muresenii au fost peste noi procentual, transformând 67% (10/15), faţă de cele doar 63%  (15/24) ale noastre. Discutând „la rece” vorbim de 9 libere ratate ale nostre, faţă de doar 5 ale lor. Superioritatea lor în acest meci s-a văzut şi sub panouri, ei reuşind un total de 40 de recuperări (11O-29D), cu 6 mai multe decât ale noastre, 34 (11O-23D).

Daniel Dillon a fost cel mai bun marcator de pe parchet, autor a 22 de puncte, 5 assisturi şi 3 recuperări, el fiind urmat la noi de Bogdan Țibârnă cu 13 puncte şi 6 recuperări. Îngrijorătoare au fost cifrele lui Titus Nicoară, un jucător aflat într-un con de umbră, autor a doar 5 puncte şi 6 recuperări în 27 minute petrecute pe parchet. De la Mureş cel mai bun marcator a fost fundaşul Goran Martinic, autor a 17 puncte, 7 pase decisive şi 2 recuperări, jucător urmat de cuplul Mladenovic – Ivanovic, cu 15, respectiv 14 puncte, fiecare dintre aceştia trecându-şi în cont 9, respectiv 8 recuperări, fiecare cochetând cu double double (indice de 10+ în dreptul a doi parametrii din boxscore).

Pentru formaţia noastră au mai rămas 4 etape de disputat din sezonul regulat, putem spune că am scăpat de „echipele grele”, însă pe lângă meciurile de cvasi-antrenament cu Farul şi Chiajna, orădenii vor urmă să mai joace cu Rovinari şi Steaua, în deplasare, implicate direct în lupta pentru ultimele locuri ce duc în play-off.

Steaua va fi următorul adversar pentru noi, formaţia lui Cristi Achim se va deplasa în week-end-ul viitor în sala „Regimentul de gardă Mihai Viteazu” din Bucureşti, pentru a da piept cu cea mai titrată echipă din baschetul românesc.