Juniorii de la FC Bihor sunt vicecampioni nationali

fotbalFormația orădeană de fotbal juniori E a clubului FC Bihor a fost învinsă în finala Campionatului Național.

16 Mai 2013

08:43

Competitția s-a desfășurat Miercuri, la Buftea, adversari fiindu-i echipei noastre bucureștenii de la Sportul Studențesc. Scorul a fost de 5-1, după ce la pauză rezultatul era egal, 0-0. Elevii antrenorului Lucian Ulici au intrat astfel în posesia medaliilor de argint și sunt vicecampioni naționali.

Meciul a fost foarte disputat în prima repriză, în care tinerii jucători orădeni au evoluat foarte bine, cum de altfel au jucat și adversarii, de aici rezultând o partidă frumoasă, cu multe ocazii.

După pauză, timp de 10 minute s-a continuat de aceeași manieră. Au apărut însă și golurile. Primii care au marcat au fost bucureștenii, numai că nu au trecut decât 2 minute și Ricardo Bartha a adus egalarea, înscriind pentru FC Bihor.

Cei de la Sportul Studențesc au revenit apoi și au izbutit să înscrie peste alte 3 minute, după o fază controversată, în care oaspeții au cerut fault.

După o greșeală în defensiva orădeană, a venit și golul al treilea, iar de aici totul s-a rupt, echipa bihoreană nemaiavând reacție și mai primind până la final alte două goluri.

Am intrat cu 0-0 la pauză. În partea a doua, după ce am primit gol, după 2-3 minute am reușit să egalăm. La 1-1 am prins curaj și am ieșit la joc. Din păcate, ne-au surprins pe contraatac, după un fault neacordat, noi având un jucător căzut la pământ, iar în superioritate numerică ei au reușit să înscrie. A fost apoi o greșeală în defensiva noastră, iar la 3-1 totul s-a rupt. Rămâne faptul că suntem vicecampioni, o performanță extraordinară. Sper ca la anul să ajungem din nou în finală și să încercăm să ne luăm revanșa. Țin să mulțumesc conducerii clubului, colegilor din staff-ul tehnic, care au fost alături de noi în permanență, precum și domnului Voloșeniuc, prezent alături de noi la această finală

a declarat, la final, antrenorul Lucian Ulici.

La rândul său, șeful Centrului de Copii și Juniori de la FC Bihor, Călin Cheregi, a apreciat evoluția din prima repriză, dar a recunoscut că în partea a doua au fost câteva greșeli.

După o primă repriză foarte reușită, plus 10 minute din repriza a doua, în care am jucat de la egal la egal, în urma a două greșeli personale s-a rupt totul, s-a scris istoria acestui meci. Țin să felicit însă echipa și antrenorul. Pentru noi sunt campioni, iar copii sunt de apreciat

a declarat coordonatorul Centrului de Copii și Juniori de la clubul orădean.

A fost un meci frumos, cu ocazii pentru ambele echipe. Din păcate, meci pe care l-am pierdut, dar rămâne o performanță extraordinară, reușită de un grup de  jucători valoroși, de mare perspectivă

a precizat, după partidă și Șerban Morcan, președintele clubului.

Lotul de jucători a echipei de juniori E a clubului FC Bihor care au fost prezenți la această finală a fost format din: Eduard Beke şi Andrei Morar – portari, Patrik Andras, Loren Ioviţă, Patrick Blăgea, Daniel Săutiuţ, Horia Beiuşanu, Vlad Costea, Mircea Pop, David Burca, Ricardo Bartha, Denis Tiponuţ, Daniel Borma şi Flavius Bălan – jucători de câmp. Antrenor: Lucian Ulici.

Clubul FC Bihor apreciază parcursul echipei de juniori E (născuți în anul 2002) din actualul sezon, aceștia constituind o surpriză plăcută în fazele superioare ale Campionatului Național, după ce au câștigat atât turneul zonal, cât și cel semifinal, în compania unor formații reprezentând centre de tradiție în fotbalul românesc. Astfel, pentru performanța de a deveni vicecampioni naționali, jucătorii și antrenorul vor fi premiați într-o festivitate ce se va desfășura Joi seara, de la ora 19:00, la Sala Mare de Ședințe a Consiliului Județean Bihor.