fbpx

Meci de baschet interzis cardiacilor la Oradea!

we love csm oradea fanCSM Oradea a reu╚Öit s─â c├ó╚Ötige absolut dramatic partida disputat─â ast─â sear─â (07 Februarie) ├«n compania forma╚Ťiei SCM Craiova.┬á

07 Februarie 2014

11:19
C─âpitanul William Franklin a adus victoria nesperat─â, ├«n urm─â unei arunc─âri contestate de adversar, venit─â de la semi-distan╚Ť─â, cu doar o secund─â ├«nainte de final.

Cristian Achim a ├«nceput partid─â ├«n formula ÔÇ×┬Ç┬ťclasic─âÔÇŁ Franklin -┬Ç┬ô Dillon -┬Ç┬ô Subotic -┬Ç┬ô Nicoar─â ╚Öi Denison, ├«ns─â pe parcursul meciului s-a v─âzut nevoit s─â improvizeze ├«n mai lulte r├ónduri, datorit─â accident─ârii lui Markovic, funda╚Öul s├órb urm├ónd s─â fie indisponibil pentru aproximativ 6 – 7 s─âpt─âm├óni. Astfel ├«n multe momente ale jocului Vujadin Subotic a evoluat pe pozi╚Ťia #2, ├«nlocuindu-l pe Rade, ├«n timp ce Zarko Comagic i-a luat locul ├«n anumite momente pe pozi╚Ťia de small forward. Aceast─â partid─â a dovedit, dac─â mai era cazul, c├ót de important e Markovic pentru echipa noastr─â.

Partida cu CSM Craiova a marcat ╚Öi debutul estonianului Reinar Hallik, juc─âtor care o bun─â parte din acest campionat a evoluat chiar la SCM Craiova. El a fost transferat de forma╚Ťia noastr─â ├«n cursul acestei s─âpt─âm├óni, ├«n mare parte aceast─â mutare fiind ╚Öi consecin╚Ťa faptului c─â shooter-ul nostru de baz─â, Radovan Markovic, a suferit o leziune la menisc. Balticul a petrecut doar 7 minute pe parchet, ├«nlocuindu-l pe Titus Nicoar─â, ├«ns─â presta╚Ťia lui nu s-a remarcat cu nimic, av├ónd o singur─â aruncare, nefructificat─â ╚Öi o recuperare. Profilul estonianului e de power-forward modern, capabil s─â arunce cu u╚Öurin╚Ť─â din afar─â semicercului, aceast─â fiind practic ╚Öi principal─â s─â arm─â.

Meciul a ├«nceput nefericit pentru or─âdeni, astfel c─â la finalul primelor 10 minute, Craiova era ├«n avantaj cu 27 – 21. ├Än sfertul #2 Achim a reu╚Öit s─â ├«njum─ât─â╚Ťeasc─â punctele craiovenilor, care s-au oprit la 14, ├«n timp ce Oradea a reu╚Öit s─â-╚Öi adjudece sfertul cu 17 puncte marcate. Problemele au continuat ╚Öi dup─â pauz─â, Craiova fiind echipa cu primele puncte marcate, ├«ns─â sfertul a fost tran╚Öat de CSM cu 19 – 15.

├Än secven╚Ťa de final, scorul a fost 19 – 19, ├«ns─â cu 2 minute ├«nainte de finalul partidei, oltenii se aflau ├«n avantaj cu 7 puncte. C├óteva posesii pierdute, de craioveni, o aruncare de 3P magistral─â a lui Nicoar─â, plus un joc psihologic al arunc─ârilor libere a f─âcut c─â CSM s─â aib─â victoria ├«n propriile m├óini ╚Öi 17 secunde disponibile de atac, sarcina decisiv─â c─âz├ónd pe umerii lui Franklin, care a reu╚Öit s─â aduc─â victoria ├«n urm─â unei arunc─âri foarte dificile de la aproape 6m distan╚Ť─â.

Discut├ónd pur statistic, Craiova a fost superioar─â CSM-ului ├«n privin╚Ťa procentajelor arunc─ârilor, reu╚Öind s─â fructifice 48% dintre ocazii (56% de la 2P, respectiv 38% de la 3P), fa╚Ť─â de doar 41% c├ót a avut Oradea (46% de la 2P, respectiv 23% de la 3P).

La aruncările libere, ambele echipe au suferit, oradenii transformând 15/22 aruncări libere (68%), în timp ce craiovenii au transformat doar 5/9 (56%).

├Än privin╚Ť─â recuper─ârilor, Oradea a surclasat total forma╚Ťia din B─ânie, av├ónd 43 de recuper─âri (15O-22D), fa╚Ť─â cele doar 23 ale┬áSCM-ului (2O-21D).

Uit├óndu-ne ╚Öi la num─ârul paselor decisive, elevii lui Achim au furnizat 16 assisturi, fa╚Ť─â de cele doar 12 ale oltenilor. Posesiile pierdute au echilibrat balan╚Ťa, 12 ├«n ambele tabere.

Ar fi multe de spus dup─â un asemenea meci dramatic, e clar c─â lucurile nu func╚Ťioneaz─â prea bine ├«n momentul de fa╚Ť─â ╚Öi jocul sc├ór╚Ť├óie, ├«ns─â sper─âm c─â ├«n partidele viitoare vom vedea abord─âri ╚Öi realiz─âri diferite fa╚Ť─â de aceste prime 4 partide neconving─âtoare din acest retur. Totul e bine c├ónd se termin─â cu bine. Avem ├«ncrederea c─â aceast─â victorie ob╚Ťinut─â ├«n extremis s─â fie debu╚Öeul de care echipa avea nevoie privind desc─âtu╚Öarea.
Urm─âtorul meci se va disputa la Media╚Ö, ├«n fa╚Ť─â echipei Gaz Metan chiar weekend-ul viitor, ziua urm├ónd a fi stabilit─â ├«n cur├ónd.