Meci de baschet interzis cardiacilor la Oradea!

we love csm oradea fanCSM Oradea a reușit să câștige absolut dramatic partida disputată astă seară (07 Februarie) în compania formației SCM Craiova.

07 Februarie 2014

11:19
Căpitanul William Franklin a adus victoria nesperată, în urmă unei aruncări contestate de adversar, venită de la semi-distanță, cu doar o secundă înainte de final.

Cristian Achim a început partidă în formula „€œclasică” Franklin -€“ Dillon -€“ Subotic -€“ Nicoară și Denison, însă pe parcursul meciului s-a văzut nevoit să improvizeze în mai lulte rânduri, datorită accidentării lui Markovic, fundașul sârb urmând să fie indisponibil pentru aproximativ 6 – 7 săptămâni. Astfel în multe momente ale jocului Vujadin Subotic a evoluat pe poziția #2, înlocuindu-l pe Rade, în timp ce Zarko Comagic i-a luat locul în anumite momente pe poziția de small forward. Această partidă a dovedit, dacă mai era cazul, cât de important e Markovic pentru echipa noastră.

Partida cu CSM Craiova a marcat și debutul estonianului Reinar Hallik, jucător care o bună parte din acest campionat a evoluat chiar la SCM Craiova. El a fost transferat de formația noastră în cursul acestei săptămâni, în mare parte această mutare fiind și consecința faptului că shooter-ul nostru de bază, Radovan Markovic, a suferit o leziune la menisc. Balticul a petrecut doar 7 minute pe parchet, înlocuindu-l pe Titus Nicoară, însă prestația lui nu s-a remarcat cu nimic, având o singură aruncare, nefructificată și o recuperare. Profilul estonianului e de power-forward modern, capabil să arunce cu ușurință din afară semicercului, această fiind practic și principală să armă.

Meciul a început nefericit pentru orădeni, astfel că la finalul primelor 10 minute, Craiova era în avantaj cu 27 – 21. În sfertul #2 Achim a reușit să înjumătățească punctele craiovenilor, care s-au oprit la 14, în timp ce Oradea a reușit să-și adjudece sfertul cu 17 puncte marcate. Problemele au continuat și după pauză, Craiova fiind echipa cu primele puncte marcate, însă sfertul a fost tranșat de CSM cu 19 – 15.

În secvența de final, scorul a fost 19 – 19, însă cu 2 minute înainte de finalul partidei, oltenii se aflau în avantaj cu 7 puncte. Câteva posesii pierdute, de craioveni, o aruncare de 3P magistrală a lui Nicoară, plus un joc psihologic al aruncărilor libere a făcut că CSM să aibă victoria în propriile mâini și 17 secunde disponibile de atac, sarcina decisivă căzând pe umerii lui Franklin, care a reușit să aducă victoria în urmă unei aruncări foarte dificile de la aproape 6m distanță.

Discutând pur statistic, Craiova a fost superioară CSM-ului în privința procentajelor aruncărilor, reușind să fructifice 48% dintre ocazii (56% de la 2P, respectiv 38% de la 3P), față de doar 41% cât a avut Oradea (46% de la 2P, respectiv 23% de la 3P).

La aruncările libere, ambele echipe au suferit, oradenii transformând 15/22 aruncări libere (68%), în timp ce craiovenii au transformat doar 5/9 (56%).

În privință recuperărilor, Oradea a surclasat total formația din Bănie, având 43 de recuperări (15O-22D), față cele doar 23 ale SCM-ului (2O-21D).

Uitându-ne și la numărul paselor decisive, elevii lui Achim au furnizat 16 assisturi, față de cele doar 12 ale oltenilor. Posesiile pierdute au echilibrat balanța, 12 în ambele tabere.

Ar fi multe de spus după un asemenea meci dramatic, e clar că lucurile nu funcționează prea bine în momentul de față și jocul scârțâie, însă sperăm că în partidele viitoare vom vedea abordări și realizări diferite față de aceste prime 4 partide neconvingătoare din acest retur. Totul e bine când se termină cu bine. Avem încrederea că această victorie obținută în extremis să fie debușeul de care echipa avea nevoie privind descătușarea.
Următorul meci se va disputa la Mediaș, în față echipei Gaz Metan chiar weekend-ul viitor, ziua urmând a fi stabilită în curând.