Memorialul „Antonio Alexe” a început cu o înfrângere pentru CSM U Oradea

we love csm oradea baschet masculin evenimente oradeaMeciuri de baschet, în acest weekend, în Oradea!

12 Septembrie 2015

15:41

A VI-a ediţie a Turneului Memorial „Antonio Alexe“ a început Vineri, 11 Septembrie 2015. Echipele prezente în acest an sunt CSM-U Oradea, Albacomp Szekesfehervar (Ungaria), MZT Skopje (Macedonia) şi Inter Bratislava (Slovacia).

Prima confruntare a turneului a avut loc cu începere de la ora 17:00, protagoniste fiind CSM-U Oradea şi Albacomp Szekesfehervar.

Cu un început de joc în care antrenorul Cristian Achim a folosit toţi jucătorii disponibili pentru această întâlnire, încă din primele două sferturi, scorul la pauza mare era 41 – 44.

Oaspeţii s-au aflat în avantaj prin recuperări defensive în urma unor posesii pierdute de către bihoreni, cât şi prin greşelile personale comise de aceştia.

A doua parte a jocului i-a avut în prim-plan pe adversarii orădenilor, care au reușit să se desprindă pe tabelă în urma unor reuşite din spatele semicercului de 3 puncte, fructificate pe rând de către Kenny Cherry şi Peter Lorand.

Dacă la finalul sfertului #3 diferența era de 13 puncte (59 – 72), Albacomp s-a distanțat şi mai mult înspre finalul duelului, în special prin câștigarea unor puncte înscrise cu uşurinţă în baza unei apărarări vulnerabile a gazdelor. La finalul meciului, scorul a fost de 81 – 97 în favoarea maghiarilor.

Din partea CSM s-au făcut remarcați Sean Barnette cu 17 puncte, două intercepţii, 4 pase decisive şi 9 recuerări, Andrei Mandache cu 14 puncte şi 4 puncte decisive, şi Uros Lucic cu 14 puncte şi 3 recuperări. Dintre adversari s-au evidenţiat Peter Lorant cu 19 puncte şi 7 recuperări, cât şi Kenny Cherry care a înscris 18 puncte.

În cealaltă partidă, MZT Skopje s-a impus cu scorul de 83 – 67 în faţa celor de la Inter Bratislava. Astăzi, 12 Septembrie 2015, vor avea loc alte două confruntări:

• Inter Bratislava – Albacomp – de la ora 17:00
  • CSM-U Oradea – MZT Skopje – de la ora 19:00

Haideți și voi la Arena „Antonio Alexe” pentru a fi alături atât de baschetbaliștii noștri, cât și de invitații de peste hotare. Intrarea este liberă.