Oradea a invins Craiova, la baschet! HAI CSM!

cristian achim csm oradeaCSM Oradea – SCM Craiova, 96-58. Galup de sănătate în primul meci de playoff !

26 Aprilie 2014

08:17

CSM Oradea a revenit după mai bine de o lună de zile în faţa fanilor din Arena „Antonio Alexe”. A fost o revenire de-a dreptul  încântătoare, un meci dominat de la cap la coadă, în faţa echipei care a ocupat poziţia a 7-a la finele sezonului regulat, SCM Craiova.

Elevii lui Achim au început partida excelent, reuşind să-şi adjudece primul sfert cu 18 – 13. Secvenţa secundă a fost cel mai bun sfert al partidei, amfitrionii reuşind să o câştige cu 29 – 11, pentru un scor de 47 – 24 la pauză. Oltenii au ieşit montaţi de la vestiare şi au reuşit să se ţină aproape de gazde pe tot parcursul sfertului #3, care a reprezentat cea mai bună secvenţă de joc a lor, pierdută la doar 1p, 21 – 22.

Deşi Cristi Achim a folosit din plin rotaţia jucătorilor, în sfertul #4 apărând nume nu foarte obişnuite cu jocurile de playoff, precum Sergiu Pop, Horea Hora sau Rareş Paşca, această decizie nu a avut repercusiuni negative pe tabela de marcaj, dimpotrivă, CSM şi-a ajudecat cu 27 – 13 ultima secvență, pentru 96 – 58 scor final, într-o partidă disputată în faţa a peste 2000 de fani, care au creat o atmosferă sezanțională, dar și a unei micuțe, dar inimoase galerii venite din Craiova.

Vorbind de rotaţia lui Cristi Achim, una esenţială în contextul unor meciuri disputate în zile consecutive, de menţionat că toţi cei 12 jucători de pe banca CSM-ului au evoluat cel puţin 3 minute, însă nici unul din ei nu a primit mai mult de 23 de minute. Nu acelaşi lucru l-a aplicat şi Marcel Ţenter, care a folosit nu mai puţin de 3 jucători pe parcursul a 30 minute de joc, Burteau, Seals şi Kovac.

Discutând despre statisticile acestui prim meci, observăm o dominanță totală pentru CSM, 67%(34/51) de la 2P, faţă de cele 53% (18/34) ale oltenilor. La 3P de asemenea, 25% (4/16), faţă de cele doar 10% (2/20) ale oaspeţilor, la libere ambele echipe având acelaşi număr de aruncări şi acelaşi procent 16/20, 80%.

O diferenţă colosală s-a înregistrat în privinţa recuperărilor, roş-albaştrii reuşind 36 de recuperări (11 ofensive, 25 defensive), faţă de cele doar 16 ale craiovenilor (2 ofensive, 16 defensive). Pentru oaspeţi nici jocul paselor n-a fost unul precis, doar 9 assisturi, faţă de cele doar 21 ale gazdelor. La posesii pierdute şi intercepţii au fost cifre oarecum egale, 15 – 16 la TO, respectiv 7 – 9 la intercepţii.

Discutând individual, cel mai bun jucător al orădenilor a fost extrema Zarko Comagic, jucător care a venit de pe banca de rezerve şi a reuşit 20 de puncte şi 5 recuperări, pentru un index de 21 la eficienţă şi 33 la capitolul +/-, în traducere liberă, cu Comagic în teren, Oradea s-a distanţat la 33 de puncte pe tabela de marcaj însă, surprinzător, nu el a fost liderul acestui capitol, ci fundaşul Dani Popescu, care a terminat partida cu 36 la +/-. Remarcăm decizia excelenţă a lui Cristi Achim, care a avut de ales între Comagic şi Halik.

Pe lângă extrema sârbă, s-au remarcat în mod special Titus Nicoară, autor a 18 puncte şi 7 recuperări, Daniel Dillon, cu 13 puncte, 7 recuperări şi 4 pase decisive.

De la oaspeţi un singur jucător s-a ridicat la nivelul astetparilor, e vorba de Travis Bureau, autor a 14 puncte, 6 recuperări şi 1 pasă decisivă, alături de el, Bogdan Popescu fiind al doilea cel mai bun marcator, cu 10 punte, 2 recuperări şi 1 pasă decisivă. La minusuri îi amintim pe Sokk, care a terminat partida cu -2 la eficiență, el şi Cortez evoluând foarte slab, americanul terminând partida cu un năucitor -39 la +/-.

Această e a 12-a victorie din istorie pentru CSM cu oltenii, în 17 confruntări directe, formaţia bihoreană pierzând doar 5 dueluri de-a lungul timpului, 4 în Bănie şi unul la Oradea. Cristi Achim are 11 – 3 în faţa Craiovei în calitate de antrenor al CSM-ului.

Următorul meci contra Craiovei are loc astăzi, Sâmbătă, 26 Aprilie 2014, cu începere de la ora 19:00. Susţine CSM Oradea îmbrăcat în ROŞU! Partida e una de importanță capitală pentru jucătorii noştrii, un eventual succes asigurându-le acestora cel puţin un meci #5 decisiv, în faţa proprilor fani. Dacă elevii lui Achim nu reuşesc să câştige una dintre cele două partide disputate în Polivalentă din Bănie, loc în care, în ultimele două sezoane, au suferit tot atâtea înfrângeri.