Rezultatul meciului FC Bihor – Crisul Santandrei

FC Bihor FC SantandreiFC Bihor a învins Crișul Sântandrei cu scorul de 3-0.

31 Ianuarie 2014

17:57

Fotbaliștii de la FC Bihor au disputat astăzi, 31 Ianuarie 2014, pe Stadionul Motorul din Oradea, cel de-al doilea joc amical al pregătirilor din această iarnă.

„Roș-albaștrii” au întâlnit de această dată echipa Crișul Sântandrei, una dintre fruntașele Ligii a IV-a, seria județului Bihor, o echipă pregătită de fostul jucător Ciprian Dianu.

Pe un teren greu, acoperit pe alocuri și cu zăpadă, cele două formații au depus o risipă de energie, iar după o repriză albă, fără gol, în partea a doua, orădenii s-au dezlănțuit înscriind de trei ori, de două ori prin Zsombor Lukacs și o dată prin S. Ianc.

În minutul 51, în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă de la Mihuț, Zs. Lukacs a reluat cu capul de la marginea careului mic, sus, la colțul scurt, deschizând scorul.

Nu a trecut decât un minut și în urma unui atac prelungit al „roș-albaștrilor”, purtat pe partea stângă, în minutul 52, S. Ianc a finalizat cu un șut pe jos din interiorul careului, din poziție centrală, la colțul lung, ridicând scorul la 2-0.

Scorul final a fost stabilit de Zs. Lukacs, care, în minutul 81, a marcat din nou, de această dată cu piciorul, din interiorul careului, după o centrare primită de pe partea dreaptă de la Nichita.

În prima repriză, antrenorul Alexandru Pelici a trimis la FC Bihor în teren următoarea echipă: Smaranda – Letan, Pascariu, Fl. Lazăr, R. Lupu (min. 40 A. Achim) – Fl. Pop, M. Stancu, M. Popa,  Străuț, Ov. Bic (min. 27 S. Ianc) – R. Lukacs.

În repriza a doua la FC Bihor au evoluat: Fildan (min. 70 Sălăjan) – Mihuț, Mintaș, Letan (min. 75 Bactăr), A. Achim (min. 79 V. Petricău) – S. Ianc (min. 79 N. Lorincz), Haș, Sorian, M. Stancu (min. 73 I. Cuc), Zs. Lukacs (min. 82 I. Ban) – Fl. Pop (min. 75 D. Nichita).

Cum a fost și primul joc, a fost un antrenament foarte bun, pe un teren care în prima repriză a fost un pic înghețat, în a doua parte a fost foarte moale, dar după cum am spus, a fost un antrenament bun. Ne bucură faptul că am terminat acest cantonament fără accidentați și sperăm să lucrăm în aceleași condiții și pe celelalte planuri, mă refer la latura tehnico-tactică, să punem lucrurile la punct pe care le avem de pus. Ne bucură faptul că am reușit să trecem de aceste două jocuri fără să primim gol, dar am și reușit să și înscriem, o dată de patru, apoi de trei ori, împotriva unor adversari care ne-au pus destule probleme și care se ridică la un nivel mai sus decât liga a IV-a.

a declarat, la finalul confruntării, antrenorul principal al echipei FC Bihor, Alexandru Pelici.

În ceea ce privește pregătirea centralizată, de la Băile 1 Mai, Pelici a precizat:

A fost o pregătire fizică foart,e foarte bună, toți jucătorii au răspuns bine la ea, ceea ce nu poate decât să ne bucure, urmează al doilea pas, cel legat de partea tehnicio-tactică.

În următorul joc amical, FC Bihor va întâlni Miercuri, 05 Februarie, echipa Național Sebiș, una dintre fruntașele Ligii a III-a. Fotografii de la amical AICI.