fbpx

Rezultatul meciului FC Bihor – CS Mioveni

fc bihor hidiselFC Bihor a obținut un egal la Pitești, cu CS Mioveni, după ce a condus cu 1-0.

08 Mai 2014

08:06

După victoria de acasă cu Olimpia Satu Mare, fotbaliștii orădeni ai echipei FC Bihor și-au continuat parcursul bun din faza play-out a Seriei a II-a din Liga a II-a, ieri, 07 Mai 2014, când, la Pitești, au terminat la egalitate, cu scorul de 1-1, jocul pe care l-au disputat în etapa a IV-a în compania celor de la CS Mioveni.

La pauză scorul a fost 0-0, iar cei care au deschis scorul au fost bihorenii, în minutul 75, prin Ciprian Străuț. Egalarea a survenit în minutul 83, prin M. Olteanu, la cinci minute de la eliminarea din teren a lui Fl. Pop.

După o primă repriză albă, în care totuși orădenii au fost mai periculoși, ratând o ocazie chiar în debut, în minutul 3, prin Străuț, care a prins un șut bun, scos cu dificultate de portarul Popescu, în partea a doua, FC Bihor a început, de asemenea, mai bine și în minutul 51 a trecut pe lângă deschiderea scorului. A fost atunci o lovitură de colț de pe partea stângă, iar R. Lukacs a reluat cu capul puţin pe lângă poartă. În replică, în minutul 55, gazdele au atacat prin Galan, care a trimis cu capul din 6 metri, dar portarul  Smaranda a respins.

După o serie de patru schimbări în cele două echipe, în minutul 75, FC Bihor a reușit însă să înscrie, după o lovitură de colț de pe partea dreaptă. Mingea, trimisă în careu, a fost deviată şi, de pe linia porţii, C. Străuț a împins-o în poartă.

În minutul 78 însă FC Bihor a rămas în inferioritate numerică, după ce Florin Pop a luat al doilea cartonaș galben, în doar două minute, şi a fost eliminat. Ultimul din ele pentru un henţ la marginea careului, prin care a împiedicat o centrare. Lovitura liberă a fost executată de Cheţan, însă peste poartă.

Având un om în plus, argeșenii au reușit să înscrie și ei în minutul 83, după o centrare de pe partea stângă,  M. Olteanu marcând cu capul, bară-gol.

Felicit jucătorii pentru efortul depus și pentru ceea ce au realizat. Am fost un joc echilibrat, în care noi am marcat primii și poate cu puțin noroc puteam chiar câștiga. Echipa din Mioveni a avut posesia, dar asta s-a dovedit și în Liga Campionilor, de exemplu, că nu e neapărat un atu. Noi suntem o echipă de tranziție, care ne-am făcut bine treaba azi. Îi felicit pe cei de la Mioveni și îi mulțumesc antrenorului Marius Stoica pentru aprecierile din presa locală la adresa mea. Consider că și ei puteau prinde play-off-ul, dar important este pentru noi că iată am mai acumulat un punct, suntem acum la opt lungimi față de UTA și rămânem neînvinși în turul acestui play-out. Încă o dată îmi felicit jucătorii pentru prestație și rezultatul obținut.

a declarat, la finalul partidei, antrenorul bihorenilor, Alexandru Pelici.

CS Mioveni – FC Bihor  1-1(0-0)
Au marcat: M. Olteanu (min. 83) / Străuț (min. 75)
CS Mioveni: O. Popescu – Cotigă, Bg. Stoica (cpt.), Cip. Negoiţă, Cheţan – A. Popa, Biceanu, Al. Răuţă (min. 70 M. Olteanu), Galan (min. 64 M. Vintilă) – Ayza, D. Ene (min. 58 Mazilu). Antrenor: Marius Stoica

FC Bihor:Smaranda – Letan, Fl. Lazăr (cpt.), Pascariu, R. Lupu (min. 87 Mihuț) – C. Străuţ, M. Stancu (min. 80 Sorian) – Fl. Pop, Bic, Cigan (min. 74 M. Popa) – R. Lukacs. Antrenor: Alexandru Pelici
Au arbitrat: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti) – Marian Truţă (Sirineasa) şi Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea).