România câştigă, pentru prima dată în istorie, aurul într-un campionat mondial de futnet!

Tengo Salonta – campioană mondială la futnet!

12 Iunie 2017

16:41

Motiv de bucurie şi de mândrie pentru ţara noastră, dar mai ales pentru bihoreni deoarece echipa Tengo Salonta a câştigat trofeul în Campionatul Mondial de Futnet  al cluburilor ce a avut loc zilele acestea în Cehia, învingând în finală o echipă cehă, SK Liapor Witte Karlovy Vary, chiar la ea acasă.

Tengo Salonta a câștigat primul meci de simplu, în minimum de manșe, după care băieții noștri s-au impus la dublu, într-un meci dramatic, câștigând setul decisiv cu 15 – 13. Gazdele, de la Karlovy Vary, cea mai puternică echipă de club din Cehia la momentul actual, au câștigat apoi jocul de triplu, rămânând în joc pentru prețiosul trofeu.

În partida finală, care s-a compus din două meciuri de dublu, unul de simplu și unul de triplu, Tengo Salonta s-a impus cu scorul de 3 – 1. În semifinale, Tengo Salonta a trecut de echipa franceză Tennis – Ballon Ollonais, cu scorul de 3 – 0, fără set pierdut în cele trei probe.

Jucătorii echipei care au făcut posibilă această victorie: Georgel Bobiș, ACS Krisztian, Alex Sorean, Vasile Sorean juniori și Nagy Darius, pregătiţi de către Vasile Sorean.

Evenimente Oradea felicită echipa și îi dorește să se bucure de cât mai multe victorii de acest gen!