Victorie importanta pentru FC Bihor

FC BihorFC Bihor a ieșit victorios în meciul cu Gloria Bistrița.

01 Martie 2014

16:01

Formația orădeană de fotbal FC Bihor a obținut astăzi, 01 Martie 2014, pe teren propriu, o victorie importantă, în prima etapă din stagiunea de primăvară a campionatului Ligii a II-a la fotbal. „Roș-albaștrii” au întâlnit, la Stadionul „Iuliu Bodola”, echipa de pe locul III, Gloria Bistrița, o formație care luptă pentru promovare, dar care a fost învinsă de orădeni cu scorul de 1 – 0, grație golului reușit de Raymond Lukacs, în minutul 54.

Deși nu a fost prea spectaculos, confruntarea a consemnat un joc bun, tacticizat de ambele părți, cu Gloria având mai mult posesia în prima repriză și cu FC Bihor care a controlat partea a doua. Cele mai clare ocazii au aparținut gazdelor, care în minutul 9 au fost aproape de deschiderea scorului, dar șutul periculos din careu a lui S. Ianc a fost deviat de portarul Albuț peste transversală.

În replică, în minutul 21, Nalați, de la Gloria a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea a fost trimisă periculos înalt în careul mic, dar portarul bihorenilor, Smaranda, cu prețul unei accidentări a reușit să rețină fără probleme.

De partea cealaltă, în minutul 28, Ov. Bic a fost lansat singur în careu, dar mingea ia fost trimisă un pic prea în față și, deși s-a aflat singur cu portarul, nu a reușit să trimită spre poartă.

În minutul 38, Gloria a rămas fără un jucător, când, pentru o simulare în careu, Paul Colța a primit al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu și a fost eliminat. Până la pauză FC Bihor a mai atacat și în minutul 44, R. Lukacs a primit o minge la patru metri de poartă, de pe partea dreaptă, de la S. Ianc, din lovitură liberă, dar nu a putut lovi bine balonul, care a trecut pe lângă poartă.

În repriza a doua, FC Bihor a reluat dezinvolt jocul, profitând de superioritatea numerică avută, a pus stăpânire pe joc, a pasat mai mult în jumătatea adversă, iar prima șarjă ofensivă a consemnat-o în minutul 50, când R. Lukacs, angajat pe partea stângă, a pătruns în careu și a șutat în diagonală, de la 12 metri, dar pe lângă poartă. Această acțiune avea să anunțe deschiderea scorului, pentru că doar patru minute mai târziu, același R. Lukacs a fost angajat în poziție centrală în careu, portarul Albuț a ieșit la 12 metri, l-a deposedat, dar deși era căzut, atacantul orădenilor a reușit să trimită cu piciorul, pe jos, mingea în poarta goală a bistrițenilor și a deschis scorul, în uralele celor aproximativ 1000 de spectatori.

În replică, Gloria Bistrița, după primirea golului a încercat să atace mai mult, dar cea mai mare ocazie pentru ea a reușit-o abia în minutul 76, când, după o centrare de pe stânga a lui Dinu Sânmărtean, Curtuiuș, de lângă Fl. Lazăr, a reluat cu capul, dar pe lângă poartă.

Până la final, oaspeții au mai avut o lovitură liberă, în minutul 85, când Nalați a executat-o de la 25 de metri, frumos, cu efect, dar și pe lângă stâlpul din stânga porții lui Mădălin Smaranda.

Chiar pe final, în minutul 90, raportul numeric în teren s-a reechilibrat, după ce pentru trageri de timp, Alexandru Sorian a primit al doilea cartonaș galben și, implicit pe cel roșu, fiind și el eliminat.

Am obținut un rezultat bun în urma unui joc în care am muncit foarte mult și ne-am dorit foarte mult. Felicit jucătorii pentru atitudinea și munca depusă, au dat dovadă de acea concentrare, mobilizare și spirit de sacrificiu de care am vorbit înaintea jocului la conferința de presă. Îi felicit pentru asta. Îi dedicăm victoria lui Letan, pentru că este ziua lui astăzi și ne dorim ca această concentrare să rămână și în continuare. Sper să fim echilibrați, să fim cu picioarele pe pământ. Am câștigat doar un joc, am luat trei puncte, dar asta nu înseamnă că ne-am atins obiectivul, obiectivul e departe. Felicitări pentru ce am făcut astăzi, dar orice surpriză sau minune ține doar trei zile, așa că de luni trebuie să revenim cu picioarele pe pământ și să dăm drumul la treabă, pentru că indiferent de ce se vorbește, sunt convins că a doua partidă nu va mai fi la fel cu ceea ce s-a întâmplat astăzi la Slatina, mă refer la FC Universitatea Craiova. Probabil până la jocul cu noi își vor rezolva toate problemele și cu noi vor juca.

a declarat,după meci, antrenorul principal al orădenilor, Alexandru Pelici.

Am pregătit jocul să-l câștigăm. Am venit ca să obținem cele trei puncte. Din păcate nu am reușit să facem un  joc prea bun. Am făcut un joc slab și ca atare nu am reușit să luăm nici măcar un punct. Am avut de suferit fiindcă am jucat și cu un om în minus. A fost primul meci, probabil și contactul cu meciurile oficiale a lăsat de dorit, echipa a fost fără ritm. Am crezut că putem obține punctele mai ușor, dar am dat peste o echipă FC Bihor, care este bine organizată și o echipă care se bate pentru a ajunge în play-off.

a declarat, la rândul său, tehnicianul principal al oaspeților, Cristian Coroian.

FC Bihor – Gloria Bistrița 1 – 0 (0 – 0)

A marcat: R. Lukacs (min. 54)

FC Bihor: Smaranda – Mihuţ (min. 80 Letan), Fl. Lazăr (cpt.), Pascariu, A. Achim – Haş (min. 84 M. Stancu), Străuţ – S. Ianc, Ov. Bic, Sorian – R. Lukacs (min. 74 Hadăr). Antrenor: Alexandru Pelici

Gloria: Albuţ – Ţîrca, Hlinca, D. Matei, D. Sânmărtean – Polgar (min. 64 Chițu), R. Mărginean, Nalaţi (min. 74 Feher), Colţa (min. 38 eliminat) – Curtuiuş, Al. Pop (min. 46 Al. Pop).
Au arbitrat: Marius Baston (Bucureşti) – Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) şi Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).

În urma acestei victorii, FC Bihor a acumulat 16 puncte, dar rămâne încă pe locul X al clasamentului.

În alte partide ale etapei a XV-a din Liga a II-a, CSM Rm. Vâlcea s-a impus pe final în fața argeșenilor de la CS Mioveni, cu 1-0, Minerul Motru și Metalul Reșița au remizat cu scor alb, 0-0, pe terenul primei echipe, iar Olimpia Satu Mare a învins, în fața propriilor suporteri, formația arădeană UTA, cu scorul de 2-0.

Meciul de la Slatina, dintre FC Olt și FC Universitatea Craiova nu s-a mai disputat, oaspeții neprezentându-se la joc.

În următoarea etapă, FC Bihor are programat meci în deplasare, pe data de 8 Martie a.c., în compania oltenilor de la FC Universitatea Craiova.