Victorie istorică pentru CSM CSU Oradea în Basketball Champions League 2017

Orădenii au adus din nou cinste baschetului românesc în Cupele Europene.

19 Ianuarie 2017

10:18

CSM CSU Oradea a jucat Miercuri, 18 Ianuarie 2017, pe teren propriu, împotriva echipei Kataja din Finlanda. Catalogată ca fiind „Confruntarea Săptămânii” de către site-ul Ligii Campionilor, întâlnirea avea să fie una cu un caracter aproape decisiv pentru ambele formații.

Arena „Antonio Alexe” a fost neîncăpătoare, un aspect de apreciat mai ales având în vedere că meciul s-a disputat în mijloc de săptămână.

Încleștarea s-a dovedit a fi una pe măsura așteptărilor, trăită fază cu fază din cauza evoluției inconstante a scorului. Fiecare sfert a fost câștigat alternativ, anticipând oarecum finalul de foc ce avea să se desfășoare.

După primele 10 minute, gazdele conduceau cu 24 la 18. Chiar dacă sfertul 2 urma să fie adjudecat de către oaspeți, Oradea conducea la pauză cu 45 la 40.

Sfertul 3 a fost câștigat de către băieții lui Cristian Achim cu un punctaj de 21 – 27, cu 10 minute înainte de final având un avantaj de 6 puncte, scor 64 – 58.

Actul final avea să fie unul caracterizat de răsturnări de situație și suspans până în ultima secundă. Schimbările alternative de scor și un coș de 3 puncte marcat în ultima secundă de către Kataja avea să ducă partida în prelungiri, scor 85 – 85 după timpul regulamentar de joc.

În repriza suplimentară, diferența a fost făcută de tăria de caracter, cât și de susținerea frenetică a celor aflați în sală. Buna gestionare a ultimelor 5 minute de joc au dat câștigătoarea meciului, CSM CSU Oradea.

Astfel, după fluierul final, scorul a fost 101 la 91 pentru echipa de pe malul Crișului Repede. După această victorie, CSM CSU Oradea își menține șansele de calificare mai departe în Basketball Champions League.

În caz contrar, tot din pricina acestui rezultat favorabil, aceștia vor continua aventura în Europa în cadrul competiției FIBA Europe Cup.

Jucătorul fără de care această uriașă victorie pentru baschetul Românesc probabil nu ar fi avut loc a fost fără doar și poate Martin Zeno. Americanul a înscris 42 de puncte, deținând, de acum, recordul celor mai multe puncte înscrise într-un meci de Basketball Champions League. Zeno a mai contribuit și cu 4 pase decisive și 3 recuperări. Este incontestabil cel mai valoros jucător al acestei runde, având totodată și un indice al eficienței de 40.

De remarcat este faptul că CSM CSU Oradea i-a învins pe finlandezi și în partida tur disputată la ei acasă, antrenorul lui Kataja fiind fostul tehnician al aceluiași Martin Zeno, cu care a câștigat împreună 2 titluri de campion.

Acesta a fost urmat, în lista performerilor, de către Branko Mirkovic, cu 17 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări. Din tabăra adversă, Rion Brown a încheiat confruntarea cu 23 de puncte și 4 pase decisive.

CSM CSU Oradea mai are un singur meci de disputat în cadrul acestei competiții, împotriva celor de la Umana Venezia (Italia), și se află momentan pe poziția a 4-a, având încă șanse reale de calificare mai departe în Basketball Champions League.