Victorie la un punct diferență pentru baschetbaliștii orădeni în meciul cu Steaua

csm oradea baschetÎnceput cu dreptul pentru CSM CSU Oradea în 2016.

05 Ianuarie 2015

10:26

În prima zi de Luni a acestui an, 04 Ianuarie, a avut loc confruntarea dintre reprezentativa de baschet masculin a oraşului nostru, CSM CSU Oradea, şi Steaua CSM EximBank Bucureşti.

Arena „Antonio Alexe” s-a bucurat de un public numeros la această partidă care a contat pentru faza a II-a din turul Cupei României.

În tabăra celor de pe malul Crişului Repede s-a consemnat debutul lui Miha Zupan, noul component al echipei. Măsurând 2,03m şi având 33 de ani, Zupan se află la primul contact cu România, slovenul având, probabil, cel mai bogat CV din lotul bihorenilor.

Ajuns în Oradea în prima zi a anului, sportivul a avut un debut încântător prin cele 10 puncte şi 3 recuperări consemnate în cele 15 minute de joc acordate acestuia. Cu o carieră de 16 ani în baschetul profesionist, el a bifat prezenţe în cadrul unor competiţii precum Liga Adriatică, EuroChallenge, Eurocup, Euroliga, EuroBasket şi Cupa Mondială. În 2007 a devenit primul jucător cu deficienţe de auz care să joace în cadrul Euroligii.

Pe parcursul celor 40 de minute ale jocului, Steaua a dominat în fiecare capitol. Echipa din Bucureşti a condus până la jumătatea sfertului #3, atunci când CSM CSU Oradea a reuşit să egaleze şi să conducă la un punct diferenţă. Din acel moment, confruntarea dintre cele două echipe a devenit mai interesantă, scorul fiind răsturnat de nenumărate ori din partea ambelor tabere.

Cu ajutorul unor aruncări de 3 puncte fructificate de către Mandache, Franklin şi Zupan, elevii lui Cristian Achim au reuşit să conducă partida până în ultimul minut, atunci când tabela de marcaj indica scorul 74 – 76.

Cu 40 de secunde rămase din joc, CSM CSU Oradea a beneficiat de posesie, Will Frankiln reuşind o aruncare din spatele semicercului care i-a adus pe bihoreni în avantaj. Cu câte un atac risipit din partea fiecărei echipe, întâlnirea s-a încheiat cu scorul final de 77 – 76 pentru CSM CSU Oradea.

Din partea oaspeţilor, cel mai bun jucător a fost orădeanul Titus Nicoară, acesta contribuind pe tabela de marcaj cu 23 de puncte, 9 recuperări şi 2 pase decisive.

În cele 27 de minute bifate pe terenul de joc, din tabăra gazdelor s-a remarcat Sean Antwan Barnette. Americanul a încheiat meciul cu 20 de puncte, 8 recuperări şi 2 pase decisive.

Partida retur va avea loc Sâmbătă, 09 Ianuarie 2016, în Sala Regimentului de Gardă „Mihai Viteazu” din Bucureşti. Jocul va fi transmis cu începere de la ora 20:00, în direct, de unul dintre canalele Digi Sport.