Victorie pentru CSM U Oradea împotriva Szolnoki Olaj KK

csm oradea fanPrimul success și mult așteptat al baschetbaliștilor noștri din acest presezon competițional.

06 Septembrie 2015

10:19

După un duel pierdut în ziua precedentă, tot împotriva Szolnoki Olaj KK, orădenii au izbutit prima victorie din acest presezon în compania aceleiaşi formaţii.

Dacă în primul meci al celor două echipe rezultatul final a fost 69 – 82, de această dată CSM U a reuşit să se impună cu 73 – 67, într-o luptă dusă până în ultimele secunde.

Prima parte a jocului a avut-o în prim plan pe campioana Ungariei, Szolnoki Okaj KK, care a reușit să câștige teren în finalul pauzei mari cu 38 – 40, în urma unei colaborări excelente dintre jucători, dezvoltată în special prin faze duse la bun sfârşit de apărare, mișcări care au condus, uneori, la fructificarea unor contraatacuri.

În pofida partidei precedente, în care bihorenii au condus doar în sfertul care înfăţişa debutul întrecerii sportive, de această dată au reuşit să întoarcă scorul doar pe finalul duelului, în urma unor recuperări defensive, momente care au dus la înscrierea unor puncte cruciale pentru aceştia.

Pentru acest joc, din lotul CSM-U Oradea au lipsit Silviu Lupusavei şi Nemanja Barac.

În urma acestei întâlniri, jucătorul CSM U Oradea care a înscris cele mai multe puncte a fost Lucic, autor al celor 14 puncte marcate. Un alt component vital pentru această victorie a fost şi Andrei Mandace, el a încheiat partida cu 14 puncte, 4 intercepţii şi 3 pase decisive.

Precum în jocul disputat cu o zi înainte, 04 Septembrie 2015, remarcatul din tabăra oaspeţilor a fost acelaşi Green, care a obținut 17 puncte, 6 pase decisive, şi 6 recuperări.