Rezultatele Olimpiadei Nationale de Religie Catolica
La Oradea s-a desfășurat Olimpiada Națională de Religie Catolică.
12 Aprilie 2014
15:36
În perioada 09 – 11 Aprilie 2014 orașul nostru a găzduit ediția a IV-a a Olimpiadei Naționale de Religie Catolică. Rezultatele obținute de participanți sunt:
Clasa VII – Disciplina Religie
- Premiul I: Encuţ Emilia – Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti” Răducăneni, Jud. Iași, Nota 10
- Premiul II: Dragan I. Silvia-Daniela – Şcoala Gimnazială Nr.10, Bacău, Nota 9,50
- Premiul III: Toma M. Iulia – Şcoala Gimnazială Gherăeşti, Jud. Neamț, Nota 9,30
- Mențiune: Creţu Miruna – Şcoala Gimnazială Nr. 11 „Ştefan Octavian Iosif”, Braşov, Nota 9,10
Clasa VIII – Disciplina Religie
- Premiul I: Petrișor Iosif Marcelin – Şcoala Gimnazială Tămășeni, Jud. Neamț, Nota 10
- Premiul II: Andrei Theodora Veronica – Școala Gimnazială „Anastasie Panu”, Jud. Vaslui, Nota 9,50
- Premiul III: Tatic E.D. Antonia Maria – Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” Oradea, Nota 9,20
- Mențiune: Stanciu Miruna Elena – Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” București, Nota 8,60
Clasa IX – Disciplina Religie
- Premiul I: Popescu C.V. Olga-Teodora – C. N. „Gh. Vrănceanu” Bacău, Nota 10
- Premiul II: Marian Georgiana – Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca, Nota 9,80
- Premiul III: Fechet Ionela-Paula – Liceul Teoretic „Bogdan Vodă” Hălăuceşti, Jud. Iași, Nota 9,55
- Premiul Mențiune: Mărincean Iulia-Antonia – Colegiul Național „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei, Nota 9,20
Clasa IX – Disciplina Catehism
- Premiul I: Patrașcu A. Iulian-Iustin – Liceul Teologic „Fericitul Ieremia” Onesti, Nota 9,85
- Premiul II: Chirită Andrei Constantin – Colegiul „Sf. Iosif” București, Nota 9,40
- Premiul III: Neaga M.P. Antonia Eva – Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” Oradea, Nota 9,20
- Mențiune: Griţcu Cristian – Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi, Nota 9,10
Clasa X – Disciplina Religie
- Premiul I: Blaga I. Andreea Ioana – Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” Oradea, Nota 10
- Premiul II: Stredie Anca – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava, Nota 9,70
- Premiul III: Antal-Burlacu I. Laura – C. N. „Gh. Vrănceanu” Bacău, Nota 9,5
- Mențiune: Pop Ioan Răzvan – Colegiul Romano-Catolic „Sf. Iosif” București, Nota 9,20
Clasa X – Disciplina Catehism
- Premiul I: Corduneanu C.C. Cătălina Cezara – Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” Oradea, Nota 10
- Premiul II: Cojocaru A. Gabriel Lucian – Liceul Teologic Romano Catolic „Sfântul Francisc De Assisi” Roman, Jud. Neamț, Nota 9,70
- Premiul III: Ghirculesei M. Andrei-Laurențiu – Liceul Teologic „Fericitul Ieremia” Onești, Nota 9,40
- Mențiune: Funduc Iulia Florina – Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” București, Nota 9,10
Clasa XI – Disciplina Religie
- Premiul I: Ghervase A. Irina-Mădălina – C. N. „Gh. Vrănceanu” Bacău, Nota 10
- Premiul II: Canta Inocențiu Flaviu Mihai – C. N. „Vasile Lucaciu” Baia Mare, Nota 9,70
- Premiul III: Croitoru Bianca Ștefania – Colegiul Național „Cuza Vodă” Jud.Vaslui, Nota 9,40
- Mențiune: Badale Ionela-Sabina – Colegiul „Alexandru Cel Bun” Gura Humorului, Jud.Suceava, Nota 9,10
Clasa XI – Disciplina Studiu Biblic
- Premiul I: Barsan V. Iosif Alexandru – Liceul Teologic Romano Catolic „Sfântul Francisc De Assisi” Roman, Jud. Neamț, Nota 10
- Premiul II: Petrişor Emanuel – Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi, Nota 9,80
- Premiul III: Chenciu A. Ionuţ – Liceul Teologic „Fericitul Ieremia” Onești, Nota 9,65
- Mențiune: Netedu E. Alexandru Mircea – Colegiul Național Catolic „Sf. Iosif” Bacău, Nota 9,55
Clasa XII – Disciplina Religie
- Premiul I: Fercu I. Gabriela – Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” Bacău, Nota 9,90
- Premiul II: Mircea Diana Maria – Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca, Nota 9,70
- Premiul III: Costea P. Mădălina Liana – Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” Oradea, Nota 9,45
- Mențiune: Dunca Rebeca Georgia – Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, Nota 9,30
Clasa XII – Disciplina Studiu Biblic
- Premiul I: Ilinca S. Marius Cornel – Liceul Teologic Romano Catolic „Sfântul Francisc De Assisi” Roman, Jud. Neamț, Nota 9,20
- Premiul II: Jitaru D. Eusebiu Ionuţ – Liceul Teologic „Fericitul Ieremia” Onești, Nota 8,50
- Premiul III: Pal Claudia-Eleonora – Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi, Nota 8,40
- Mențiune: David A. Eduard Cristian – Colegiul Național Catolic „Sf. Iosif” Bacău, Nota 8,20
Elevii au primit atât diplome cât și recompense financiare din partea Ministerului Educației. Ceremonia înmânării premiilor, ce a avut loc în sala festivă a Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu”, s-a bucurat de prezența Episcopului Virgil Bercea, și a Inspectorului General, Daniel Negrean.
Ioana Mădălina Ștefănică