Egal pentru FC Bihor in meciul cu Damila Maciuca

fc bihor damila maciuca

La capătul unui meci de luptă, desfășurat e un teren greu, în urma ploilor căzute în ultima perioadă, echipa orădeană FC Bihor a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa vâlceană Damila Măciuca, în cadrul etapei a XX-a a Ligii a II-a.

07 Aprilie 2013

20:23

Deși și-a dominat clar adversarul, în special în prima repriză, formația gazdă nu a reușit să găsească drumul spre gol și fiind nevoită să se mulțumească cu un singur punct la final.

În prima repriză, elevii antrenorului Marian Pană i-a presat serios pe adversari, aceștia arareori reușind să treacă de linia de centru, numai că în fața porții nu au avut luciditate, cea mai clară ocazie de gol ratând-o atacantul Cristian Bud, în minutul 23, care din doar 5 metri nu a reușit să-l învingă pe portarul advers, Matache, acesta repliindu-se rapid.

În partea a doua au fost și două eliminări, ambele pentru cumul de cartonașe, mai întâi Menassel de la oaspeți, în minutul 64, iar mai apoi Cristian Bud, în minutul 72, de la bihoreni.

Prima ocazie de poartă s-a petrecut în minutul 7, când Selagea a tras de la 25 de metri, din poziție centrală, însă pe lângă bara din stânga a porții lui Matache. Un minut mai târziu însă, Vasilache, tot din poziție centrală, dar de la 23 de metri, a șutat, de asemenea însă, pe lângă poartă.

În minutul 15, în urma unei lovituri libere executate de ionuț Tîrnăcop, Deaconescu a respins în corner din faţa lui Bud. În minutul 18, acțiunile ofensive ale gazdelor se materializează printr-un șut a lui Mărkuş, pe lângă poartă însă, din afara careului. În minutul 23, fundașul central al gazdelor Ionuţ Stoica a alunecat în careu şi a scăpat o minge centrată din dreapta, Bud a preluat la 5 metri greşit, Deaconescu a deviat până la Matache, care a reţinut cu greu din meleul format.

Patru minute mai târziu, tot FC Bihor a atacat și Târnăcop a centrat la bara a doua dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, Eduard Stoica a respins însă din faţa lui Tînc.

O bună ocazie s-a petrecut în minutul 28, când Florean a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul Matache a respins din vinclul colţului lung.

În repriza a doua, în minutul 51, Cr. Bud a preluat la marginea careului, l-a întors pe I. Stoica şi a tras puternic, dar același Matache a respins salvator de sub transversală. Un minut mai târziu, Florean a centrat din corner, Bud a preluat la 7 metri, dar a şutat într-un adversar. Mingea a sărit la Vasilache, la marginea careului, care a trimis slab pe lângă poartă.

În replică, de partea cealaltă, prima acțiune mai consistentă s-a petrecut în minutul 59, când șutul lui Negruţ a fost deviat în corner. FC Bihor a revenit în ofensivă însă și în minutul 64 Florean a dus un duel umăr la umăr cu Samson până în careul Damilei, dar jucătorul oaspeţilor a  respins în corner în ultima clipă de la 5 metri.

Imediat, în minutul Menassel a luat al doilea cartonaș galben şi a fost eliminat. Mijlocaşul a sărit la bătaie cu Bud, iar ele două echipe au format un meleu în jumătatea de teren a Damilei.

În minutul 69, Pogacsics a prins o minge la 5 metri, a ridicat piciorul în timp ce a reţinut-o şi l-a lovit în faţă pe Voinea. Atacantul s-a văitat pe jos, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

În minutul 72, echilibrul numeric s-a refăcut după ce Bud a luat şi el al doilea galben, după un fault asupra lui Ionuţ Stoica. În minutul 84, Florean a sărit pe sub minge într-un duel aerian cu Eduard Stoica, la 7 metri,  după o centrare venită din partea stângă. În replică, în minutul 89, Geantă a avut o acţiune pe cont propriu în flancul stâng, a pătruns până la 15 metri şi a centrat pentru Voinea, mingea s-a lovit de acesta, iar orădenii au respins.

În prelungiri, în minutul 90+2, Eduard Stoica a luftat la o respingere în propriul careu, Puşcaş, intrat în locul lui Vasilache, a recuperat şi ciocnindu-se de doi adversari a cerut penalti, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Chiar în final, în minutul 90+3, 2 Damila s-a apărat cu toată echipa în propriul careu, orădenii au atacat haotic însă, iar Florean a căzut după duelul cu Samson, obținând o ultimă lovitură liberă la 25 de metri, din  lateral stânga. Din păcate aceasta a rămas fără rezultat, așa că FC Bihor a încheiat la egalitate acest joc, pierzând două puncte care s-ar putea să o coste mult la finalul campionatului.

Sunt dezamăgit de ce s-a întâmplat astăzi, în sensul că n-am reușit să câștigăm, dar încerc să fiu cât mai realist și despre joc pot să spun că am făcut o primă repriză aproape perfectă, dacă și marcam. Un început de repriză a doua bun, în care am ratat sau portarul oaspeților a scos in-extremis. După aceea s-a instalat puțin haosul, cu eliminarea jucătorului de la Damila, nu-mi dau seama de ce, apoi, în compensație arbitrul a încercat să refacă echilibrul, dându-l afară pe Bud, un jucător foarte important pentru noi. Una peste alta, eu nu zic că am făcut un joc rău, ținând cont de starea terenului și de cum s-au desfășurat ostilitățile pe teren, dar, din păcate, rezultatul contează, un 0-0 care ne aduce un punct și nouă și celor de la Damila și vedem ce va fi în continuare. Este obligatoriu să câștigăm la Luceafărul și putem spune că ne menținem acolo, aproape de plutonul fruntaș

a declarat, după joc, antrenorul principal al bihorenilor, Marian Pană.

Sunt mulțumit de rezultat, băieții au muncit astăzi foarte mult pentru acest punct, pe un teren execrabil, din punctul meu de vedere, nu cred că am participat eu în toată cariera mea de jucător sau în cariera mea scurtă de antrenor de până acum la un joc în care terenul să se prezinte în asemenea hal. Îmi pare rău, acesta nu este fotbal, aceasta a fost o luptă în noroi, dar sunt mulțumit de acest rezultat, un rezultat care ne dă speranțe pentru viitor. Ne așteaptă un meci dificil săptămâna viitoare, acasă cu UTA, meci foarte, foarte greu, cu o echipă foarte bună, un meci pe care trebuie să-l câștigăm

a spus la rândul său, tehnicianul oaspeților, Claudiu Niculescu, cel care, cu acest prilej, s-a reîntors la Oradea, dar care s-a aflat acum în postura de tehnician al echipei adverse.

De la FC Bihor a lipsit în acest joc, mijlocașul Ovidiu Mihalache, cel care a plecat de la echipă, acuzând anumite nemulțumiri, după cum a declarat antrenorul Marian Pană.

În clasament, cele două echipe, Damila și FC Bihor, rămân pe locurile IV și V, cu câte 25 de puncte, aflându-se acum la 6 lungimi de liderul, Corona Brașov.

FC Bihor – Damila Măciuca 0-0

FC Bihor: Pogacsics – Coroian, Fl. Lazăr, Tînc, Vădrariu – Florea (cpt.), Selagea, Vasilache (min. 87 Pușcaș), Tîrnăcop – Mărkuş și Bud. Antrenor: Marian Pană
Damila: Matache – Samson, Deaconescu, I. Stoica (cpt.), Ed. Stoica – Bărbulescu, Menassel – Ad. Popa, Lircă (min. 55 Melcea), Codin (min. 86 B. Geantă) – Negruţ (min. 61 A. Voinea). Antrenor: Claudiu Niculescu