Nunta lui Figaro la Teatrul Regina Maria
Dornici de operă? Se anunță un nou spectacol!
16 Octombrie 2014
19:23
În ultima zi de duminică a acestei luni, Octombrie 2014, pe 26, de la orele 19:00, va fi pus în scenă spectacolul de operă „Nunta lui Figaro”.
Teatrul Regina Maria este gazda evenimentului care îi are în distribuție pe următorii artiști:
- Figaro: Anton Markov (Rusia)
- Susanna: Olga Czerwinski (Austria)
- Contesa Almaviva: Diana Oros (Elveția)
- Contele Almaviva: Rhys Jenkins (Țara Galilor)
- Cherubino: Antonela Bârnat (București)/Viktor Josif (Universitatea din Oradea)
- Bartolo: Florin Mircea Ganea (Universitatea din Oradea)
- Basilio: Robert Bede (Universitatea din Oradea)/Laszlo Bede (Universitatea din Oradea)
- Barbarina: Cristina Bede (Universitatea din Oradea)/Marine Chagnon (Franța)
- Marcellina: Antonia Iacob (Liceul de Arte Oradea)/Rosalie Dubois (Franța)
- Antonio: Levente Meszaros (Universitatea din Oradea)
Dirijorul serii va fi maestrul Julian Smith (Țara Galilor), regia este semnată de Carmelo Agnello (Franța), asistent regie Juan Pablo Villa (Columbia), scenografia Vioara Bara, iar la clavecin va interpreta Salvatore Scinaldi (Italia).
Reprezentația se bucură de sprijinul Filarmonicii de Stat Oradea și de participarea corului „L’annunciazione” al Catedralei Greco-Catolice „Sfântul Nicolae” din Oradea, condus de profesorul Radu Mureșan.
Prețul unui bilet este de:
- 30 lei – lojile centrale
- 25 lei – lojile laterale
- 20 lei – sală
- 15 lei – balcon
- 5 lei – doar la balcon – preț preferențial pentru studenți
Tichetele pot fi cumpărate de la Agenția Teatrului sau online de AICI. Vestea bună este că piesa va fi supratitrată în limba română. Mai multe detalii despre spectacol în fișierul Descriere Nunta lui Figaro.
Ioana Mădălina Ștefănică
RT @evenimentoradea: Cu surle și trâmbițe, Evenimente Oradea anunță „Nunta lui Figaro”:… http://t.co/dVVrd6vZ0F
RT @evenimentoradea: Cu surle și trâmbițe, Evenimente Oradea anunță „Nunta lui Figaro”:… http://t.co/dVVrd6vZ0F