Campionatul Mondial de Fotbal, scurta trecere in revista

logo fifa sursa foto pctechmag punct comEdiţia cu numărul XX a Campionatului Mondial de Fotbal, din Brazilia, cel mai mare eveniment  sportiv de pe mapamond al anului, a ajuns în faza  semifinalelor.

08 Iulie 2014

19:53

După disputarea a 60 de meciuri, competiţia a cernut şi a adus echipele Braziliei, Germaniei, Olandei şi Argentinei în careul de ași.

Cu toate că a avut parte de cel mai slab adversar, în faza sferturilor de finală, reprezentativa „ţării lalelelor”, Olanda, s-a calificat cel mai greu dintre cele 4, având nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a învinge şi elimina revelaţia acestei ediţii a mondialelor, selecţionata statului Costa Rica. Astfel, „Portocala Mecanică” s-a impus cu 4 – 3 şi urmează să întâlnească, în penultimul act, Miercuri, 09 Iulie 2014, de la ora 23, selecţionata Argentinei. Aceasta din urmă, în meciul din sferturi cu Belgia a arătat o altă faţă, spre deosebire de primele  4 confruntări, impunându-se la capătul unui meci spectaculos cu 1 – 0. Meciul Olanda – Argentina este programat pe stadionul din Sao Paulo Miercuri, 09 Iulie a.c., de la ora 23.

Până atunci, astă seară, 08 Iulie 2014, de la aceeaşi oră 23, la Belo Horizonte, Brazilia, reprezentativa ţării gazdă, întâlnește echipa Germaniei, în cel mai așteptat meci de până acum al turneului final.

Considerate ca favorite la adjudecarea trofeului, cele două reprezentative se vor întâlni astfel în semifinale, însă doar una va avea  prijejul de a juca marea finală.

În sferturi, Brazilia a învins cu scorul de 2 – 1 pe Columbia, în timp ce Germania a eliminat Franţa, după o partidă tranşantă în timpul regulamentar de joc, cu scorul de  1 – 0.

Ediţia a XX-a a Campionatului Mondial de Fotbal a fost caracterizată, până în prezent, şi prin alte evenimente decât cele pur sportive. După protestele populaţiei din Brazilia, de la începutul competiţiei, care au contestat alocarea celor 11 miliarde de euro în organizarea turneului final, în teren s-au petrecut şi alte faze care au atras atenţia publicului şi a telespectatorilor. Un exemplu ar fi muşcătura uruguaianului Luis Suarez asupra italianului Chiellini gest care i-a adus excluderea din fotbal pentru o perioadă de 4 luni, dar şi accidentarea vedetei selecţionatei Selecao, Neymar, care, după fractura de vertebră suferită în meciul din sferturi cu Columbia, va rata semifinala cu Germania şi meciul din ultimul act.