CSM CSU Oradea a înregistrat a unsprezecea victorie stagională

csm csu oradeaVictorie pentru echipa de baschet masculin din Oradea.

18 Ianuarie 2016

10:49

Duminică, 17 Ianuarie 2016, pe parchetul Arenei „Antonio Alexe” s-a desfăşurat partida dintre CSM CSU Oradea şi Energia Târgu Jiu. Confruntarea a avut loc în cadrul etapei a 16-a din Liga Naţională de Baschet Masculin. În faţa unui public numeros, gazdele s-au impus în finalul întrecerii sportive cu scorul de 65 – 62.

În urma unor controverse din punct de vedere legal referitoare la modul de organizare a unei competiţii sportive, startul a demarat, totuşi, cu intonarea Imnului Naţional de Stat al României, la fel cum s-a întâmplat şi până acum.

Din cauza programului încărcat pe care îl are în ultima perioadă, reprezentanta ţării noastre în competiţiile europene între cluburi, Energia Târgu Jiu, a dat dovadă de momente de oboseală şi lipsă de luciditate în primul sfert al întâlnirii. Actul debutant s-a încheiat cu un coş de 3 puncte al gorjenilor, scor 20 – 7 pentru orădeni.

Al doilea sfert a fost marcat de o oarecare revenire a oaspeţilor, aceştia adjudecându-şi această parte a jocului cu un parţial de 15 – 21, scorul, în pauza mare, fiind 35 – 28.

Cu începutul sfertului 3, Energia a arătat de ce joacă în acest an în FIBA Europe Cup şi a început să profite de nişte momente cheie ale jocului, fiind din ce în ce mai aproape de CSM CSU Oradea pe tabela de marcaj. După eliminarea lui Lucic, în urma celor două faulturi tehnice pe care le-a primit, gorjenii au adunat tot mai multe puncte, scorul fiind 43 – 42. După primele 30 de minute, tabela de marcaj arăta scorul 51 – 52.

Ultima parte a meciului debutează cu patru acţiuni transformate consecutiv, două de fiecare parte. În minutul 32, ne aflăm într-un moment de egalitate, 56 la 56. Următoarele 4 minute au fost marcate de neschimb „înghețarea” scorului, în urma celor 6 acţiuni ratate de către orădeni, respectiv 5 din tabăra echipei din Târgu Jiu.

Cu 30 de secunde rămase din timpul efectiv de desfăşurare a confruntării, punctajul era de 63 – 62.

Faultul comis de către Porter Troupe asupra lui Will Franklin i-a adus echipei de pe malul Crişului Repede posibilitatea de a fructifica cele 2 aruncări libere prin acelaşi Franklin, partida încheindu-se cu scorul de 65 – 62, în pofida ultimei aruncări de 3 puncte ratate de către fostul jucător al orădenilor, Adi Guţoaia.

Dintre performerii CSM s-au remarcat Rade Markovic, cu 20 de puncte şi 2 recuperări, şi Andrei Mandache, cu 12 puncte şi 7 pase decisive. Din tabăra oaspeţilor, Eziukwu a reuşit 16 puncte şi 5 recuperări, iar Porter Troupe 14 puncte şi 6 recuperări.

Următoarea partidă pentru CSM CSU Oradea va avea loc în Trivale Duminică, 24 Ianuarie 2016, pe terenul echipei BCM U Piteşti.