csm csu oradea, eximbank bucurestiCampionii noștri au învins din nou!

15 Ianuarie 2017

10:33

Orădenii s-au răzbunat în fața propriilor suporteri după eșecul usturător din Basketball Champions League.

CSM CSU Oradea a primit vizita Stelei pe tern propriu Sâmbătă, 14 Ianuarie 2017, în Arena „Antonio Alexe”. Gazdele veneau după o înfrângere categorică suferită în Champions League pe terenul celor de la Khimik.

Băieții lui Cristian Achim au început jocul într-o manieră inferioară față de CSM Eximbank. Oaspeții au început în forță, cu un parțial de 7 la 1, și s-au menținut la cârma confruntării până în finalul primului sfert, scor 18 – 22.

Sfertul 2 a fost unul asemănător celui precedent, Steaua continuând să conducă la o mică diferență. CSM CSU Oradea a câștigat acest sfert cu scorul de 18 la 13, fiind în avantaj. Cu 20 de minute rămase din timpul de joc, gazdele erau în avans cu scorul de 36 – 35.

Sfertul 3 a sosit cu întârziere din pricina unor defecțiuni la nivelul tabelei de marcaj, jucătorii ambelor echipe beneficiind de o perioadă mai lungă de încălzire. Asteptarea s-a dovedit a fi una benefică pentru CSM CSU Oradea. Echipa de pe malul Crișului Repede a început în forță a treia perioadă a jocului, câștigând sfertul cu scorul de 34 la 13. Revenirea gazdelor a puternică și s-a văzut prin avantajul de 22 de puncte cu 10 minute înainte de final, scor 70 – 48.

Ultimul act a fost unul controlat în totalitate baschetbaliștii noștri, Steaua nereușind să gestioneze o diferență uriașă făcută de către orădeni în sfertul 3. Meciul s-a încheiat cu scorul de 81 la 74.

Cel mai bun jucător al lui CSM CSU Oradea a fost Bane Mirkovic cu 19 puncte și 4 pase decisive. Al doilea cel mai bun marcator a fost Martin Zeno, el realizând un double – double cu 10 puncte și 10 pase decisive trecute în cont.

Din tabăra adversă, Marius Runkauskas a fost cel mai bun marcator, cu 27 de puncte înscrise.

De evidențiat este faptul că în acest joc și-a făcut revenirea pe parchet William Franklin. Texanul este la a treia revenire în lotul CSM CSU Oradea. În cele 12 minute jucate, el și-a ajutat echipa cu 2 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive.

După încheierea partidei, Claudiu Fometescu, fostul jucător al lui Dinamo București, actualmente antrenor al formației Steaua CSM EximBank București, a ținut să felicite echipa CSM CSU Oradea, recunoscând superioritatea gazdelor transpusă în joc în sfertul 3.

Cristian Achim s-a declarat mulțumit de tăria de caracter de care au dat dovadă proprii săi jucători. Acesta din urmă a subliniat faptul că modul de apărare al echipei i-a ajutat să înscrie puncte ușoare în sfertul 3.

Următorul joc pentru CSM CSU Oradea se va desfășura Miercuri, 18 Ianuarie 2017, de la ora 19:30, pe teren propriu. Confruntarea se va desfășura în cadrul Basketball Champions League și adversar va fi Kataja Basket.