CSM CSU Oradea, câștigătoare în meciul #3 cu U-BT Cluj-Napoca!

meci de baschet, arena antonio alexeGazdele au învins în meciul 3, scorul general devenind 2 – 1.

09 Mai 2017

21:00

Începutul săptămânii a debutat cu baschet în Oradea. Luni, 08 Mai, 2017, a avut loc a treia confruntare dintre CSM CSU Oradea și U – BT Cluj – Napoca, din cadrul semifinalelor Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2016/2017.

Campionii en – titre veneau după două înfrângeri pe terenul clujenilor. Partida #3 s-a desfășurat în Arena „Antonio Alexe” de la ora 18:00, joc desfășurat cu casa închisă.

Dacă ce cele 2 partide desfășurate în deplasare au început într-un mod echilibrat, de această dată CSM CSU Oradea a început în forță, încheind primul sfert cu scorul de 26 la 9. De specificat este că acesta a fost singurul sfert câștigat de către echipa gazdă.

Al doilea sfert i-a avut pe clujeni în prim – plan, ei începând să recupereze din deficit prin reușitele lui Moldoveanu, Dykes, Adamovic, Barro și Rasic. Kyndall Dykes a revenit pe parchet după o accidentare care a necesitat îngrijiri medicale în vestiar, după o fază petrecută în primul sfert.

CSM CSU Oradea a intrat în avantaj la vestiare, scorul în pauza mare a fost 45 – 31, oaspeții câștigând sfertul 2 cu un parțial de 19 – 22.

A treia parte a confruntării a început cu 4 puncte de către echipa gazdă, Barnette și Mandache înscriind fiecare câte 2 puncte. Au urmat 6 minute în care CSM CSU Oradea nu a marcat, U – BT Cluj – Napoca profitând în tot acest timp, marcând în total 10 puncte. Oradea a marcat ulterior 2 puncte de la linia de libere prin Pasalic, urmând ca Zeno să marcheze singur 5 puncte până la finalul sfertului. Sfertul s-a încheiat cu un capac spectaculos a lui Bogdan Țîbîrnă. Înainte cu 10 minute de joc, scorul era 56 – 43 pentru orădeni.

După cum ne-au obișnuit în întâlnirile precedente, U – BT Cluj – Napoca a început în forță ultimul act printr-o reușită din spatele semicercului a lui Filip Adamovic. Au urmat replici din partea lui Zeno și Barnette cu cate 2 puncte. Kuti a revenit cu 3 puncte, fiind urmat de către Pustozvonov cu 2 puncte. După o reușită de 2 puncte și o ratare a unei aruncări libere a lui Denison, oaspeții s-au apropiat la doar 5 puncte diferență cu 2 minute inainte de final prin 2 reușite consecutive de 3 puncte ale lui Rasic.

Martin Zeno a readus Oradea în joc printr-o reușită de 3 puncte și 2 aruncări libere. Clujenii rămănând fără replică, scorul final a fost 69 – 59, drumul elevilor lui Cristian Achim mergând mai departe către meciul 4.

Cel mai bun marcator al acestei dispute a fost Martin Gillbert Zeno. În 26 de minute petrecute pe parchet, sportivul și-a ajutat echipa cu 24 de puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive. Sean Barnette l-a urmat cu 20 de puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive.

Din tabăra adversă, Ousmane Barro a contabilizat 16 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive.

Meciul 4 va avea loc Miercuri, 10 Mai a.c., în Arena „Antonio Alexe”, de la ora 20:15. Amintim faptul că se joacă pe sistemul „cel mai bun din 5 meciuri”.

Evidențiem faptul că toate biletele pentru această partidă s-au vândut în aproximativ 12 ore de la punerea lor în vânzare. Pentru cei ce nu au apucat să-și cumpere bilete, vor putea să vadă acest duel transmis în direct pe Digi Sport.