CSM-U Oradea sparge „blestemul” sibian şi câştigă la limită partida contra CSU

csm oradea csu sibiuSuper meci, super victorie pentru echipa orădeană de baschet masculin.

31 Ianuarie 2015

09:45

Formaţia de baschet masculin CSM-U Oradea a învins-o pe CSU Sibiu, în meciul disputat Vineri, 30 Ianuarie 2015, în Arena „Antonio Alexe”. A fost a patra întâlnire stagională între orădeni şi sibieni, însă de abia prima câştigată de elevii lui Achim.

În precedentele trei partide, disputate în faza incipientă a acestui sezon, formaţia de pe malul Cibinului a reuşit să se impună de fiecare dată la exact 2 puncte diferenţă, în turul de campionat, respectiv tur-retur în Cupa României.

Presiunea era inevitabil pe umerii bihorenilor, care veneau din nou în faţa fanilor, la doar o săptămână distanţă de la înfrângerea suferită în faţă celor de la “U” BT Cluj Napoca.

Faţă de acel joc, Cristian Achim a făcut o schimbare importantă de efectiv, trimințând în teren aceiaşi 5 pe care i-a trimis şi în victoria remarcabilă înregistrată în urmă cu 3 etape pe terenul campioanei, CSU Ploieşti.

Astfel, echipa a jucat din nou fără conducător de joc „de meserie”, noua achiziţie, Alexandar Vlahovic, ocupând loc în tribună, în locul sau fiind introdus Radovan Markovic. Antrenorul nostru a declarat la conferinţa de presă de la finalul jocului că aceasta a fost

cea mai importantă victorie obţinută în această ediţie de campionat.

Partida a debutat sub semnul unei uşoare dominări a oaspeţilor, care au reuşit să nu fie conduşi pe parcursul sfertului #1, terminat 21 – 21. Secvenţa secundă a fost, de departe, cea mai reuşită perioadă din punct de vedere defensiv, echipa orădeană încasând doar 9 puncte în cele 10 minute de joc, cu 19 marcate. Astfel, gazdele se îndreptau la vestiare cu un confort de 10 puncte avans.

Lucrurile au continuat într-o manieră pozitivă pentru băieții noștri, şi după revenirea de la vestiare, CSM adjudecandu-şi sfertul al treilea cu scorul de 26 – 20, atingând o diferenţă maximă chiar şi de 19 puncte.

Înaintea ultimelor 10 minute, CSM avea un avans aparent liniştitor de 16 puncte, dar care a fost spulberat în mai puţin de 9 minute de joc, presingul extrem de agresiv al oaspeţilor, corobodat cu absenţa unui conducător de joc de meserie, făcând ca diferenţa dintre cele două formaţii să ajungă la zero şi chiar avantajul să treacă în favoarea sibienilor.

Un „poker” riscant al aruncărilor libere i-a pus pe roş-albaştrii în postura de a avea soarta în propriile mâini. Cu 7 secunde înainte de final, elevii lui Achim repuneau mingea de la centrul terenului, iar după 4 secunde de joc efectiv, Salih Nuhanovic a reuşit un coş decisiv extraordinar, cu panoul, în urma unei pase venite de la Dillon, jucător care, cel mai probabil, fusese responsabilizat iniţial cu finalizarea.

Scor final 84 – 83 pentru CSM-U Oradea, într-un meci în care stereotipul „interzis cardiacilor”, nu a fost stereotip. O victorie preţioasă pentru formaţia lui Achim, care, cel puţin temporar, trece din nou pe prima poziţie.

Discutând despre statistică, CSM şi-a dominat adversara la toate capitolele cheie, la aruncări de la 2P, 74% – 50%, la aruncări de la 3P, 42% – 33%, la aruncări libere 93% – 85%, respectiv la recuperări, 34 – 20 şi pase decisive 19 – 18. În ciuda acestor aspecte, care trebuiau să asigure un succes confortabil, s-a înregistrat un dezechilibru major privind posesiile pierdute, 28 pentru noi, faţă de cele doar 8 ale sibienilor.

O cifră absolut incredibilă în dreptul unei formaţii care a reuşit să câştige partida. 18 – 2 a fost raportul intercepţiilor, tot pentru CSU, lucru care trădează încă o dată faptul că bihorenii au jucat în acest meci fără conducător de joc, la propriu.

Daniel Dillon a fost şi azi cel mai eficient om al orădenilor (+24), el cochetând serios cu un cvadruple double extrem de rar în baschet şi nu tocmai fericit, 17 puncte, 9 pase decisive, 8 recuperări şi 9 posesii pierdute. Liderul punctelor a fost Radovan Markovic, cu 21, sniperul nostru reuşind 4/5 din afară semicercului.

De la oaspeţi, s-au remarcat în principal doi jucători, Milos Bojovic, care a evoluat 39 de minute şi care a pus pe tabela 32 de puncte, 5 pase decisive şi 5 recuperări, pentru +32 la eficientă, urmat de Metija Cesikovic, autor a 26 de puncte.

CSM-U Oradea se va deplasa săptămâna viitoare la Bucureşti, unde va juca cu formaţia Steaua CSM Eximbank, echipă care va juca mâine la Ploieşti, pe terenul campioanei CSU.