Debut cu stângul pentru CSM CSU Oradea în Basketball Champions League

meci de baschet 19 octombriePinar Karsiyaka s-a impus pe terenul Orădenilor cu scorul de 56 – 69.

20 Octombrie 2016

11:10

Miercuri, 19 Octombrie 2016, în Arena „Antonio Alexe” a avut loc primul joc al echipei locale de baschet masculin, CSM CSU Oradea, în cadrul grupelor competiției Basketball Champions League.

Confruntarea a demarat cu începere de la ora 19:00, iar adversari au fost turcii de la Pinar Karsiyaka.

CSM CSU Oradea a reușit să țină pasul cu oaspeții doar în primul sfert, ulterior Pinar s-a distanțat progresiv pe tabela de marcaj.

Un detaliu care nu poate să treacă neobservat a fost o ciocnire petrecută după doar 2 minute și 55 de secunde de joc, rezultând părăsirea terenului a lui Sean Barnette. Sportivul a fost dus ulterior la spital pentru investigații. Reamintim pe acestă cale că un alt jucător cheie al echipei, Martin Zeno, a suferit o accidentare similară în timpul meciului cu Lukoil Sofia, desfășurat în urmă cu aproximativ 2 săptămâni.

Cel mai bun marcator al amfitrionilor a fost Sean Denison, care a contribuit cu 17 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. O prestație de perspectivă, pentru CSM CSU Oradea, a fost cea a lui Bogdan Nicolescu, jucătorul în vârstă de 19 ani a petrecut 15 minute pe teren, timp în care a ajutat echipa cu 10 puncte și 3 recuperări.

Urmează un program extrem de încărcat, elevii lui Cristian Achim urmând să joace 3 partide într-un interval de 8 zile.

Primul se va desfășura în București, pe terenul celor de la Steaua CSM EximBank, Sâmbătă, 22 Octombrie a.c. La o distanță de doar 4 zile se vor deplasa în Israel, pentru meciul cu Maccabi Rand Media din cadrul Basketball Champions League.

În 29 Octombrie 2016, CSM CSU Oradea revine în Arena „Antonio Alexe” pentru a disputa un alt meci, de această dată în compania formației CSU Craiova, în cadrul Ligii Naționale de Baschet Masculin.