fbpx

FC Bihor a plecat genunchii in fata FCM Targu Mures

FC Bihor FCM Targu Mures

La capătul unui joc desfășurat sub influența incidentului nedorit din familia jucătorului Cristian Bud, căruia i-a decedat copilul la doar câteva zile de la naștere, FC Bihor a pierdut Vineri cu scorul de 1-2 meciul în fața formației FCM Tg. Mureș.

04 Mai 2013

08:06

Meciul a contat pentru etapa a XXIV-a a Ligii a II-a și s-a desfășurat pe un timp destul de călduros care și-a pus amprenta și asupra evoluției jucătorilor celor două echipe.

Dacă prima repriză a aparținut Bihorului, care a fost mai prezentă în joc, oaspeții replicând pe contraatac, în partea secundă orădenii au căzut inexplicabil și după ce la pauză conduceau cu 1-0, la final s-au văzut conduși cu 2-1.

Golurile au fost marcate de Ionuț Târnăcop, în minutul 42, din penalti, respectiv Gugu, în minutul 50, și Hanca, în minutul 90+1.

În semn de solidaritate față de colegul său, jucătorii echipei FC Bihor au evoluat în acest meci în echipament negru, iar la intrarea pe teren au pătruns cu un banner mare de 6/1 metri, pe care scria cu alb pe fond negru „DORMI ÎN PACE, ÎNGERAȘ!”. De asemenea, copii de mingi care au însoțit echipele la intrarea pe teren au purtat fiecare câte un balon alb, care, după momentul de reculegere de la centrul terenului, au fost lăsate să se ridice în sus.

Și mureșeni, la intrarea pe teren au purtat tricouri albe, pe care scria „Alături de Cristi Bud”.

În ceea ce-l privește pe atacantul orădean, acesta, conform antrenorului Marian Pană a cerut să joace, numai că tehnicianul i-a sugerat să intre doar în repriza a doua, ceea ce s-a și întâmplat de fapt.

Prima acțiune mai periculoasă a meciului s-a petrecut în minutul 26, când Puşcaş a trimis cu capul periculos, dar portarul oaspeților, Dragoș Balauru a fost la post.

În minutul 33 tot FC Bihor s-a aflat în ofensivă. După o pasă peste apărarea adversă, Fl. Pop a şutat din unghi şi a scos un corner, rămas fără rezultat însă pe tabela de marcaj.

Pe final de primă repriză, în minutul 41, același Florin Pop a intrat în viteză în careu şi a fost faultat de Miclea, acesta primind galben. Târnăcop a executat penalti-ul minutul următor, imparabil, în vinclu. După gol, marcatorul s-a dus spre bancă şi a luat un tricou pe care a scris: “Dormi în pace, îngeraş!”. Golul a fost dedicat copilului mort al lui Bud, jucătorii adunându-se în jurul atacantului bihorean, aflat pe margine la încălzire.

Repriza a doua a debutat cu schimbarea prin care Cristi Bud i-a luat locul lui Zanardini. Florin Pop va fi retras astfel ca fundaş dreapta. În minutul 51 oaspeții au reușit egalarea. Gugu a trimis imparabil cu capul, după un corner trimis ideal în careul de şase metri. FC Bihor a replicat în minutul 53, când s-a consemnat o fază superbă a lui Vasilache, dar lobul acestuia nu l-a învins pe Balauru.

În minutul 66,Cristi Bud a scăpat spre poarta adversă, l-a driblat pe portarul advers, dar şi-a prelungit prea mult mingea. Două minute mai târziu, mureșenii au replicat printr-o centrare şutată a lui Istrate, dar Popescu a respins în aut, pentru a nu risca nimic.

După ce, în minutul 76 s-a consemnat o ocazie bună pentru FC Bihor, cap al lui Lazăr, dar destul de departe de ţintă, pe final, chiar în prelungiri, oaspeții au dat lovitura, în minutul 91, Hanca a făcut o cursă senzaţională şi a înscris pe lângă Popescu aducând victoria mureșenilor, cu 2-1.

E greu de vorbit după o înfrângere. E prima înfrângere acasă. Păcat, pentru că am avut 1-0 la pauză. Am primit un gol nepermis pe început de repriză a doua, adversarul a prins curaj, după care puteam să desprindem, să marcăm din nou la ocaziile pe care le-am avut, la Bud, la Vasilache, Lazăr, dar n-am reușit. Adversarul ne-a surprins în prelungiri și am pierdut. E un moment greu. Ținând cont de ce s-a întâmplat în săptămâna aceasta, se pare că a apăsat pe echipă, accidentările, suspendările, dar una peste alta nu căutăm nicio scuză, fiindcă am avut jocul în mână, așa că puteam să câștigăm fără probleme. Vom vedea ce va fi în continuare, probabil cei care conduc echipa vor trage o linie și vor analiza și vor hotărî ce se va întâmpla în continuare cu echipa, cu tot ce înseamnă FC Bihor

a declarat, la finalul jocului, dezamăgit, antrenorul gazdelor Marian Pană.

Tehnicianul bihorean nu i-a putut folosi în acest joc pe Mărkuș și Mădălin Popa, ambii suspendați, dar nici pe Florean, accidentat.

A fost un meci pe care noi l-am început un pic mai greu. Am avut o primă repriză nu prea reușită, în schimb, în a doua repriză au zic că am jucat un fotbal mai mai bun și ne-am adjudecat victoria, după părerea mea, meritat

a declarat, la rândul său, tehnicianul mureșenilor, Cristian Coroian.

FC Bihor a evoluat în această partidă în formula: Popescu – Zanardini (min. 46 Cristi Bud), Tânc, Fl. Lazăr (cpt), Vădrariu – Sorian, Vasilache, Târnăcop, Bic – Fl. Pop, Puşcaş (min. 71 Sulea). Antrenor: Marian Pană

De partea cealaltă, echipa folosită de FCM Tg. Mureş a fost: Balauru – Peteleu, Vârtic , Gugu, Szilagyi (cpt) – Hanca, Stere, Precup (min. 62 Ilie Iordache), Miclea – Punosevac (min. 38 Cr. Cristea), Istrate (min. 85 Ganea). Antrenor: Cristian Coroian

Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Radu Despa şi Cristian Nicolae Lucaci (ambii din Baia Mare).