Victorie prestigioasa la Medias pentru CSM Oradea

we love csm oradeaVictorie pentru baschetbaliștii orădeni în deplasare.

15 Februarie 2014

19:33

Formaţia CSM Oradea a câştigat partida disputată astă seară, 15 Februarie 2014, la Mediaş, în faţa celor de la Gaz Metan, obţinând astfel prima victorie din istorie obţinută pe terenul „lupilor negri”.

Partida a început foarte bine pentru elevii lui Achim, roş-albaştrii reuşind un prim sfert excelent, pe care şi l-au adjudecat cu 26-21, medieşenii reducând diferenţa după un buzz-beater neverosimil de la mijlocul terenului, reuşind de Bogavac.

Sfertul #2 a fost inexplicabil de modest pentru orădeni, formaţia nereuşind să-şi găsească cadenţa în ofensivă, marcând doar 10 puncte, în timp ce formaţia gazdă a reuşit de 2 ori mai multe, tranşând astfel rezultatul la pauză în favoarea lor, scor 41-36. Criză ofensivă a noastră s-a prelungit şi în sfertul al treilea, o nouă secvenţă de joc în care CSM a marcat sub 20 de puncte, 16 mai exact, Gazul realizând cel mai bun sfert din punct de vedere ofensiv marcând 22 de pucte.

Oradea se vedea condusă înaintea ultimului act la o diferenţa de 11 puncte ce părea insurmontabilă, însă jocul enervant de precis al Mediaşului privind aruncările din afară semicercului n-a mai funcţionat la turaţia incredibilă la care au făcut-o în primele 30 de minute, lucru datorat unei defensive mult mai exacte a noastre, coroborată cu un joc ofensiv aerisit şi precis, care ne-a asigurat câştigarea sfertului #4 cu 29-11.

Privind cifrele celor două echipe, remarcăm un echilibru aproape perfect privind aruncările din câmp, 56% (14/25) la 54% (19/35) în favoarea medieşenilor, în timp ce la 3P orădenii au avut un uşor avantaj, 30% (7/23) vs 29% (10/45), avantaj datorat unui sfert 4 în care echipa noastră a reuşit să transforme nu mai puţin de 3 aruncări “from downtown”.

Echilibrul s-a observat de asemenea şi în cadrul recuperărilor, ambele formaţii excelând la acest capitol, elevii lui Achim reuşind 37 (12O-25D), în timp ce Gaz Metan a avut 36 (14O-24D). Nici una dintre formaţii nu a excelat în privinţa asisturilor, ambele fiind sub media lor din acest sezon, 11 pase decisive pentru fiecare dintre cele două echipe. Unul din parametrii la care s-a produs un oarecare dezechilibru a fost procentul aruncairlor libere reuşite, Gaz Metan având doar 62% (16/26), faţă de 79% cât am avut noi (22/28).

Referindu-ne individual, după ce a adus victoria în ultima secundă a meciului cu Craiova, William Franklin confirmă forma excelentă pe care o tranversează, fiind cel mai bun marcator al partidei de la Mediaş, reuşind 18 puncte, 3 pase decisive şi 5 recuperări, pentru un index la eficientă de 23. El a fost urmat de Titus Nicoară, cu 3 punce marcate şi 6 recuperări. De la Mediaş au strălucit în mod special doi jucători, ambii reuşind acelaşi număr de puncte, 23, e vorba de Bogavac şi Shiloh, primul înregistrând chiar un double double de-a dreptul impozant, reuşind şi 15 recuperări.

Victoria obţinută la Mediaş are un rol deosebit de important, fiind primul succes dintr-o serie draconică de 5 partide pe care elevii lui Achim vor urma să le dispute până în dată de 02 Martie, toţi adversarii fiind echipe poziţionate în zona locurilor de play-off.

Pentru următorul joc, CSM se va deplasa la Târgu-Mureş, Miercuri 19 Februarie a.c., pentru a disputa restanţa meciului care trebuia să se joace în tur, însă care a fost amânată datorită toxiinfecției alimentare a orădenilor. Confruntarea va avea loc de la ora 19:30, fiind transmisă în direct de Digisport. Duelul se anunţă unul foarte dificil, Târgu-Mureş fiind performera etapei actuale, reuşind să învingă campioană CSU Asesoft în ultima etapă la o diferenţa de 21 de puncte (81-60).