Oradea a pierdut meciul de baschet cu Sibiul

csm csu sibiu meciCSM Oradea a pierdut jocul disputat duminică seară în compania echipei CSU Sibiu, înregistrând a două înfrângere consecutivă în acest retur de campionat.

27 Ianuarie 2014

08:26

Scorul final a fost 75 – 84 în favoarea oaspeţilor.

Sibienii şi-au luat revanşa după ce în turul campionatului echipa noastră a reuşit să câştige în Sala Transilvania la o diferenţă de 17 puncte. Astfel dacă e să găsim un aspect pozitiv din aceste confruntări cu echipa de pe malul Cibinului, e că la finele sezonului, în cazul în care cele două formaţii vor avea acelaşi număr de victorii şi înfrângeri, CSM Oradea va ocupa poziţia superioară în clasament, un aspect deloc de neglijat.

Revenind la meci, un joc nereuşit al formaţiei lui Cristi Achim, care după un sfert #1 echilibrat, însă adjudecat totuşi la o diferenţă de 3 puncte, orădenii au clacat inexplicabil în următorul, fiind surclasaţi cu 17 – 27. Nici după pauză „leii roşii” nu s-au regăsit, cedând şi sfertul #3 cu 16 – 22. În ultima parte a meciului gazdele au reuşit să reducă diferenţa chiar şi la 3 puncte, beneficiind şi de aportul semnificativ al publicului, însă sibienii au găsit mereu răspuns şi au finalizat cu sânge rece, balanţa dezechilibrându-se la un coş de 3 puncte al lui Sarovic, cu mai puţin de 2 minute înainte de finalul partidei, când diferenţa s-a mărit din nou la 6 puncte.

Oaspeții şi-au pus în valoare cu măiestrie shooterii de 3 puncte, Ceskovic reuşind câteva coşuri de kinograma, terminând cu 4/8 din afară semicercului, conducătorul de joc al sibienilor terminând partida cu un total de 22 puncte, o pasă decisivă şi 2 recuperări. Cel mai eficient jucător al sibienilor a fost Milos Bojovic, extrema sârbă încheind partida cu 26 puncte, 7 recuperări şi 5 pase decisive. De menționat că după această victorie formaţia sibiană a devenit liderul la zi al clasamentului, cu 11 victorii şi 3 înfrângeri, ardelenii profitând de înfrângerea ploieştenilor la Piteşti.

De la formaţia noastră cel mai bun marcator a fost Radovan Markovic, autor a 15 puncte, fiind urmat de Titus Nicoară cu 13 puncte şi 18 recuperări, remarcăm performanţă colosală a lui Titus sub ambele panouri, el înregistrând recordul personal de recuperări în acest sezon. Un aspect la care orădenii au înregistrat una dintre cele mai modeste prestaţii din acest sezon e cel al mingilor pierdute, nu mai puţin de 19 în această seară, o foarte bună parte din aceste „turnover-uri” venind în momente când echipa noastră era pe val şi se putea apropia decisiv de adversar.

Discutând despre statisticile generale ale celor două formaţii, observăm un procentaj de 45% la aruncare pentru CSU Sibiu, atât de la 2P, cât şi de la 3P, un lucru care spune destul de multe despre jocul practicat de elevii lui Perisic şi inspiraţia lor privind aruncările din afară semicercului. CSM Oradea a fost superioară în privinţa aruncărilor de 2P, transformând 21/40 (52%), însă jucătorii orădeni nu au reuşit să producă conversile sibienilor de la 3P, doar 33% dintre aceste aruncări scuturând plasa. Ambele formaţii au avut probleme serioase de la linia liberelor, orădenii ratând nu mai puţin de 10 asemenea aruncări, în timp ce sibienii au convertit 22/30 (73%).

Ar fi multe de spus după ce CSM Oradea a înregistrat a doua înfrângere consecutivă, din tot atâtea partide disputate în retur, o cifră care egalează practic numărul total al eşecurilor înregistrat de elevii lui Achim în întreg turul de campionat, însă cu toţii trebuie să avem maturitatea necesară de a privi în perspectiva, CSU Ploieşti ne-a demonstrat an de an că cel mai mult contează forma etalată în play-off şi că evoluţiile sinusoidale din sezonul regulat, fireşti până la un anumit punct, nu sunt reprezentative şi că ajustări importante se mai pot face pe parcurs.

Pentru CSM Oradea va urma un meci ce se anunţă facil, ideal pentru refacerea moralului, deplasarea la Timba Timişoara ce va avea loc week-end viitor, iar peste două săptămâni pe Arena Antonio Alexe va veni SCM Craiova, într-un meci ce se anunţă deosebit de interesant. Fotografii de la meci puteți vedea AICI.