CSM Oradea – BC Timisoara, un nou meci de infarct la Oradea

we love csm oradeaCSM Oradea a reuşit să se impună în meciul contra celor de la BC Timişoara, disputat în etapa intermediară graţie unei noi reveniri de senzaţie.

28 Februarie 2014

13:30

Dacă înainte de meci, la conferinţa de presă, Şerban Sere discuta şi îşi cerea scuze, mai în glumă mai în serios, pentru emoţiile pe care le-au furnizat suporterilor în ultimele partide, orădenii le-au oferit din nou palpitaţii  serioase fanilor care au populat până la refuz Arena Antonio Alexe la meciul cu Timişoara, reuşind din nou să-i încânte, obţinând o victorie în ultimele secunde ale jocului, a 4-a din acest sezon în fața rivalilor de la BC Timișoara.

Meciul cu bănăţenii a început după coordonate identice ale celui cu Piteştiul, un sfert 1 total nereuşit al băieţilor lui Achim, cedat categoric, scor 9 – 20. Nici pe al doilea orădenii nu au reuşit să şi-l adjudece, în ciuda faptului că s-au menţinut aproape de timişoreni, au pierdut cu 17 – 19. După 20 de minute de joc efectiv, orădenii intrau la vestiare conduşi la o diferenţă neverosimilă de 13 puncte.

Avansul urma să se mărească la prima acţiune a oaspeţilor, practic repriza a doua începând de la -15 privind diferenţa dintre cele două ehipe, însă ceea ce urma să se întâmple e de-a dreptul fantastic, la fel ca în meciul cu BCM Piteşti, defensivă noastră energizată serios de publicul minunat s-a comportat exemplar şi posesie cu posesie, orădenii au reuşit să reducă din diferenţa, tranşând sfertul 3 cu 18 – 12, în sfertul 4 au mai ramas doar 7 puncte de recuperat.

Ultimele 10 minute de joc au fost deosebit de fizice şi intense, ambele formaţii aflându-se în penalizare cu mai bine de 5 minute rămase din joc. Meciul s-a jucat până în ultimele secunde, Oradea se vedea condusă cu 1p datorită unui coş fantastic din afară semicercului marcat de Jovanovic, însă o penetrare excelentă a lui Franklin finalizată cu un dunk epocal al lui Subotic a făcut că Arena Antonio Alexe să explodeze nebuneşte, iar cu 7 secunde înainte de final Oradea se află la avantajul unui singur punct. Dragan Petricevic, antrenorul Timişoarei a cerut imediat time-out, iar la revenirea pe parchet bănăţenii au încercat să orchestereze o acţiune finalizată cu 2p, plan care nu le-a funcţionat, iar în disperare de cauza mingea a ajuns la Gacesa, care a avut timp să încarce o aruncare de 3p, care din fericire pentru noi, a fost ratată. Scor final 59 – 58, în urma unei partide deosebit de fizice şi de tensionate, inflamate în multe momente şi de arbitrajul absolut haotic al brigăzii de arbitrii.

Discutând despre cifrele din dreptul celor două formaţii, în mod categoric acesta nu a fost un meci reuşit pentru orădeni, care au fost conduşi mai bine de 37 de minute, echipa noastră având (18/36) 50% la aruncările de 2P reuşite, respectiv (3/13) 23% de la aruncările din afară, Timişoara răspunzând prin (13/32)  41% de la 2P, în timp ce din afara semicercului au avut 9/29 (31%). În privința aruncărilor libere, Oradea a ratat 8 aruncări libere, transformând doar (14/22) 64%, faţă de cele (5/7) 71% ale bănăţenilor.

Dacă s-ar cauta o cauză pentru jocul nereuşit al formaţiei noastre, acesta ar putea fi găsit în privinţa recuperărilor, pentru a doua oară în decurs de 5 zile, Oradea fiind surcalasată la nu mai puţin de 15 recuperări, un record negativ de doar 22 de mingi recuperate sub panou (5O – 12D) au prins băieţii noştri ieri seară, 27 Februarie 2014 faţă de cele 37 (11D – 26) ale echipei din Timişoara, o diferenţă uriaşă aproape inexplicabilă, ţinând cont de faptul că echipa noastră era una dintre performerele de top ale campionatului la capitolul rebounds.

Analizând individual, pentru Oradea cel mai bun jucător de pe teren a fost Vujadin Subotic, autor a 16 puncte, 6 recuperări şi 1 pasă decisivă, el fiind urmat de Sean Denison, pivotul canadian reuşind 11 puncte, 6 recuperări şi 1 pasă decisivă. De la bănăţeni, căpitanul Zlatko Jovanovic a făcut un meci colosan, reuşind 25 de puncte, 5 pase decisive şi 2 recuperări, fiind cel mai bun marcator de pe parchet şi totodată cel mai eficient jucător. Nici un alt coleg de-al sau n-a fost în double figures (peste 10 puncte marcate), Fenn fiind cel mai aproape de această performanţă, având 9 puncte, 6 recuperări şi 1 assist.

Datorită acestui minunat succes, CSM Oradea se menţine în continuare pe prima poziţie a ligii naţionale de baschet, după 20 de etape consumate acumulând 16 victorii şi 4 înfrângeri.

Pentru jucătorii noştri va urmă un test important, pe hârtie cel mai dificil din acest sezon, depalsarea de Duminică de la Ploieşti, unde orădenii vor întâlni campioana României, CSU Ploieşti. Meciul va începe de la ora 17:45 şi va fi transmis în direct de de Digisport 3. Următoarea întâlnire de pe teren propriu va reprezenta un duel de foc cu BC Mureş, 09 Martie 2014, ora 16:00.